Domů     Jak vznikaly pohádky: Z původní Sněhurky by se dětem rozhodně lehce neusínalo!
Jak vznikaly pohádky: Z původní Sněhurky by se dětem rozhodně lehce neusínalo!
1.6.2016

Příběhy o dracích a princeznách, udatných rytířích a boji dobra se zlem tvoří základ kulturního dědictví každého národa. Pohádky, která dnes známe a milujeme, jsou však oproti svým původním verzím jen krotkými odvary.

Jádra mrazivých příběhů, z nichž kdysi povstaly, v nich nicméně přetrvávají dodnes.

Valná většina pohádek, jak je dnes známe, se zachovává díky úsilí sběračů lidové slovesnosti, kterým se původní orální tradici daří spoutat do almanachů a sbírek.

K proměně těchto často velice nekompromisních a temných příběhů v dětskou zábavu před usnutím dochází až v průběhu 19. a 20. století. Odstraněna je jak do té doby zcela běžná sexualita, tak násilí nabírající celého repertoáru forem.

Od zohavení, po zabití nebo dokonce kanibalismus spáchaný na hlavním hrdinovi (pohádka Jalovcový keř).

Ačkoliv jsou právě bratři Wilhelm (1786-1859) a Jacob Grimmové (1785-1863) proslulí naturalismem příběhů, které sbírají po celém německém území, i oni své pohádky po prvním vydání, postrádajícím komerční úspěch, raději zjemňují. Předloha se tak dochovává pouze v ozvěnách.

Společné dědictví

Patrně nejstarší soubor pohádkových bajek v západním slova smyslu pochází z pera řeckého vypravěče Ezopa (cca 620-564 př. n. l.). Nakolik je on sám skutečným autorem či zda jen kompletuje příběhy starší, dnes již těžko říct.

Nejznámější pohádkové sbírky nicméně vznikají až mnohem později, během 17. a 18. století. Jejich autoři ustalují jinak značně proměnlivou podobu některých lidových vyprávění a dávají ji formu, která se postupně stává etalonem.

Francouzský autor Charles Perault (1628-1703) ve svých Pohádkách matky husy (fr. Les Contes de ma Mère l’Oye) zakotví například Popelku, Šípkovou Růženku, Červenou Karkulku či Kocoura v botách.

Od bratří Grimmů pochází zase základ dnešní Sněhurky, Perníkové chaloupky či Rapunzel.

Stejně jako fenomenální český folklorista Karel Jaromír Erben (1811-1870), si Grimmové všímají, že kořeny jimi sebraných příběhů sahají mnohem hlouběji než jen k jednotlivým národním územím. Wilhelm Grimm o tom poznamenává:

„Domnívám se, že německé pohádky nemají nutně svůj původ jen na severu či jihu naší vlasti, ale jsou společným dědictvím i s Nizozemci, Angličany a Skandinávci.“

Ztracení předkové

V přesném vystopování původu lidových vyprávění folkloristům brání především způsob jejich šíření, které probíhá nejen vertikálně (tedy od předků k potomkům), ale i horizontálně do všech směrů (mezi jednotlivými společnostmi na základě ústní výměny, překladu textů či jiné kulturní expanze).

Fakt, že před 17. stoletím se pohádkový materiál předává především orálně, k situaci rovněž nepřispívá.

I přesto se však folkloristce Saře Graça da Silva z Nové Univerzity v Lisabonu a antropologovi Jamshidovi Tehranimu z Durhamské univerzity podaří vysledovat nitky některých příběhů až ke klubíčku. Pro svůj výzkum využijí tzv.

fylogenetické metody, běžné v biologii k mapování vývojových vztahů a společných charakteristik organismů se společným předkem. Srovnávají vztahy mezi strukturou pohádkových příběhů a jazykových skupin, do nichž patří národy, které si pohádku předávají.

Po zevrubné analýze skupiny Indo-Evropských jazyků zjišťují, že například vyprávění o Krásce a Zvířeti se v různých variacích opakuje už přibližně 4 tisíce let. Jack a fazole, klasifikovaný jako Chlapec, který ukradl obrův poklad, je starý skoro 5 tisíc.

„Že tyto příběhy přetrvaly tak dlouho, jen díky ústní tradici, považujeme za přinejmenším pozoruhodné,“ komentuje výsledky výzkumu doktor Tehrani.

