Skip to content

Omamný surfing: Křídla mu přistřihne epidemie i válka

Ten souboj bere dech. Na jedné straně sluncem a mořským vzduchem ošlehaný mládenec. Na té druhé mocně se vzdouvající vlna, kterou je třeba chytit a podrobit. Kluzká přírodní síla však nehodlá dát svou kůži lacino.

S opáleným drzounem zápasí do posledního dechu…

Je jedním z nejstarších sportů na světě, ale také životním stylem s hromadou nových výzev, slunečních paprsků, pláží a nekonečných oslav života na břehu šumícího moře. Jeho vyznavači žijí okamžikem. Mají jen prkno a oceán, nic víc, nic míň.

A pohled na surfaře, jak s neuvěřitelnou ladností lemuje tunely lámajících se vln, je vážně úchvatný.

2
Jízdu Polynésanů na vrcholku rozbouřených vln znázornil v roce 1874 ilustrátor Wallis McKay

Nebezpečná hra

Kapitán James Cook (1728–1779) stále není schopen slov. Z toho, co právě na vlastní oči spatřil, mu jde hlava kolem. Píše se rok 1778, když je anglický námořník při hledání neexistující severozápadní cesty mezi Atlantickým a Tichým oceánem u Havajských ostrovů svědkem fascinujícího výjevu.

Ve víru karnevalových oslav na počest boha Lona se tu tisíce místních domorodců radostně prohánějí po hladině na dlouhých, ručně vydlabaných prknech v podivné hře. V tom nejbouřlivějším příboji pádlují na širé moře, odkud se pak na hřebenu obří vlny nechávají unášet zpět k pobřeží.

Jen několik okamžiků předtím, než se jejich plavidlo po střetu s ostrými skalisky změní ve změť třísek, skočí střemhlav do vody. Tady vyčkávají, dokud ničivá vlna neopadne. Vyhrává ten, kdo udrží nervy na uzdě nejdéle a v divokém běsnění dopluje ke skalám nejblíže.

Cookovi se však tahle zábava moc nezamlouvá, a proto ji Polynésanům zakazuje. Jím vydané omezení má však naštěstí jen jepičí život. Dlouhé prkno z kmene stromů koa, wili wili a ula sloužící k příbojovému surfingu se postupně stává na půvabných tichomořských ostrovech doménou.

Captain James Cook(1728-1779). Nathaniel Dance. BHC2628
Z Havajanů brázdících mořské vlny je u vytržení i kapitán James Cook

Surfující rybáři

Ještě předtím se však o existenci domorodců sjíždějících příbojové vlny dozvídají i Evropané, a to prostřednictvím Cookových deníků. Ty po smrti jejich autora zkompletuje a v roce 1779 vydá poručík James King. Obyvatelé starého kontinentu však jejich počínání berou spíše s humorem, než aby projevili jakýkoliv náznak vážnosti. Netuší, že nejhlubší kořeny surfingu sahají ještě daleko dál, do časů, kdy svět o Cookových cestách, natož o jeho existenci nevěděl zhola nic.

Už více než 3 000 let před opálenými svalovci s úsměvem na tváři a prknem pod paží zkoušejí sedlat vlny rybáři v západní Polynésii. Ti v klouzání po vodních vrcholcích brzy objeví rychlý taxík, s jehož pomocí dosahují na svých malých dřevěných loďkách břehu rychleji.

Ve 4. století n. l. dorazí Polynésané při svém putování na Havaj a s sebou si nesou i ploché dřevěné břišní prkno, kterému říkají paipo, a s ním i řadu výhod. Za zlověstného kvílení těch nejvyšších příbojových vln překonávají s jeho pomocí nebezpečné korálové útesy mnohem snadněji než ve člunu, kánoi či loďce.

S postupujícím časem pak projde paipo v rukách domorodců ještě patřičným tuningem. Ukáže se totiž, že s jeho prodlužováním narůstá i stabilita, která umožňuje místo ležení na prkně stát. Pak už stačí „surfboard“ jen patřičně natočit a pročísnout s ním vlnu až na jejím hřebenu.

Místní tomuto vodnímu cestování přezdívají he‚e nalu (klouzání po vlnách), a aby k němu měli co nejpříhodnější podmínky, neváhají na dálku pravidelně oslovovat své bohy.

4
První kapitolu novodobé historie surfingu napíše legendární sportovec Duke Kahanamoku.

Bronzový Duke

Koncem 18. století přirážejí k břehům Havaje první evropští velrybáři doprovázeni obchodníky se dřevem. Spolu s nimi na horkou půdu vstupují i zemědělští osadníci a misionáři. Těm se domorodé hrátky s dřevěným prknem, které jsou kromě zábavy a modlení i součástí namlouvacího rituálu, ani za mák nezamlouvají, a tak proti nim brojí, seč jim síly stačí.

Jejich puritánská snaha dovede surfing v průběhu 19. století na pokraj vymýcení. Přes ten ho však postrčí až propuknuvší epidemie rozšiřovaná evropskými okupanty. Devatenácté století se blíží ke konci a surfing na Havajských ostrovech dočasně zaniká.

S příchodem toho 20. se však do Tichomoří vrací, a to přičiněním havajských mládenců, pro které se vžije přezdívka Beach Boys. Jejich zásluhou se surfing především na havajské pláži Waikiki stává zábavní trvalkou, ale také vrcholovým sportem.

Za tuhle transformaci dodnes tisíce surfařských závodníků děkují hlavně muži jménem Duke Kahanamoku (1890–1968). Právě domorodý Havajec a trojnásobný olympijský šampion v plavání objíždí s prknem a hrstkou dalších nadšenců neúnavně nejen západní pobřeží USA, ale štěstí s propagací nového vodního odvětví zkouší i u protinožců.

A úspěšně. Dnes je surfing v Austrálii stejně jako ragby národním sportem a Duka znají surfaři na celém světě. Na rodné Havaji dokonce stojí jeho bronzová socha.

5
Touží zkrotit ohromný vodní kolos jen s pomocí kusu prkna.

Jen pro ten dnešní den

Na Dukovu surfovou osvětu navazuje na východním pobřeží jeho kolega Tom Blake a své toreadory rázem dostávají i vlny Atlantiku. Současně s tím dochází k prvním přeměnám surfového prkna. Experimentuje se s délkou, šířkou i samotným tvarem.

V první polovině 20. století nejsou výjimkou pětimetrové a k 50 kilogramům vážící dřevěné giganty. Netrvá dlouho a z původně undergroundové kultury se stává masová záležitost. Počátku zlaté éry vystaví krátkodobou stopku jen druhá světová válka.

Po ní konečně naplno propuká surfařská horečka, která pokračuje dál do 60. a 70. let. Jejími hlavními mokrými jevišti jsou Havaj a Kalifornie. V roce 1964 se v Austrálii koná první mistrovství světa a o dva roky později přichází na svět nová generace prken, takzvané shortboardy.

Jak vlny v moři plynou, odvrací surfing, k nelibosti mnoha jeho skalních příznivců, tvář od rebelsky nespoutaného stylu plného párty a divokých plážových orgií, a nechává se z části pohltit byznysovou mašinérií.

Surfování rozšiřuje svou působnost na všechny kontinenty, které oplývají příbojovými vlnami, a rychlý technologický vývoj mění havajské vodní umění v profesionální záležitost. Vznikají nové asociace, svazy, kluby a s nimi i štědře honorované závody, mistrovství nebo dovednostní soutěže… Když 10.

ledna 2004 zdolá dvaačtyřicetiletý Havajec Pete Cabrinha u ostrova Maui vlnu měřící neuvěřitelných 20 metrů, získá za svůj kousek kromě prémie 70 000 dolarů i místo v Guinnessově knize rekordů. Dnes jsou prkna obvykle vyráběna z polyuretanové pěny tvarované kolem dřevěných nosníků.

Vrchní vrstvu prkna pak tvoří sklolaminát, polyesterová pryskyřice a lak a můžete si vybrat z různých velikostí, od kratších, tzv. shortboardů, po ty delší – longboardy.

Foto: en.wikipedia.org, mpora.com, pixabay.com
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Společnost
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Je na dně Dračího oka kosmická loď?
enigmaplus.cz

Je na dně Dračího oka...

Byla by to ideální turistická atrakce s...
Virtuplex pomáhá rodinám s vážně nemocnými dětmi
epochalnisvet.cz

Virtuplex pomáhá rodinám s...

I virtuální realita může pomoci dobré věci....
Probudit se uprostřed vánoční pohádky ukryté v luxusním apartmá
iluxus.cz

Probudit se uprostřed vánoční...

Advent je jedním z nejkouzelnějších období celého roku...
Nenaplněná touha ničí její manželství
nasehvezdy.cz

Nenaplněná touha ničí její...

Eva Decastelo (42) v sobě...
Pohřebiště Chauchilla: Záhada vlasatých lebek
enigmaplus.cz

Pohřebiště Chauchilla:...

Město Nazca v Peru je především...
Legenda jménem Sacher
panidomu.cz

Legenda jménem Sacher

Ten zaručeně pravý dostanete v hotelu...
VŠCHT vstoupila do světa horolezců. Na světě je nový standard pro jištění i první akreditovaná laboratoř
21stoleti.cz

VŠCHT vstoupila do světa horolezců....

Technopark Kralupy Vysoké školy...
Jeho posedlost stojí rodinu nemalé peníze!
nasehvezdy.cz

Jeho posedlost stojí rodinu...

Po letech společného...
Nejkrásnější skanzeny: Nechte se přenést zpátky v čase
epochanacestach.cz

Nejkrásnější skanzeny: Nechte...

Jsou oblíbeným cílem pro...
Z ošklivého káčátka se labuť nestala
skutecnepribehy.cz

Z ošklivého káčátka se...

V pubertě jsem často zírala...
Rodinné lázně doma
rezidenceonline.cz

Rodinné lázně doma

Domácí wellness centrum je sen, který lze snadno...
Salát s jablky
tisicereceptu.cz

Salát s jablky

Suroviny na 4–6 porcí 400 g těstovin sůl a...