Domů     Omyly ve vědě a technice: 7 prognóz, které se nevyplnily…
Omyly ve vědě a technice: 7 prognóz, které se nevyplnily…
24.1.2017

Předpovídat budoucnost je vždy balancováním na hraně ostří žiletky. Samozřejmě, pokud člověk nevěští z křišťálové koule, ale vychází z racionálních vědeckých předpokladů, leccos se odhadnout dá.

Ovšem i slovutní technologové či vědci poznali pravdivost přísloví, že i mistr tesař se utne.

Poté, co Neil Armstrong v roce 1969 otiskl své stopy do měsíčního prachu, panovalo všeobecné přesvědčení, že nejpozději do dvaceti let lidstvo přistane na Marsu a poté začne kolonizovat sluneční soustavu.

Souhrou různých okolností se však stalo, že se lidé na Měsíc vrátili naposledy 1972 a od té doby nevytáhli paty z oběžné dráhy. Zkrátka, vývoj se někdy ubírá jiným směrem, než se čeká.

A některé předpovědi týkající se vědy a technologií dnes znějí vskutku úsměvně. Ale na druhou stranu, po bitvě každý generálem…

1.Poslíčci místo telefonů

Autor: William Preece

Rok: 1876

„Američané telefon potřebují, ale my ne.

My máme spoustu poslíčků,“ prohlásil v roce 1876 William Preece z Britského poštovního úřadu. Zřejmě vycházel z toho, že USA jsou velkou zemí, kde poštovní přeprava zabere spoustu času, kdežto v menší Británii je doručování zásilek rychlejší. Dnes si život bez telefonů nedokáže představit celý svět a Britové pochopitelně nejsou výjimkou.

Dokonce jedním ze symbolů Británie je právě telefonní budka. Není bez zajímavosti, že inspirací k jejímu designu byla hrobka…

2.Automobil je přechodná móda

Autor: prezident Michigan Saving Bank

Rok: 1903

„Kůň tu byl, je a bude.

Automobil je jenom přechodné módní třeštění,“ řekl prezident michiganské banky Horace Rackhamovi, jenž byl právníkem Henryho Forda, aby neinvestoval do společnosti Ford Motor Company.  Mnozí konzervativnější lidé se jen těžko smiřují s novotami a pan prezident byl asi jedním z nich.

Byl to právě Henry Ford, který svým modelem T odstartoval éru umožňující pořídit si vlastní vůz širokým vrstvám.

Již v té době byl zahájen automobilový boom, když se v průmyslových zemích řada nových výrobců motorových vozidel. V Německu to byl Benz a Opel, ve Francii Peugeot a Renault, v Itálii Fiat. Ani české země se svou průmyslovou tradicí nezaostávaly.

Kromě kopřivnické automobilky začala motorová vozidla vyrábět i firma Praga nebo společnost Laurin & Klement, předchůdce dnešní Škodovky. Pan bankéř by se asi divil, kdyby se dozvěděl, že se v roce 2015 v USA prodalo 18 milionů nových vozů.

3.Kdo by koukal na bedýnku?

Autor: Darryl Zanuck

Rok: 1946

„Televize se neudrží na žádném trhu déle než šest měsíců. Lidi se brzy nabaží koukat večer co večer na dřevěnou bedýnku,“ myslel si krátce po válce vysoký představitel studia 20th Century Fox Darryl Zanuck.

Spíše než o předpověď šlo o přání, které bylo otcem myšlenky. Filmová studia jistě cítila v televizi nástup konkurence a nemýlila se. Už v 50. letech se televize stávala v západních zemích běžnou výbavou každé domácnosti.

Televize však nakonec film nepřeválcovala. Dodnes vedle sebe obě média fungují a zatím zvládají i nástup i internetu.

4.Stojíme na prahu raketové pošty

Autor: Arthur Summerfield

Rok: 1959

„Než člověk stane na Měsíci, bude vaše pošta z New York do Austrálie doručována v řádu hodin naváděnými raketami.

Stojíme na prahu raketové pošty,“ domníval se generální ředitel americké poštovní služby Arthur Summerfield v roce 1959. Princip raketové pošty vypadal v padesátých letech nadějně.

Experimentovalo se s ní již v době mezi světovými válkami a později vznikaly i společnosti, které se na toto odvětví specializovaly, např. Deutsche Raketen-Gesellscahft. Nakonec však poštovní přeprava zůstala u tradičních metod.

5.Počítač doma nikdo nepotřebuje

Autor: Ken Olsen

Rok: 1977

„Není důvod, aby měl kdokoli doma počítač,“ prohlásil zakladatel společnosti Digital Equipment Corp Ken Olsen během projevu v neziskové společnosti World Future Society v roce 1977.) První počítače byly natolik velké, že zabraly několik místností, takový Mark I. z roku 1944 měřil na délku 18 metrů.

Náročné výpočetní stroje se však postupně zmenšovaly.

V roce 1975 se na trhu objevil nový mikropočítač Altair 8800. Jednoduchý stroj se prodával ve formě stavebnice za necelých 400 dolarů a rychle si získal početnou komunitu fanoušků. Nejen Ken Olsen, ale řada jiných odborníků však na nový trend hleděla s nedůvěrou.

Týkalo se to i společnosti IBM. Její výsadou byly velké halové počítače. Ale i to se změnilo. Po počátečním váhání společnost v roce 1980 spustila projekt, na jehož konci nebylo nic jiného než Personal Computer (PC).

Výsledkem byl kompaktní počítač interně označovaný jako Acorn (žalud), který byl veřejnosti představen 12. srpna 1981 pod názvem IBM 5150 PC. Nová „písíčka“ vše vyhrála na celé čáře.

Invaze osobních počítačů do domácností a menších kanceláří znamenala úspěch nejenom pro samotnou IBM, ale také pro Intel, který se z výrobce paměťových čipů přeměnil na největšího dodavatele počítačových procesorů.

A dnes se po celém světě každým rokem prodá kolem 80 milionů nových počítačů.

6.Mobil nikdy nenahradí drát

Autor: Martin Cooper

Rok: 1981

„Mobilní telefony v žádném případě nenahradí místní systém telefonu po drátě,“ tvrdil v roce 1981 vynálezce Martin Cooper. Tak tato předpověď také nevyšla. Utržená sluchátka dnes zcela válcují pevné linky, které mnozí lidé dokonce i ruší.

Ale pravdou je, že začátkem 80. let se možnost podobného vývoje nezdála příliš pravděpodobná.

Cestu k dnešním mobilům nastavil americký technolog Rudy Kroloppa. V roce 1973 trvalo pouhých šest týdnů, než Kroloppa se svým týmem sestavil první přenosný telefon.

První mobilní hovor pak uskutečnil vedoucí divize komunikačních systémů firmy Motorola Martin Cooper.

„Jak jsem tak kráčel po ulici a přitom mluvil do telefonu, Newyorčané se při pohledu na někoho, kdo při chůzi telefonuje, rozestupovali,“ vzpomínal ještě po letech Cooper na pozdvižení, jež tehdy vyvolal.

Nicméně až v roce 1983 se mobilní telefon poprvé objevuje na běžném trhu. Pod označením Motorola DynaTAC 8000X si jej mohli zájemci pořídit za 3995 dolarů, což by dnes odpovídalo zhruba 80 000 korunám.

Šlo o pořádnou cihlu, přístroj vážil 800 gramů a na výšku měřil přes 30 centimetrů. Přesto nakonec mobilní telefony zvítězily a porazily i videofony, kterým naopak byla předpovídána velká budoucnost.

7. Ode dneška beze spamu

Autor: Bill Gates

Rok: 2004

„Od nynějška za dva roky bude vyřešen problém spamů,“ sebevědomě vyhlásil Bill Gates na Světovém ekonomickém fóru roku 2004. Bille, Bille, tvůj optimismus nebyl na místě! Po třinácti letech od tohoto výroku se stačí podívat do příchozí pošty.

Pan Zhaing-Zi zde nabízí investiční poradenství, pan Woo se pro změnu hodlá rozdělit o 75 milionů eur a pan Chang se chce ve prospěch adresáta zbavit podílu v údajně obrovské prosperující čínské firmě.

Kdepak, problém spamu není zdaleka vyřešen a nezdá se, že by se na tom v nejbližších letech cokoliv změnilo.

Foto: Huffington Post, Tripp Apparel, Youtube, WallpapersWide, Recreation and Sport Studies, Pinterest, Awesomelycute
Související články
Věda a technika
Od měsíčních stromů po superbakterie: Jak vesmír mění život na buněčné úrovni
Semena stromů obletěla Měsíc, bakterie ve vesmíru zmutovaly do agresivnějších forem a myši ztratily svaly – vesmírné prostředí má zásadní vliv na živé organismy. Co tyto experimenty prozrazují o dlouhodobém pobytu lidí v kosmu? Měsíční stromy Během mise Apollo 14 obletěla semena pěti druhů stromů (včetně sekvojí) Měsíc. Po návratu na Zemi vyrostly v normální […]
Věda a technika
Kladivo a pírko na Měsíci: Jak Apollo 15 potvrdilo Galileiho teorii
V roce 1971 provedli astronauti Apolla 15 jednoduchý, ale revoluční experiment. Na povrchu Měsíce pustili současně geologické kladivo a sokolí pírko. Výsledek? Oba předměty dopadly ve stejný okamžik, čímž potvrdily Galileiho teorii z 16. století. Proč byl tento pokus tak důležitý a co nám říká o gravitaci? Lidé se snaží zkoumat zákonitosti fungování vesmíru už […]
Věda a technika
Voda ve vesmíru: Jak si astronauti myjí vlasy?
Na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) se voda chová zcela jinak než na Zemi. Místo toho, aby tekla, vytváří dokonalé koule, které volně poletují prostorem. Jaké další fascinující vlastnosti má voda v mikrogravitaci a jak se s ní astronauti každodenně potýkají? Vodní koule ve vesmíru Voda se ve vesmíru, respektive v prostředí mikrogravitace, které panuje na […]
Věda a technika
Nos jako osobní identifikátor
Lidský nos dokáže rozlišit bilion různých vůní a každý z nás má svůj unikátní pachový otisk. Proč je naše osobní vůně stejně jedinečná jako otisk prstu a jak tento dokonalý biologický systém funguje? Vůně každého člověka je jedinečná. Stejně jako otisk prstu. Tento fakt využívají nejen psi při rozpoznávání lidí, ale podle nejnovějších výzkumů ho […]
reklama
historie
Návštěva ve středověké Číně: V kuchyni preferovali harmonii chutí
Když máte něco dobrého na talíři, nacpeš se k prasknutí? Tak s tím ve středověké Číně nepochodíš. Přežírání Číňané odmítají, ovšem dobré jídlo si vychutnat umějí. Označují ho za skutečné umění, které přirovnávají k poezii nebo malování a zábavu hodnou té nejvyšší šlechty. Kdo má ve středověké Číně vysoké postavení, patří k němu i konzumace vybraných lahůdek. Básník a […]
Vzpomínky na život jako z pohádky. Osud trojice dětí Františka Ferdinanda d´Este
Zvedne hlavu směrem k majestátní věži. Okamžitě jí proběhnou hlavou vzpomínky, jak si tu hrála se svými bratry. Ta doba už je ale dávno pryč, teď v jejím bývalém domově vládnou úplně jiné pořádky. Časy Rakouska-Uherska už zkrátka patří do minulosti. Ten den obrátí vzhůru nohama prakticky celé dějiny následník rakousko-uherského trůnu František Ferdinand d´Este (1863–1914) zamíří […]
Od gladiátorů po jezdecké akrobaty: Fascinující historie cirkusu
Cirkusy provázejí lidstvo po staletí – od krvavých římských her až po okázalé show plné akrobacie a kaskadérských kousků. Jak se z antických arén stala manéž plná barev a hudby? A proč někteří lidé cirkusy milují, zatímco jiní je odmítají? Antický circus: Popravy určené k pobavení Dávnou historii cirkusu můžeme vystopovat až do antiky. „Circus“ […]
Stolování v minulosti: Mohamed miloval maso
Někdo miluje maso, jiní dává přednost dokonale vyvážené nebo sladké chuti, další polévkám a plnému břichu a někdo nemůže existovat bez kuřecího. Pojďte s námi ochutnat ke stolu slavných osobností v dějinách. Tentokrát navštívíme proroka Mohameda. Máte v oblibě maso? V tom případě si u stolu islámského proroka Mohameda (570–632) pochutnáte. „Obětujte v průběhu svátku Eid al-Adha (ukončení poutě do […]
reklama
historie
Titanic: Příběh zkázy, který stále fascinuje svět
14. dubna 1912 se navždy zapsal do historie jako den, kdy nejluxusnější parník své doby, Titanic, narazil do ledovce a navždy zmizel v temných hlubinách Atlantiku. Jeho tragický osud dodnes vyvolává otázky: Mohlo se katastrofě předejít? A co všechno se ještě můžeme dozvědět z trosek, které pomalu mizí v mořských hlubinách? Lokalita: přibližně 600 kilometrů jižně […]
Krysí stezky: Jak nacisté prchali do Jižní Ameriky
Italské kláštery, chorvatské přístavy a argentinské úřady – objevte fascinující trasy, po kterých unikali nejhledanější nacističtí zločinci do bezpečí jihoamerických diktatur. Tyto takzvané „krysí stezky“ představovaly složitou a často utajovanou síť kontaktů a logistické podpory, která umožnila stovkám, možná i tisícům pachatelů hrůzných zločinů druhé světové války uniknout před spravedlností spojeneckých mocností. Fenomén útěku nacistických […]
Gurmáni: Kardinál Richelieu miloval čokoládu, jeho praprasynovec nadšeně propagoval majonézu
Máte rádi čokoládu a majonézu? Tabulkovou nejspíš ano, jenže než se zrodí v téhle podobě, musíte ještě chvíli počkat. Teď jsme teprve na počátku 17. století, takže máme na mysli zatím jenom tu tekutou. Kakaové boby přiváží do Evropy španělský conquistador Hernán Cortés (1485–1547). Jenže nápoj z nich připravený připadá Španělům hořký a nějakou dobu trvá, než […]
Jak se zrodila knížka: Od tabulky a svitku ke složkám
Potřebu zaznamenávat svoje převratné myšlenky a předávat je dalším generacím má lidstvo už od pradávna. Od té doby, co se dokážeme mezi sebou dorozumívat, rozvíjí se první pokusy o zápisy. Kdy se zrodila první knížka a jak získala dnešní podobu? Tentokrát nebudeme zkoumat, které literární dílo je první – často se uvádí Epos o Gilgamešovi […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz