Skip to content
reklama

Od božské myšlenky k Velkému třesku: Kde se vzal, tu se vzal svět

Už ve starověku existovala na výběr spousta názorů, jak vlastně vznikl svět. Co národ a kultura, to originální nápad. Třeba staří Egypťané nedali dopustit na boha Ra, který podle nich vznikl ze své vlastní myšlenky.

Z Raových slin se podle egyptské teorie zrodili Šu a Tefnut (vzduch a vlhkost) a z jejich dětí Nut a Geb (obloha a zem). Vikingové později měli mnohem komplikovanější teorii. Podle nich existovalo dokonce devět různých světů, navzájem propojených „stromem světa“ Yggdrasilem.

Egypťané považovali za stvořitele boha Ra. FOTO: fi:Käyttäjä:kompak/Creative Commons/CC BY-SA 3.0

Prazáklad tvořil oceán

Mayové se zase domnívali, že původně byl na světě jenom oceán, který bohové měřili a postupně vytvářeli zem, hory, stromy… Řekové považovali za původ všeho chaos, křesťané zase dali přednost bohovi, který všechno vytvořil během šesti dnů.

blank
S teorií o Velkém třesku paradoxně jako první nepřijde vědec, ale kněz Georges Lemaître. FOTO: Neznámý fotograf, pravděpodobně a CalTech employee. Cropped by Artistosteles/Creative Commons

Přichází kněz

Uspokojivou odpověď přineslo teprve 20. století, kdy podle vědeckých poznatků vznikl vesmír tzv. Velkým třeskem asi před 13,5 miliardami let. Jako první s touto teorií kupodivu přišel belgický římsko-katolický kněz a fyzik Georges Lemaître (1894–1966).

Foto: Creative Commons, Úvodní fotografie: No machine-readable author provided. Rogilbert~commonswiki assumed (based on copyright claims)/Creative Commons/Public domain
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Záhady a tajemství
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články