„Vyprávěli se dávno předtím, než vůbec existovala Angličtina, Italština nebo Francouzština, v nichž je lidé znají dnes. V jazyce, který už dávno neexistuje.“

Bylo, nebylo

Příběhy, jejichž původ se da Silvě a Tehranimu podařilo vysledovat, jsou v podstatě potvrzením toho, co předpokládají Grimmové, i Erben.

Pohádkové příběhy neustále přetrvávají v lidské kulturní paměti, ačkoliv se společnosti, které je zrodily, dávno rozpadly v prach. Prvopočáteční verze dnešních vyprávění měly patrně mnohem blíže k mýtům než k laskavým vyprávěnkám.

Byly temné a syrové jako dávnověká božstva. Jejich někdejší podoba pro nás nejspíš zůstane už navěky tajemstvím ztraceným v průběhu času. Na to, jak moc se proměnily jejich pozdější verze během zpřístupnění mládeži, se však můžeme podívat už nyní.

Následující příklad ilustruje, jak se za poslední dvě století proměnila třeba taková Sněhurka. Ztráty, změny a revize v průběhu uplynulých  tisíců let už ponecháváme vaší fantazii.

Sami uvažte, zda by se vašim ratolestem po přečtení podobného příběhu sladce usínalo.

Sněhurka

Příběh samotný je patrně inspirován skutečnými událostmi ze života šlechtičny Margarety von Waldeck (1533-1554). V měděných dolech jejího otce údajně pracují děti, které jsou předobrazem trpaslíků, přítomna je zlá macecha i jed.

Ve verzi bratří Grimmů z roku 1812 je zlá královna Sněhurčina vlastní matka, což je poměrně znepokojivé samo o sobě.

Lovčí, který má Sněhurku zavést do hlubokého lesa, dostane od královny nakázáno přinést jako důkaz úspěšně odvedené vraždy dívčiny plíce a játra, které má královna v úmyslu sníst.

Zabitá laň a následný život s trpaslíky je poměrně podobný, až na to, že otrávené jablko Sněhurku neuspí, ale zabije. Když ji nalézá princ, je tedy mrtvá, což mu ale nebrání, aby přikázal svým služebníkům odnést její tělo na svůj zámek.

Co s ním zamýšlel, je poměrně nasnadě. Jeden z fámulů nicméně zakopne, vrazí do rakve a otrávené jablko vypadne dívce z hrdla, díky čemuž oživne.

Když se královna později dostaví na svatbu, je přinucena obout si doruda rozpálené kovové střevíce a tančit, dokud nepadne mrtvá. Oplatit jí jedem by bylo milosrdnější.

