Bohužel, antibiotika jsou dnes předepisována i tam, kde to není nutné. Důsledek? Zlovolné bakterie jsou proti nim stále odolnější. Tak pomalu tiká časovaná bomba.
Může se totiž snadno stát, že se objeví natolik agresivní bakterie, proti které budou současná léčiva bezbranná…
Na nadužívání antibiotik opakovaně upozorňuje i světová zdravotnická organizace WHO. Jen v zemích Evropské unie si rezistentní bakterie vyberou krutou daň v podobě 25 000 životů ročně. V USA je toto číslo stejné.
V nemocnicích jsou kvůli rezistenci antibiotik ohroženi zejména vážně nemocní lidé na jednotkách intenzivní péče. Nemocnice proto vytvářejí speciální antibiotické programy a přijímají bariérová opatření, aby se infekce nešířily. Nový objev českých vědců však dává naději, že by nemuselo být až tak zle.
Ono české kouzlo, které bylo vyčarováno na Mendelově univerzitě v Brně, má název selen. Tento vzácný polokov byl dosud znám zejména pro své fotoelektrické vlastnosti.
Nyní se však prosazuje i v medicíně a možná skutečně pomůže zabránit hrozbě smrtonosných epidemií. Nanočástice selenu jsou schopné vypořádat se třeba se zlatým stafylokokem.
Testy ukázaly, že zatímco stafylokokům se selen stane osudným, lidskému organismu nijak neublíží. Teď je třeba najít správný způsob, jak tyto částice zafixovat v různých materiálech jako jsou zdravotnické gely nebo obvazy.
Vedle selenu brněnští vědci experimentovali i se stříbrem. I ono vykázalo jisté pozitivní výsledky, leč selen vyhrál na celé čáře.
Výzkum trvající pět let, tak přinesl skvělé výsledky, ovšem ještě bude nějakou dobu trvat, než tyto laboratorní úspěchy najdou uplatnění i v praxi.
Zdá se, že nanočástice vůbec čeká v medicíně zajímavá budoucnost. Výzkumníci si je dokážou představit jako pomocníka při hojení popálenin nebo při dezinfekci nástrojů.
Nanočástice mají velkou aktivní plochu a díky své velikosti mohou prostupovat buněčnými membránami. Magneticky aktivní nanočástice mohou být také zajímavým dopravním prostředkem pro transport léčiv v lidském organismu.
Výzkum zde je ovšem zatím v plenkách, bude také třeba zjistit, zda nanotechnologie nemají zatím dosud neznámé negativní účinky.