Ve slovanském hradisku na místě dnešní obce Chotěbuz-Podobora to v 9. století žije. Řemeslníci tu používají umně vykované bronzové nářadí. Bronz se ale nehodí jenom na nástroje, to dobře ví i velmož, který pohladí svého koně po hlavě.
Zavadí přitom o součást postroje v podobě bronzové rolničky, která díky kuličce uvnitř zazvoní. Je na tu parádu pyšný, získal ji zdaleka.
Po jeho smrti rolničku na dlouhá staletí skryje země, aby ji v roce 2013 objevili archeologové, kteří určí, že patří k tzv. avarským litým bronzům.
Dárek pro bohaté
„Na severní Moravě a v české části Slezska je to druhý nález tohoto typu, který byl v tomto regionu učiněn a skutečně dokládá vztah k jižním oblastem,“ popisuje význam nálezu Pavel Kouřil, ředitel Archeologického ústavu Akademie věd ČR v Brně.
Dodává, že místo nálezu bylo sídlem dobové elity. Ozdoba pro koně pochází z konce 8. a počátku 9. století a řadí se k módnímu zboží, které se k nám z jihu dostává výměnným obchodem.
Pravděpodobně jde o dílo řemeslníků pocházejících z Avarského kaganátu, státního útvaru, který existoval v Panonské pánvi v letech 567‒803.
Avaři se setkávali se Slovany, využívali je jako zajatce k boji.
Náčiní k vážení
Olomoucký kupec bere do ruky označkovaný kulovitý předmět se zploštělými póly. Má železné jádro a je plátován bronzem. Jakmile odváží přesné množství, zákazník spokojeně kývne a z koženého váčku vyndá denár.
„Podíl Moravy na dálkovém obchodu konce 10. stol. a 1. pol. 11. stol. dokládají kromě samotných mincí také kupecká závaží, spojovaná s charakterem obchodu, ve kterém roli směnného prostředku vedle mincí plnil vážený kov v podobě zlomkového stříbra.“
Tak to píší Videman s Macháčkem.
Zákazníka nesmí šidit
Do konce 70. let 20. století stihnout na Moravě archeologové vyhrabat z hlíny tři závaží, a to při vykopávkách v Litovli, Olomouci a na hradě Melice na Vyškovsku.
Od té doby ale jakoby se s těmito nálezy doslova roztrhl pytel, jsou jimi posety nejenom moravské obchodní trasy. V dnešní době jich napočítáme už přes dvacet a jenom mezi Břeclaví a Lanžhotem jich bylo objeveno devět.
Tvoří důkaz, že už tehdy kupci považovali za věc osobní cti zákazníky nešidit a závaží tvořilo jejich nezbytnou výbavu.