Domů     Od chůze k vozu: Jaká byla cesta automobilu?
Od chůze k vozu: Jaká byla cesta automobilu?
29.9.2018

Lidé se za potravou přesouvali z místa na místo už od pradávna. Doprava ale byla pomalá a neefektivní. Průmyslová revoluce a vynález parního stroje byly ovšem milníkem, který umožnil rozvoj dopravy zrychlit, a to až do podoby, jakou známe dnes. Víte, kdy vzniklo první auto, letadlo nebo lokomotiva?

Zajímavosti:

K zavedení pravostranného provozu se Československo zavázalo již v roce 1926.

Rychlost 200 km/h automobil poprvé překonal už v roce 1906.

Výraz „silnice“ vychází ze spojení „silná“ a „cesta“.

Blue Flame (z roku 1970) je automobil, který jako první vyvinul rychlost 1000 km/h, roku 1997 pak bylo vytvořeno první nadzvukové auto.

Pěší doprava je historicky nejstarší, vždyť lidé ji využívají už více než tři miliony let! Homo sapiens sapiens pocházel z Afriky a odtud se vydával na dlouhé pochody do Evropy, Asie a Ameriky.

Člověk neandrtálský se na zimu stěhoval do teplejších jižních oblastí, v létě lovil na severu. Náklad se tehdy nosil na těle (na zádech, na hlavě), případně na nosítkách či ve vleku.

S domestikací zvířat ovšem přišla možnost využití jejich síly jak k přímé dopravě lidí, tak přepravě nákladu. Později byla zvířata zapřahána.

Převratný vynález kola

Doslova přelomový byl vynález kola, ke kterému došlo asi 3500 let př. n. l. u Sumerů (Mezopotámie). Ti uměli vyrobit hrnčířský kruh i vůz s koly.

(Zajímavé je, že třeba američtí Indiáni nebo australští domorodci kolo neznali.) Po dlouhá staletí pak byly vozy s koly (kočáry, vozy, zemědělské stroje) tažené koňmi, osly, velbloudy nebo voly základem dopravy osob i nákladu. Jejich používání vedlo také k budování a zdokonalování sítě cest.

O vynález kola se postarali Sumerové.
O vynález kola se postarali Sumerové.

Revoluční parní stroj

Doslova revoluci v dopravě, která do té doby využívala pouze sílu lidí a zvířat, pak způsobil parní stroj. Jeho vynález (v roce 1765) je připisován skotskému vynálezci Jamesi Wattovi (1736–1819), ten ovšem jen zdokonalil stroje svých předchůdců.

Parní stroj funguje na principu přeměny tepelné energie vodní páry na energii mechanickou, nejčastěji rotačním pohybem, a umožnil nejen vznik parních lokomotiv a třeba parních válců k úpravě silnic, ale i rozvoj průmyslu.

Automobil na páru?

Výraz automobil pochází z řeckého autos, což znamená „sám“, a latinského mobilis, tedy „pohyblivý“. Aktuálně jezdí po světě více než miliarda aut a počítá se s tím, že do roku 2040 to budou už miliardy dvě.

První pokusy o výrobu automobilů poháněných parním strojem přitom probíhaly už koncem 18. století. Jenže ač bývá 19. století označováno za „století páry“, u aut pára šťastným řešením nebyla.

Kotel s vodou se dlouze roztápěl a voda musela vřít, i když vůz parkoval, jinak nešel hned nastartovat. Začaly se proto hledat motory na jiný než parní pohon.

Hurá, spalovací motor je na světě!

V roce 1885 získali dva Němci, Gottlieb Daimler a Karl Benz, nezávisle na sobě patent na vozidla poháněná spalovacím motorem a tím se začala psát historie moderní automobilismu.

Manželka Karla Benze, Berta, pak byla nejen první řidičkou, ale také uskutečnila první dálkovou jízdu automobilem, a to 5. srpna 1888 z Mannheimu do Pforzheimu. Daimler s Benzem se posléze spojili a vytvořili automobilku, dnešní Mercedes-Benz.

Díky nim vzniklo i označení „benzín“. Vznětový motor spatřil světlo světa v roce 1897 díky Němci Rudolfu Dieselovi.

