„Takřka každý je bral v té či oné formě a my jsme se nelišili“ krčí rameny Paul McCartney. „A ovlivnily drogy některé písně Beatles?“ ptá se ho novinář. Slavný „Brouk“ se potutelně usměje: „Samozřejmě že ano. Hned několik. Třeba Got to Get You Into My Life je ódou na konopí.“
Co by to bylo za kapelu, kdyby nedodržovala otřepané spojení sex, drogy a rock´n´roll? Navíc, když jde o The Beatles, možná nejslavnější hudební skupinu všech dob!
„Všechno, co se naskytlo k vyzkoušení, jsem vyzkoušel,“ přiznává Paul McCartney (*1942) a ani jeho parťáci samozřejmě nezůstávají pozadu.
V roce 1964 je kolega Bob Dylan (*1941) seznámí s marihuanou, následuje LSD, jehož užívání ovlivní kapelu po kreativní stránce možná nejvíce. Jasný odkaz na tuto psychedelickou drogu je třeba v písni Lucy in the Sky with Diamonds.
Když se v angličtině vypustí předložka, člen a spojka, zbudou právě tři slova, jejichž počáteční písmena dají dohromady LSD.
Óda na LSD a konopí
„Nebyla to jen Lucy in the Sky with Diamonds. O LSD je třeba i Day Tripper. Got To Get You Into My Life je zase ódou na konopí,“ vzpomíná McCartney. „Jestli nám LSD pomohlo při skládání písniček? Stoprocentně!…Zasáhly mě skvělé vize.
Možná jsem měl stejné nápady ještě předtím, ale neuvědomoval jsem si to. Nedá se vyloučit, že bych došel ke stejnému poznání, ale trvalo by to déle,“ dodává.
Producent o ničem nevěděl
V době nahrávání alba Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band zajde záliba celé kapely v omamných látkách tak daleko, že je tajně pašují do nahrávacího studia. „Já sám jsem v té době byl zhruba rok na kokainu.
Do toho jsem si všichni občas dali trávu,“ vzpomíná Paul, jak věci ukrývali před producentem Georgem Martinem (1926–2016). „Teprve později jsme mu řekli, že některá z našich alb byla ovlivněna drogami. Neměl o tom tušení,“ usmívá se Paul.
Největším uživatelem John
Paul s kokainem skončí v roce 1968, John Lennon (1940–1980) a Ringo Starr (*1940) ale v jeho užívání ještě chvíli pokračují. Lennon si k němu navíc přidá ještě heroin, který naopak McCartneymu vůbec nejede.
Spolu s marihuanou a LSD (pod jehož vlivem napíše třeba skladbu Tomorrow Never Knows) se stane jeho průvodcem po objevných cestách vlastní mysli. Nikdy si ho ovšem nepíchá a koncem 60. let s ním skončí.