Foto: wikipedia.org, wikia.org, ancient-origins.net, snowwhite.wikia.com
Související články
Historie
Vzpomínky na život jako z pohádky. Osud trojice dětí Františka Ferdinanda d´Este
Zvedne hlavu směrem k majestátní věži. Okamžitě jí proběhnou hlavou vzpomínky, jak si tu hrála se svými bratry. Ta doba už je ale dávno pryč, teď v jejím bývalém domově vládnou úplně jiné pořádky. Časy Rakouska-Uherska už zkrátka patří do minulosti. Ten den obrátí vzhůru nohama prakticky celé dějiny následník rakousko-uherského trůnu František Ferdinand d´Este (1863–1914) zamíří […]
Historie
Od gladiátorů po jezdecké akrobaty: Fascinující historie cirkusu
Cirkusy provázejí lidstvo po staletí – od krvavých římských her až po okázalé show plné akrobacie a kaskadérských kousků. Jak se z antických arén stala manéž plná barev a hudby? A proč někteří lidé cirkusy milují, zatímco jiní je odmítají? Antický circus: Popravy určené k pobavení Dávnou historii cirkusu můžeme vystopovat až do antiky. „Circus“ […]
Historie
Stolování v minulosti: Mohamed miloval maso
Někdo miluje maso, jiní dává přednost dokonale vyvážené nebo sladké chuti, další polévkám a plnému břichu a někdo nemůže existovat bez kuřecího. Pojďte s námi ochutnat ke stolu slavných osobností v dějinách. Tentokrát navštívíme proroka Mohameda. Máte v oblibě maso? V tom případě si u stolu islámského proroka Mohameda (570–632) pochutnáte. „Obětujte v průběhu svátku Eid al-Adha (ukončení poutě do […]
Historie
Titanic: Příběh zkázy, který stále fascinuje svět
14. dubna 1912 se navždy zapsal do historie jako den, kdy nejluxusnější parník své doby, Titanic, narazil do ledovce a navždy zmizel v temných hlubinách Atlantiku. Jeho tragický osud dodnes vyvolává otázky: Mohlo se katastrofě předejít? A co všechno se ještě můžeme dozvědět z trosek, které pomalu mizí v mořských hlubinách? Lokalita: přibližně 600 kilometrů jižně […]
reklama
věda a technika
Kladivo a pírko na Měsíci: Jak Apollo 15 potvrdilo Galileiho teorii
V roce 1971 provedli astronauti Apolla 15 jednoduchý, ale revoluční experiment. Na povrchu Měsíce pustili současně geologické kladivo a sokolí pírko. Výsledek? Oba předměty dopadly ve stejný okamžik, čímž potvrdily Galileiho teorii z 16. století. Proč byl tento pokus tak důležitý a co nám říká o gravitaci? Lidé se snaží zkoumat zákonitosti fungování vesmíru už […]
Voda ve vesmíru: Jak si astronauti myjí vlasy?
Na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) se voda chová zcela jinak než na Zemi. Místo toho, aby tekla, vytváří dokonalé koule, které volně poletují prostorem. Jaké další fascinující vlastnosti má voda v mikrogravitaci a jak se s ní astronauti každodenně potýkají? Vodní koule ve vesmíru Voda se ve vesmíru, respektive v prostředí mikrogravitace, které panuje na […]
Nos jako osobní identifikátor
Lidský nos dokáže rozlišit bilion různých vůní a každý z nás má svůj unikátní pachový otisk. Proč je naše osobní vůně stejně jedinečná jako otisk prstu a jak tento dokonalý biologický systém funguje? Vůně každého člověka je jedinečná. Stejně jako otisk prstu. Tento fakt využívají nejen psi při rozpoznávání lidí, ale podle nejnovějších výzkumů ho […]
Psychologická zrcadla: Jak Rorschachův test odhaluje naše skryté já
Jednou z nejznámějších psychologických testovacích metod je Rorschachův test, který vznikl před více než stoletím. Můžou osově souměrné barevné kaňky pomoci odhalit, co nás trápí nebo jací jsme? Netopýr? Netopýr s děravými křídly? Můra? Maska? Vydlabaná dýně na Halloween? Ženská postava bez hlavy? Válečná loď a její odraz na hladině? Anděl? Dva lidé útočící na třetího uprostřed? […]
reklama
zajímavosti
Od dřeva k mistrovskému nástroji: Jak se vyrábějí housle krok za krokem?
Výroba houslí je umění, které se předává po generace. Jak probíhá proces tvorby tohoto ikonického nástroje a jaké dřevo se používá? 1. Výběr dřeva Kvalita a tloušťka dřeva zásadně ovlivňují zvuk houslí. Horní deska se nejčastěji vyrábí ze smrkového dřeva, luby a spodní deska jsou z javoru. Pro krk se používá dřevo stromu sapan (pernambuco) […]
Mravenci provádějí amputace a zachraňují životy!
Mravenci nejsou jen pilní dělníci přírody – podle nejnovějších výzkumů jsou také zruční „chirurgové“. Když se některý z nich zraní, jeho druhové dokážou posoudit zranění a v případě potřeby mu amputovat končetinu, čímž mu zachrání život. Tento unikátní způsob péče o zraněné nemá v živočišné říši obdoby a ukazuje, jak fascinující může být mravenčí inteligence. […]
Stoos: Alpská vesnička, kterou zachránila nejstrmější lanovka světa
Malá švýcarská vesnička Stoos, ukrytá vysoko v Alpách, by možná upadla v zapomnění, kdyby nebylo revoluční lanovky Stoosbahn. Tento technický zázrak nejenže spojil odlehlou obec s civilizací, ale stal se i jejím hlavním lákadlem. Pojďte objevit kouzlo místa, kde tradiční švýcarský životní styl potkává nejmodernější technologie. Alenka v říši velehor Pokud se podíváte z úrovně […]
Od korálků k supům: Neobvyklé způsoby rozloučení
Z popela drahokamy, těla ptákům – jak Jižní Korea a Tibet nacházejí krásu i praktická řešení v tradičních pohřebních praktikách. Tyto dvě odlišné kultury, vzdálené tisíce kilometrů a s hluboce zakořeněnými vlastními filozofiemi, nabízejí fascinující pohled na to, jak lidská společnost přistupuje k nevyhnutelné realitě smrti. Jejich tradiční pohřební praktiky nejsou pouhými rituály, ale komplexními […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz