Domů     Omega-3 mastné kyseliny z kapslí nejsou tak zázračné, jak jsme doufali
Omega-3 mastné kyseliny z kapslí nejsou tak zázračné, jak jsme doufali
komerční sdělení

Byť se všude tvrdí, jak nám rybí tuk pomůže s oběhovým systémem, díky čemuž výrobci a prodejci doplňků stravy s obsahem omega-3 mastných kyselin mají již spousty let neskutečné žně, začíná se prokazovat opak.

Nejenže tyhle kyseliny, konzumované v podobě potravinových doplňků, nemají prokázaný mechanismus pozitivního vlivu na lidské srdce a celý kardiovaskulární systém. Ony dokonce podle posledních studií zvyšují četnost výskytu rakoviny prostaty. Také jste šokováni?

Studie se soustředily na potravinové doplňky, nikoliv na mořské ryby!

První, co je nutné si uvědomit, je fakt, že studie prováděné na několika vědeckých ústavech byly soustředěny na ty pacienty a dobrovolníky, kteří pravidelně baští doplňky stravy v podobě EPA, DHA a DPA kyselin, jinými slovy omega-3 mastných kyselin.

Ano, ony notoricky známé žlutooranžové kapsle s rybím tukem.

Bohužel nebylo nikde zaznamenáno, zda zkoumaní jedinci dali přednost doplňkům s dobře odfiltrovanými jedy, nebo zda si kupovali levnější, ale o to méně kvalitně zpracované přípravky určené pro výživu směřující ke zlepšení stavu cévní soustavy i mozku.

Nicméně ani tahle drobnost nic nemění na faktu, že pozitivní vliv doplňků s omega-3 mastnými kyselinami prokázán prostě nebyl.

Co mají omega-3 mastné kyseliny zlepšit?

Reklamními spoty, letáky a bannery jsme neustále masírováni informací, že omega-3 mastné kyseliny, když je budeme polykat v kapslích, nám zajistí následující zázraky: prevence infarktu, prevence cévní mozkové příhody (mrtvice). K tomu léčba dalších neduhů kardiaků.

Zejména mají omega-3 mastné kyseliny zajistit zlepšování srdeční diastolické dysfunkce. O co jde? O problém, se kterým se kardiaci potkávají nejčastěji. Komora se špatně plní, což zhorší tepový objem celé cévní soustavy.

Zpočátku se člověk jen víc zadýchá při pohybu, pak i v klidových polohách. Diastolické dysfunkce levé komory jsou podle statistik příčinou infarktu až ve 40 % všech případů.

Diastolické dysfunkce nenaznaly při baštění doplňků sebemenších změn

Výzkumníci se zaměřili na sledování dobrovolníků, kteří mají tyhle dysfunkce již diagnostikovány – jinými slovy jsou čekateli na infarkt. Po dohodě s výzkumným týmem začali baštit ony doplňky stravy obsahující omega-3 mastné kyseliny. Jenže, zázrak se nekonal.

Ani po několika měsících pojídání těchto kyselin v kapslích se u nich totiž neprokázalo sebemenší zlepšení stavu.

A to byli sledováni na specializovaných pracovištích, kde kardiologové mohli jejich srdce a cévy zkoumat těmi nejlepšími zobrazovacími metodami, které jsou v současnosti dostupné. Jenže, zázrak se nekonal.

Rozbor krve také nepotěšil

Ani rozbory krve lidí, co pravidelně jedli doplňky stravy s obsahem omega-3 mastných kyselin, neprokázaly nic zázračného.

Když byly porovnány s rozbory krve lidí, kteří se stravují středomořskou kuchyní s vyšším množstvím ryb, ovoce a zeleniny, nepodařilo se najít lepší výsledky.

To jen znovu vrací lidstvo do základních pravidel zdravého života, která znějí: pestrá strava, všeho s mírou a dostatek přirozeného pohybu i odpočinku. Díky tomu nejen že budeme přirozeně více fit, ale také výrazně ušetříme.

Není nutné vyhazovat strašné peníze za žluté kapsle v lékárně, nebo ještě hůř, za kapsle koupené z lákavého letáku, kde se tvrdí, že za ně zaplatíme jen poštovné- a pak přijde další balíček, ale za skoro 3 tisíce korun!

K tomu, abychom byli fit, stačí nakupovat a jíst pestrou stravu.

Před nákupem si prolistovat Kaufland leták nebo leták Penny a domů si přinést širokou škálu potravin, včetně mořských ryb, které svojí výživovou hodnotou předčí většinu doplňků stravy.

