Skip to content

Odvrácená tvář indiánských kasin: Kmeny kvůli vyšším ziskům vylučují své členy

Tento článek je reklamním sdělením

Amerika není jenom země nekonečných možností. Jedním dechem bychom ji mohli označit i za část světa s naprosto neuvěřitelnými kompromisy. Vezměme si třeba takovou otázku indiánských rezervací.
Na území USA se nachází 310 indiánských rezervací. Tyto rezervace přitom nepodléhají americké jurisdikci, nýbrž kmenové radě. Zákony USA tedy v indiánských rezervacích vůbec neplatí, což nahrává vzniku indiánských kasin.

V roce 2011 bylo na území USA provozováno na 460 různých hazardních podniků provozovaných indiány, mezi nimiž se nacházela nejen kasina s výherními automaty, ale také herny binga, které jsou v Americe velmi populární. Tyto hazardní podniky přitom vedlo na 260 různých kmenů, z čehož vyplývá, že některé kmeny byly natolik podnikavé, že provozovaly více než 1 hazardní podnik.

Zakládání indiánských kasin americké úřady zprvu hojně podporovaly. Indiánská kasina totiž vytvářela pracovní místa, která původním obyvatelům přinášela slušné příjmy, díky nimž se mohli postarat o své mnohačetné rodiny i bez zabavené půdy nebo sociální pomoci americké vlády. V průběhu let však indiánská kasina ukázala i svou odvrácenou tvář.

TIP: Věděli jste, že můžete hrát automaty zdarma a vyhrané peníze si vybrat?

Odhlédneme-li od skutečnosti, že hazard jde vždy ruku v ruce s možnou závislostí, indiáni se v souvislosti s kasiny setkávají i s dalšími nepříjemnostmi. Jednou z největších poskvrn na zprvu ušlechtilé myšlence podpory turismu a samostatnosti původních obyvatel jsou samotní původní obyvatelé.

Vzhledem k tomu, že v Americe je hazard plošně zakázán (až na malé výjimky), do indiánských kasin denně proudí desítky tisíc lidí. Většina kasin má proto zisky takřka jisté. Jenže jak už to tak chodí ve chvílích, když se člověku podaří přičichnout k penězům, společně s penězi roste i jeho chuť.

Je obecným pravidlem, že příjem indiánských kasin se po zdanění dělí mezi členy kmenu. To znamená, že čím více peněz indiánské kasino vydělá, tím více peněz připadne na jednoho člena kmenu. Kromě zvýšení zisku celého podniku, které je v současnosti kvůli přehlcení Ameriky indiánskými kasiny v podstatě nemožné, vede ke zvýšení finančního podílu na jednoho člena kmenu ještě jedna cesta. Ano, tušíte správně.

Jak opakovaně prokazují některé investigativní reportáže, kmenové rady kvůli vyššímu podílu z příjmu kasin začaly postupně vylučovat své členy. Zatímco dříve se tedy indiáni ze svého středu vylučovali kvůli závažným přestupkům proti kmenovým pravidlům, nyní k vyloučení stačí jen vyumělkované maličkosti.

Vyloučení kmenového člena přitom může mít zcela zásadní dopad nejen na samotného „nešťastníka“, ale i na jeho rodinu. Vyloučený indián je obvykle nucen z rezervace odejít. Kvůli větší nabídce práce se pochopitelně uchytí spíše ve velkém městě, které může být od rezervace poměrně dost vzdálené. Konce jsou potom často stejné – indiáni ztrácí osobní kontakt se svou rodinou, potýkají se s depresivními stavy, začnou holdovat alkoholu a hazardu a nakonec končit jako někteří jejich někdejší „zákazníci“.

Na problematice vylučování členů se pak přiživují různí právníci nebo lékaři. Ti hledají důkazy o „kmenové“ autenticitě v podobě prokazování DNA potomků původních členů nebo o samotném pochybení kmenových rad při vylučování některého z indiánů. A ty se pak snaží prokázat u soudu.
Otázka indiánských kasin a vůbec hazardu v USA je velmi ošemetná. Jednoduché závěry, vzhledem k bouřlivé historii této země, dělat nelze. Na ty propracovanější závěry si pak netroufají ani přední historikové či sociologové. Ze situace kolem indiánských kasin tak můžeme vyvodit pouze jedinou věc – indiáni jsou také jenom lidi, kteří touží po moci a dělají chyby.

Foto:
Tento článek je reklamním sdělením
Právě v prodeji
Sdílej!
Další články z rubriky Společnost
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

3 neobjevené skvosty Královéhradeckého kraje
epochanacestach.cz

3 neobjevené skvosty...

Královéhradecký kraj...
Tvrdí, že se setkal s Robbie Williamsem na vojenské vesmírné misi
enigmaplus.cz

Tvrdí, že se setkal s Robbie...

V nové britské knize zabývající se UFO...
Doprava budoucnosti v reálu: Brno je vzorem pro Evropu
21stoleti.cz

Doprava budoucnosti v...

Jednou bude většina aut komunikovat sama se sebou, s...
Havana Club Tributo 2020 pro sběratele
iluxus.cz

Havana Club Tributo 2020 pro...

Havana Club, přední značka kubánského rumu jak na...
Kde hledat nová souhvězdí? Na zdech starověkých egyptských chrámů!
enigmaplus.cz

Kde hledat nová souhvězdí? Na...

Objevit nové souhvězdí v roce 2020: To...
Procházka údolím Lužnice
epochanacestach.cz

Procházka údolím Lužnice

K nejstarším značeným...
Je na roztrhání
nasehvezdy.cz

Je na roztrhání

Srdce diváku si herec Radim Fiala (49)...
Nový Hyundai Ioniq plug-in hybrid: Tankujte emoce
21stoleti.cz

Nový Hyundai Ioniq plug-in...

Buď slyšíte motor o trochu větší než je...
Pod strašidelným mostem prý číhá ďábel. Na něm zase duchové padlých
enigmaplus.cz

Pod strašidelným mostem prý číhá...

Mosty, na kterých mají působit nadpřirozené síly,...
Tříbarevná kočička přináší vždycky štěstí
nasehvezdy.cz

Tříbarevná kočička přináší...

Jako každý rok jsme přišli položit věnec a...
Pomstil se Luther Římu za výhrůžky?
epochalnisvet.cz

Pomstil se Luther Římu za...

Zaútočil na římskokatolickou církev. Nelíbí se mu...
Zářivá atmosféra s citem pro detail
rezidenceonline.cz

Zářivá atmosféra s citem...

„Věřím, že to je právě pozornost k drobnostem,...