Skip to content

Obrazem: Lechtivé graffiti na řeckém ostrově

Je přirozené, že mezi nejstarší umělecká díla stvořená lidskou rukou, patří i ta, jež mají erotický nádech. Různé malby tohoto typu se nacházejí třeba v Mezopotámii nebo v Řecku. Na ostrově Astypalaia badatelé objevili graffiti s erotickou tématikou, která vznikla v 6.

století před naším letopočtem.

Archeolog Andreas Vlachopoulos, který působí na Princetonské univerzitě, a který nezapře řecké předky, zkoumal na ostrově skálu poblíž zálivu Vathy. Právě zde narazil na jedny z nejstarších erotických vyobrazení v Evropě.

Zajímavé je, že jejich tématika je homosexuální.

Nalezené graffiti.

Malby jsou doprovázeny i nápisy, které dávají i vodítka k představám, jak se ve starověkém Řecku žilo. „Nikasitimos tu lezl na Timiona,“ praví například jeden z nich. „Graffiti i nápisy vyjadřují nejen erotické touhy, ale mluví i o samotném sexuálním aktu.

To nebývá příliš běžné,“ konstatuje Vlachopoulos. „Použití minulého času v nápise napovídá, že oba muži se zřejmě milovali po delší čas,“ myslí si Vlachopoulos. Texty jsou přitom více než jasné, podle Vlachopoulose se v nich hovoří o setkání dvou mužských pohlavních údů.

Přístup k erotice ve starém Řecku rozhodně nebyl bigotní.

Možná se jednalo o nějaký pubertální vtípek, vědci se však kloní k názoru, že vše je myšleno vážně. Nápisy jsou totiž provedeny velmi zručně a je na nich patrné, že je vytvářel někdo, kdo měl s podobnými záležitostmi zkušenosti.

Psát tehdy uměli především historici a filozofové. Archeologové na základě dochovaných nálezů předpokládají, že vzdělanost na ostrově Astypalaia byla na vynikající úrovni. I proto je ostrov v hledáčku mnohých archeologů.

Ti zde objevili již mnoho cenných nálezů, od nejrůznějších maleb, přes piktogramy a různé nástroje až po masové hroby. Badatelé zde našli i další dílo s homoerotickou tématikou, které znázorňovalo dva penisy a mělo souvislost s řeckým bohem Diem.

Antické Řecko vytvořilo mimořádně vyspělou kulturu v nejrůznějších oborech, od výtvarného umění, architektury, divadla, vědy (lékařství, filosofie, matematika, astronomie) až po rétoriku a politiku, kde se stalo kolébkou demokracie.

Ve starověkém Řecku byla homosexualita široce akceptována a mnohdy ji dokonce stát podporoval v rámci výchovných programů. Mít mladého chlapce patřilo pro muže ke kvalitnímu společenskému statusu a bylo to považováno za znak zmužilosti.

Pro chlapce nebylo hanbou, ale ctí mít staršího přítele nebo též patrona, zvláště jednalo-li se o osobu společensky významnou. I onen chlapec měl pak snadnější vstup do společnosti.

Starořečtí básníci pěli ódy nejen na krásu žen, ale i mužů.

Thébská svatá družina se skládala výlučně z homosexuálních bojovníků. Ideou jejího vzniku bylo, že bojovníci spojení navzájem milostnými pouty budou bojovat srdnatěji, protože nebojují jen za sebe, ale i za své milence.

Fungovala po dobu 33 let, než byla zničena v bitvě u Chaeroneie armádou Makedonců. Homosexuální chování bylo nejrozšířenější v dórských obcích. Například Sparta je učinila součástí svého vzdělávacího a výcvikového systému.

Foto: Bustle, scmp, Khan Academy
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Věda a technika
Zobrazit více …