O první automobil se zasloužili Karl Benz a Gottlieb Daimler.
O první automobil se zasloužili Karl Benz a Gottlieb Daimler.

Auta, jak je známe dnes

Masově se pak automobily rozšířily díky Američanu Henrymu Fordovi, který přišel s modelem Ford T, jenž byl dostupný prakticky pro každého.

Vyráběn byl mezi lety 1908 a 1927. Postupně také vznikaly i další automobilky, většinou pojmenované po slavných vynálezcích – Opel, Peugeot, Renault, Fiat a další.

Ustálila se také klasická konstrukce automobilu (motor, převodovka, podvozek, elektrický systém zapalování, řízení a karoserie), která s obměnami přetrvává dodnes.

Češi se nenechali zahanbit

Prvním automobilem vyrobeným na území dnešní ČR byl v roce 1897 vůz Präsident automobilky Tatra (tehdy Nesselsdorfer Wagenbau-Fabriks-Gesellschaft), který zároveň patřil k prvním sériově vyráběným autům v Evropě.

Vůz Tatra 80 posléze vlastnil prezident T. G. Masaryk. Mezi další důležité výrobce patřily také Laurin&Klement (dnešní Škoda), RAF (později LIAZ), Praga, Walter (poté Motorlet) a Sodomka (následně Karosa a dnes Iveco).

Mezi nejvýznamnější výrobce aut u nás se řadila Tatra, Laurin&Klement nebo Praga.
Mezi nejvýznamnější výrobce aut u nás se řadila Tatra, Laurin&Klement nebo Praga.

Návrat do minulosti

Jaká ale bude budoucnost automobilismu? Vypadá to na návrat k elektromobilům. Ten první totiž spatřil světlo světa už v roce 1835, kdy si jej nechal patentovat Holanďan Sibrandus Stratingh (1785–1841).

Tehdy v konkurenci spalovacích motorů sice neuspěl (byť jako první roku 1899 překonal rychlost 100 km/h), dnes je ale, díky moderním technologiím, situace jiná a světové automobilky se doslova předhánějí v tom, která nabídne lepší stroj. Testování probíhá i na poli samořídicích vozů.

Foto: Shutterstock.com, youtube. Článek vznikl ve spolupráci s časopisem Svět na dlani.
Související články
Lifestyle
Vynášení Morany: Se zimou se musí zatočit!
Když začne rašit tráva, rozkvetou květiny a stromy i keře se obalují listím, cítíme, jak z nás spadne zimní letargie. Najednou je nám veseleji, máme lepší náladu a těšíme se na měsíce plné slunce. A co teprve naši předkové, kteří žili v těsném sepětí s přírodou: pro ty to byla příležitost k oslavě! Temné a […]
Lifestyle
Na dvoře Ludvíka XIV.: Servíruje se bešamel a vidlička je ďáblův nástroj
Lžíce, vidlička a nůž, to je základ příboru, který běžně používáš u stolu. Tušíte ale, že to zdaleka není samozřejmost? Cesta vidličky k jídelnímu stolu byla docela složitá a ještě v 18. století se ještě leckde musíte obejít bez ní. Třeba u královského stolu.  Na dvoře francouzského krále Ludvíka XIV. (1638–1715), přezdívaného „král Slunce“ se […]
Lifestyle
Ve středověké Číně zakazovali i kalendáře
Kdy a kde se poprvé můžete setkat se zakázanými knihami? Rozhodně už ve starověku. Už vládci dávných starověkých říší měli spadeno na spisy, které se jim nehodily. Výjimkou dokonce není ani Písmo svaté. Už v biblickém Novém zákoně se nachází zmínka o ničení textů. Svatý Pavel ve Skutcích apoštolů popisuje svůj pobyt v Efesu (přístav v dnešním […]
Lifestyle
Vysavač: Nový vynález ocení i britský král
Jak se účinně zbavit prachu a nečistot? Hlavně na koberci je to problém. Už v 18. století na ně proto hospodyňkou kladou pokosenou trávu nebo sypou piliny. Moc velký efekt to ale nemá. Na řadu přichází vysavač. Patří vysávání do seznamu domácích prací, kterým se nebráníte, protože je to vlastně hračka? Není divu. Podlaha je za […]
reklama
lifestyle
Vladimir Vysocký: Ruský Hamlet pije jako Dán
Po Gagarinovi je bezpochyby druhým nejslavnějším Rusem minulého století. Kultovní bard, herec a básník, který na prknech divadla na Tagance vytvoří roli Hamleta způsobem, na který Rusko dodnes nezapomnělo. Vladimir Semjonovič Vysocký (1938–1980) se objeví ve 30 filmech, napíše přes 800 básní a písní. Je fenoménem, kterému sice ruský režim brání publikovat, a dokonce i […]
Literatura, psací stroj, nápad a flaška: Proč umělci tak často sahali po alkoholu?
Čtenáři je zbožňují způsobem, jaký dnes znají jen hvězdy pop music. Ovlivní dějiny literatury. A uchlastají se k smrti. Protože po flašce sahají stejně často jako po čistém listu papíru. Většinou věří tomu, že jim alkohol pomáhá a na jeho vlnách připlouvají nápady. Lékaři však tvrdí: „Domněnka, že alkohol poskytuje spisovatelům rozlet, je jen iluze. […]
Dentální nit: Od kdy ji používáme?
Touha mít čistý chrup je instinktivní záležitost. Už archeologické nálezy dokazují, že se naši dávní předkové zbavují nečistot mezi zuby pomocí tenkých špičatých větviček i dalších nástrojů. Dnes máme větší komfort: k odstranění jídla a plaku z obtížně dostupných míst používáme dentální nit. A tu svou mají i opice! O tom, že bez dentální nitě […]
Ingredience budoucnosti? Mravenci umí nahradit chuť masa!
Talíř plný mravenců. Nepříliš lákavá představa, která evokuje leda tak nepodařený piknik. Jenže s rostoucí potřebou udržitelného rozvoje, hledáním nových surovin i nových chutí je tohle možná naše budoucnost. Takže dobrou chuť. Pojídání hmyzu není ve světě ničím neobvyklým. V současné době jej konzumují minimálně dvě miliardy lidí a jde o běžnou součást jídelníčku v mnoha koutech světa. […]
reklama
záhady a tajemství
Hliněné monstrum: Kráčel Prahou někdy golem?
Původem je Polák, zastával funkci rabína v Poznani, což naznačuje spojení zmiňované Janem Schuldtem. Legenda z rabiho Löwa vytvořila hlavně symbolického ochránce židovského ghetta před pogromy. Rabiho Jehuda Löwa bena Becalela (1525–1609) okouzlí atmosféra pražského dvora císaře Rudolfa II. (1583–1611), nadšeného příznivce okultních věd. Dostaveníčko si zde dávají mudrcové, se kterými rád vede učené rozhovory. V roce 1588 […]
Stal se slavný okultista předlohou pro agenta Jamese Bonda?
Proslaví jako vynikající matematik a kartograf, ale zároveň i stoupenec okultních věd, což se tehdy vůbec nevylučovalo. Na nadpřirozeno jako zdroj poznání se obrací hlavně když upadá jeho popularita u anglického dvora.  Jeho současníci v něm vidí mága s nadpřirozenými schopnostmi. Fascinuje svými znalostmi. Jeho knihovna čítá na 4500 svazků! Angličan John Dee (asi 1527–1608) svému králi […]
Tajemství harrapského písma: Podaří se nám někdy rozluštit?
Dá se značně rozšířená vyspělá starověká civilizace, vůbec první městského typu, která navíc čile obchoduje s okolím, zapomenout? A to tak, že o ní po dlouhá tisíciletí nebude nalezena jediná zmínka?  Zní to silně nepravděpodobně, ale jeden takový příklad máme. Harappská kultura. Stejně to dopadne i s jejím písmem. Pakliže tedy o písmo jako takové vůbec jde. […]
Kontroverzní internetová stránka DeathList: Věští smrt a počítá úspěšné tipy
Zakouřená putyka, kde se vedou různé řeči. Jedna z diskuzí nad skonem známého herce ale přeroste v tradici. Tatam jsou časy, kdy webová stránka zajímala pár zasvěcených, dnes ji sledují tisíce lidí. Neetické, za hranou nebo zkrátka nevhodné – taková slova jsou spojena s internetovou stránkou DeathList, její název v češtině znamená Seznam smrti a obsah tomu také odpovídá. […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz