V uplynulém roce došlo k jednomu nečekanému rodinnému setkání. Lidstvo se seznámilo se svým dosud neznámým příbuzným. Bohužel, nově objevený druh orangutana balancuje na hraně vyhynutí.
Čeleď hominidů čítá čtyři zástupce rodů: šimpanzy, gorily, orangutany a samozřejmě také lidi. Nedá se očekávat, že by biologové objevili rod pátý. Avšak uvnitř těchto rodů se stále mohou skrývat nové druhy, jak ukazuje případ z indonéské Sumatry.
Na severu Sumatry vědci nalezli nový druh orangutana, který obdržel přídomek tapanulijský. Užší rodina orangutanů tak nyní čítá již tři druhy.
Přitom životní prostor orangutana tapanulijského dělí od areálu rozšíření orangutana sumaterského pouhých 100 kilometrů.
Oba druhy se však evidentně nenavštěvují, protože orangutan tapanulijský si zachoval spoustu specifických znaků, které jej od jeho příbuzných odlišují.
Nově zjištěný druh má výrazně menší lebku, od svých nejbližších příbuzných se liší i svými zuby, zbarvením a délkou srsti. Jeho chlupy jsou více oranžové, navíc využívá i jiné nářečí. Jeho „jazyk“ využívá více dlouhých zvuků.
Samice u těchto orangutanů působí docela mužně, především proto, že jim na tváři rostou vousy. Samci pak mají plnovousy ve stylu starých konfuciánských učenců. Odlišnost tohoto druhu od ostatních potvrdily i genetické analýzy.
„Byla jsem velmi překvapena, jak se tito orangutani od ostatních liší, a to geneticky, morfologicky i svým chováním,“ uvedla spoluautorka výzkumu Marina Davila-Rossová, která působí na univerzitě v Portsmouthu.
Tapanulijští orangutani se od svých příbuzných oddělili před 3,4 miliardami let, což z nich dělá nejstarší druh svého rodu. Jednu věc však mají všichni orangutani bez výjimky společnou. Počty všech druhů jsou na kritickém stavu. To se týká i nově objeveného druhu.
Populace orangutana tapanulijského čítá sotva 800 jedinců. Perspektivy těchto orangutanů přitom nejsou nijak zvlášť příznivé. Jejich přirozené prostředí je tvořeno lesy a ty na Sumatře kvapem ubývají.
Na seznam kriticky ohrožených druhů se kvůli odlesňování v Indonésii dostává stále více druhů. Místní úřady chtějí navíc v oblasti Batang Toru jižně od jezera Toba, kde populace orangutana tapanulijského přebývá, postavit vodní elektrárnu.
Zda se podaří biologům, kteří zdejší orangutany sledují, vládu v Jakartě přesvědčit, aby lokalitu uzavřela, to je ve hvězdách…