Byť se všude tvrdí, jak nám rybí tuk pomůže s oběhovým systémem, díky čemuž výrobci a prodejci doplňků stravy s obsahem omega-3 mastných kyselin mají již spousty let neskutečné žně, začíná se prokazovat opak.
Nejenže tyhle kyseliny, konzumované v podobě potravinových doplňků, nemají prokázaný mechanismus pozitivního vlivu na lidské srdce a celý kardiovaskulární systém. Ony dokonce podle posledních studií zvyšují četnost výskytu rakoviny prostaty. Také jste šokováni?
Studie se soustředily na potravinové doplňky, nikoliv na mořské ryby!
První, co je nutné si uvědomit, je fakt, že studie prováděné na několika vědeckých ústavech byly soustředěny na ty pacienty a dobrovolníky, kteří pravidelně baští doplňky stravy v podobě EPA, DHA a DPA kyselin, jinými slovy omega-3 mastných kyselin.
Ano, ony notoricky známé žlutooranžové kapsle s rybím tukem.
Bohužel nebylo nikde zaznamenáno, zda zkoumaní jedinci dali přednost doplňkům s dobře odfiltrovanými jedy, nebo zda si kupovali levnější, ale o to méně kvalitně zpracované přípravky určené pro výživu směřující ke zlepšení stavu cévní soustavy i mozku.
Nicméně ani tahle drobnost nic nemění na faktu, že pozitivní vliv doplňků s omega-3 mastnými kyselinami prokázán prostě nebyl.
Co mají omega-3 mastné kyseliny zlepšit?
Reklamními spoty, letáky a bannery jsme neustále masírováni informací, že omega-3 mastné kyseliny, když je budeme polykat v kapslích, nám zajistí následující zázraky: prevence infarktu, prevence cévní mozkové příhody (mrtvice). K tomu léčba dalších neduhů kardiaků.
Zejména mají omega-3 mastné kyseliny zajistit zlepšování srdeční diastolické dysfunkce. O co jde? O problém, se kterým se kardiaci potkávají nejčastěji. Komora se špatně plní, což zhorší tepový objem celé cévní soustavy.
Zpočátku se člověk jen víc zadýchá při pohybu, pak i v klidových polohách. Diastolické dysfunkce levé komory jsou podle statistik příčinou infarktu až ve 40 % všech případů.
Diastolické dysfunkce nenaznaly při baštění doplňků sebemenších změn
Výzkumníci se zaměřili na sledování dobrovolníků, kteří mají tyhle dysfunkce již diagnostikovány – jinými slovy jsou čekateli na infarkt. Po dohodě s výzkumným týmem začali baštit ony doplňky stravy obsahující omega-3 mastné kyseliny. Jenže, zázrak se nekonal.
Ani po několika měsících pojídání těchto kyselin v kapslích se u nich totiž neprokázalo sebemenší zlepšení stavu.
A to byli sledováni na specializovaných pracovištích, kde kardiologové mohli jejich srdce a cévy zkoumat těmi nejlepšími zobrazovacími metodami, které jsou v současnosti dostupné. Jenže, zázrak se nekonal.
Rozbor krve také nepotěšil
Ani rozbory krve lidí, co pravidelně jedli doplňky stravy s obsahem omega-3 mastných kyselin, neprokázaly nic zázračného.
Když byly porovnány s rozbory krve lidí, kteří se stravují středomořskou kuchyní s vyšším množstvím ryb, ovoce a zeleniny, nepodařilo se najít lepší výsledky.
To jen znovu vrací lidstvo do základních pravidel zdravého života, která znějí: pestrá strava, všeho s mírou a dostatek přirozeného pohybu i odpočinku. Díky tomu nejen že budeme přirozeně více fit, ale také výrazně ušetříme.
Není nutné vyhazovat strašné peníze za žluté kapsle v lékárně, nebo ještě hůř, za kapsle koupené z lákavého letáku, kde se tvrdí, že za ně zaplatíme jen poštovné- a pak přijde další balíček, ale za skoro 3 tisíce korun!
K tomu, abychom byli fit, stačí nakupovat a jíst pestrou stravu.
Před nákupem si prolistovat Kaufland leták nebo leták Penny a domů si přinést širokou škálu potravin, včetně mořských ryb, které svojí výživovou hodnotou předčí většinu doplňků stravy.
Tedy snad s výjimkou doplňků s hořčíkem. Toho je v běžné stravě opravdu málo.
A jak je to s tou prostatou?
Dost špatně. Meta analýzou minulých studií rakoviny prostaty se totiž prokázalo, že čím více mužů sledovaného státu baští doplňky stravy v podobě omega-3 mastných kyselin, tím vyšší četnost rakoviny prostaty v tomto státě je. Jasná souvislost byla prokázána již například ve Velké Británii.
Roste tu nejen obrat za ony doplňky stravy (již přes 130 milionů liber za rok), ale i množství případů rakoviny prostaty.
To by samo o sobě nic neznamenalo, kdyby nemocní muži čím dál častěji neuváděli, že jsou polykači těchto kapslí s uměle získávaným rybím tukem. V Británii je rakovina prostaty již na druhém místě, co se týká příčin úmrtí z onkologických důvodů.
Ani v Česku na tom nejsme moc dobře. Za posledních dvacet let se u nás totiž výskyt rakoviny prostaty téměř ztrojnásobil.
Zatím se mělo za to, že příčinou rozvinutí této choroby je zejména genetická zátěž, dále vyšší příjem masa, kouření nedostatek zeleniny, ovoce, vitamínu D či nadbytek vápníku.
Středomořské národy na rakovinu prostaty tolik netrpí – proč, když jedí ryby s omega-3 mastnými kyselinami?
Stále více se tedy ukazuje, že i omega-3 mastné kyseliny z potravinových doplňků hrají neblahou roli při vzniku rakoviny prostaty.
Přesný důvod zatím nebyl spolehlivě prokázán, ale předpokládá se, že půjde o metabolity (rozpadené produkty uměle získaných omega-3 mastných kyselin), které mohou poškozovat buňky nebo jejich DNA, čímž lze výrazně oslabit imunitní systém.
Jenže čím to je, že středomořské národy tolik na rakovinu prostaty netrpí? Prozatím lze vyvodit jedinou odpověď: lidé stravující se středomořskou kuchyní nebaští doplňky stravy, ale opravdové ryby.
Navíc je ve středomoří zvykem, že se nesedí celé dny u televize nebo v autě, lidé se tu více hýbou. A umějí relaxovat a odreagovat se.
Proto kupujme přirozené jídlo, nejlépe to regionální české, které už nabízejí i supermarkety typu Penny Market nebo Kaufland. Choďme více pěšky a častěji vypadněme do lesa nebo na louku. Neberme se tolik vážně a naučme se efektivně odpočívat. Pak totiž za doplňky stravy nemusíme tolik utrácet, a přesto budeme více fit.