Kolem Barnardovy hvězdy – Slunci nejbližší osamocené stálice a jedné z nejbližších sousedních hvězd vůbec – obíhá planeta hmotností alespoň třikrát převyšující Zemi. Kamenné extrasolární planety této velikosti jsou označovány jako super-Země.
U Barnardovy hvězdy nebo též šipky vzdálené asi 6 světelných let od Slunce se v rámci projektu Red Dots podařilo odhalit přítomnost planety.
Planeta s provizorním označením Barnard’s Star b je v současnosti druhou nejbližší známou exoplanetou. Získaná data naznačují, že se jedná o objekt klasifikovaný jako super-Země s hmotností alespoň 3,2krát převyšující hmotnost naší planety.
Exoplaneta obíhá kolem své mateřské hvězdy zhruba jednou za 233 dní. Mateřská stálice, Barnardova hvězda, je červený trpaslík, tedy chladná hvězda nízké hmotnosti, která svou planetu ozařuje jen velmi slabě.
Ve srovnání s množstvím energie, jaké dostává Země od Slunce, dopadají na povrch této planety jen asi 2 % energie.
Přestože planeta leží relativně blízko mateřské hvězdy – hvězdu a planetu dělí méně než poloviční vzdálenost než Slunce a Zemi (asi 0,4 a.u.), nachází se zároveň poblíž takzvané sněžné čáry, což znamená, že je na okraji oblasti, kde těkavé látky jako voda zamrzají do podoby ledu.
Rovnovážná teplota na povrchu tohoto chladného a temného světa by se mohla pohybovat kolem -170 °C, planeta je tedy pro život, jaký známe, nehostinná.