Tedy snad s výjimkou doplňků s hořčíkem. Toho je v běžné stravě opravdu málo.

A jak je to s tou prostatou?

Dost špatně. Meta analýzou minulých studií rakoviny prostaty se totiž prokázalo, že čím více mužů sledovaného státu baští doplňky stravy v podobě omega-3 mastných kyselin, tím vyšší četnost rakoviny prostaty v tomto státě je. Jasná souvislost byla prokázána již například ve Velké Británii.

Roste tu nejen obrat za ony doplňky stravy (již přes 130 milionů liber za rok), ale i množství případů rakoviny prostaty.

To by samo o sobě nic neznamenalo, kdyby nemocní muži čím dál častěji neuváděli, že jsou polykači těchto kapslí s uměle získávaným rybím tukem. V Británii je rakovina prostaty již na druhém místě, co se týká příčin úmrtí z onkologických důvodů.

Ani v Česku na tom nejsme moc dobře. Za posledních dvacet let se u nás totiž výskyt rakoviny prostaty téměř ztrojnásobil.

Zatím se mělo za to, že příčinou rozvinutí této choroby je zejména genetická zátěž, dále vyšší příjem masa, kouření nedostatek zeleniny, ovoce, vitamínu D či nadbytek vápníku.

Středomořské národy na rakovinu prostaty tolik netrpí – proč, když jedí ryby s omega-3 mastnými kyselinami?

Stále více se tedy ukazuje, že i omega-3 mastné kyseliny z potravinových doplňků hrají neblahou roli při vzniku rakoviny prostaty.

Přesný důvod zatím nebyl spolehlivě prokázán, ale předpokládá se, že půjde o metabolity (rozpadené produkty uměle získaných omega-3 mastných kyselin), které mohou poškozovat buňky nebo jejich DNA, čímž lze výrazně oslabit imunitní systém.

Jenže čím to je, že středomořské národy tolik na rakovinu prostaty netrpí? Prozatím lze vyvodit jedinou odpověď: lidé stravující se středomořskou kuchyní nebaští doplňky stravy, ale opravdové ryby.

Navíc je ve středomoří zvykem, že se nesedí celé dny u televize nebo v autě, lidé se tu více hýbou. A umějí relaxovat a odreagovat se.

Proto kupujme přirozené jídlo, nejlépe to regionální české, které už nabízejí i supermarkety typu Penny Market nebo Kaufland. Choďme více pěšky a častěji vypadněme do lesa nebo na louku. Neberme se tolik vážně a naučme se efektivně odpočívat. Pak totiž za doplňky stravy nemusíme tolik utrácet, a přesto budeme více fit.

