Aniž by něco takového očekával, narazil tým vědců sledujících děje ve vesmíru na překvapivý objev, který zamotal hlavy expertům.
Ti se dosud domnívali, že většina galaxií má ve svém středu černou díru, která ale svou velikostí zabírá jen asi půl procenta celkové masy hmoty v galaxii. Nyní ale narazily na jednu, která má celých deset procent.
Nachází se ve středu galaxie nazývané CID-947, která se formovala 2 miliardy let po velkém třesku, a její černá díra má objem těžko představitelných sedm miliard našich Sluncí. Patří tedy vůbec k těm největším, které kdy člověk objevil.
Vědce z americké univerzity v Yale navíc překvapilo, že uvnitř galaxie stále vznikají hvězdy. Doposud se totiž předpokládalo, že tvrdé záření z masivní černé díry takové procesy zastaví.
Podle jejich prohlášení jde o příklad galaxie, která vznikala v mladém vesmíru a tedy v prostoru, který měl větší hustotu než dnes. „Je to opravdu překvapivý objev.
Budeme muset upravit své teorie a úvahy o vzniku galaxií ve vesmíru,“ říká Benny Trakhtenbrot ze švýcarského astronomického institutu.