Foto: pixabay
Související články
Zajímavosti
Anglická Jedová zahrádka: Radši ani nepřivonět!
Skupinka návštěvníků se opatrně promenáduje po chodníčcích. V nose se slévá dráždivá vůně květin. Průvodce se zastaví. „Laburnum,“ začne výklad u šestimetrové dřeviny, která se u nás nazývá štědřenec odvislý. Větu ale nedokončí. Jeden z účastníků stojící opodál se poroučí k zemi…   Nejde o výjimku. Týdně tu zkolabují v průměru tři lidé. Všechny rostliny, které najdete za masivními […]
Zajímavosti
Výroba cínových vojáčků: Kdy jedovaté kovy nahradil plast?
Cínoví vojáčci se stávají v průběhu 19. století oblíbenou klukovskou hračkou. Šíří se a už jsou dostupné i v měšťanských rodinách. V klukovských pokojích se tehdy velice čile bojuje a mít takovou armádu doma je opravdu terno. V sériově vyráběných vojáčcích mají i na počátku 19. století monopol Němci. Armády pro široké použití chrlí hlavně společnosti Heinrichson, Heyde […]
Zajímavosti
Padání listí, tornádo i Nový rok! Co všechno se děje na jaře?
Dočkali jsme se! Roční období, které odedávna lidé vyhlížejí s tím největším očekáváním, je konečně tady! Znamená ale jaro skutečně jen samé pozitivní věci? Nemáme o něm trochu falešné mínění? A co všechno nás v této krásně době může překvapit? Už tě nechci! Na jaře všechno kvete! Stromy, květiny na louce…, ale také láska! Nebo […]
Zajímavosti
Král lovců rozedranec: Na útok mu stačí 6 milisekund!
Ploutvičky víří písek vedle korálového útesu. Vypadá to, že ta podivná ryba připomínající rozcuchanou kštici hbitě pobíhá po dně. Jeden z potápěčů namíří objektiv na jinou barevnou rybku. Stisk. Na snímku ale chybí. Kam zmizela? Mezi bradavičnatými výrůstky se jakoby nic černají dvě oči. 20 centimetrový rozedranec vypadá, že neumí do pěti napočítat. To ovšem […]
reklama
lifestyle
Vynášení Morany: Se zimou se musí zatočit!
Když začne rašit tráva, rozkvetou květiny a stromy i keře se obalují listím, cítíme, jak z nás spadne zimní letargie. Najednou je nám veseleji, máme lepší náladu a těšíme se na měsíce plné slunce. A co teprve naši předkové, kteří žili v těsném sepětí s přírodou: pro ty to byla příležitost k oslavě! Temné a […]
Na dvoře Ludvíka XIV.: Servíruje se bešamel a vidlička je ďáblův nástroj
Lžíce, vidlička a nůž, to je základ příboru, který běžně používáš u stolu. Tušíte ale, že to zdaleka není samozřejmost? Cesta vidličky k jídelnímu stolu byla docela složitá a ještě v 18. století se ještě leckde musíte obejít bez ní. Třeba u královského stolu.  Na dvoře francouzského krále Ludvíka XIV. (1638–1715), přezdívaného „král Slunce“ se […]
Ve středověké Číně zakazovali i kalendáře
Kdy a kde se poprvé můžete setkat se zakázanými knihami? Rozhodně už ve starověku. Už vládci dávných starověkých říší měli spadeno na spisy, které se jim nehodily. Výjimkou dokonce není ani Písmo svaté. Už v biblickém Novém zákoně se nachází zmínka o ničení textů. Svatý Pavel ve Skutcích apoštolů popisuje svůj pobyt v Efesu (přístav v dnešním […]
Vysavač: Nový vynález ocení i britský král
Jak se účinně zbavit prachu a nečistot? Hlavně na koberci je to problém. Už v 18. století na ně proto hospodyňkou kladou pokosenou trávu nebo sypou piliny. Moc velký efekt to ale nemá. Na řadu přichází vysavač. Patří vysávání do seznamu domácích prací, kterým se nebráníte, protože je to vlastně hračka? Není divu. Podlaha je za […]
reklama
historie
Guvernérova smrt: Psychické problémy, politické tlaky, či úkladná vražda?
Z osamělého srubu na odlehlém místě tennesseeské divočiny se uprostřed noci ozvaly výstřely. Ráno našli umírajícího Meriwethera Lewise, slavného badatele a guvernéra Louisianeského teritoria. Lewis trpěl hlubokými depresemi. Spáchal sebevraždu – nebo ho zavraždil někdo jiný? Když 11. října 1809 zemřel ve věku třiceti pěti let Meriwether Lewis, celá Amerika ho oplakávala jako národního hrdinu. […]
1. světová válka: Zhroucení Ústředních mocností
Ve vyčerpaném německém zázemí propukla s pokračujícím postupem vojsk Dohody k Berlínu revoluce. Německé císařství už nebylo schopno čelit nejen tlakům bojů na frontě, ale ani tlakům zevnitř. Sílily nejen vzpoury vojáků, ale i prostých lidí a komunisticky naladěných skupin obyvatel. To všechno mělo za následek zhroucení Německého císařství a abdikaci císaře Viléma II. Němečtí spojenci, […]
Varnský zlatý poklad: Nejstarší z nejstarších
Je to tolik zlata, že muzeum musí pro vystavení těch nejhezčích kousků vyčlenit rovnou tři velké sály. Jsou tu šperky, posmrtné masky, sošky zvířat, pazourkové čepele, měděná dláta nebo kladiva, korálky, keramika, náramky ze skořápek měkkýšů i mušle samotné. A na počátku tohohle nálezu není nic jiného než obyčejný hlad. „Máme málo konzerv, Raycho,“ směje […]
Napoleon I. Bonaparte snídal sám a bitvy zajídal kuřetem
Napoleon I. Bonaparte snídá později dopoledne. Co se bude podávat? Jak vypadá císařské menu? Především se musí akorát teplé. Vzhledem k tomu, že se je ho ranní slyšení někdy protáhnou, kuchaři na to mají fígl. Jídla pro císaře Napoleonovi I. Bonapartovi (1769–1821) jsou v zakrytých nádobách ponořených do horké vody. V půl desáté se servíruje polévka, příkrmy, z hlavních […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz