Skip to content

Nová a nebezpečná zbraň kyberzločinců: Dejte si pozor!

S rozvojem počítačových technologií narůstá rovněž kriminalita s touto oblastí spojená. Počítačoví zločinci, tzv. hackeři, neustále vymýšlejí nové a nové způsoby, jak přijít k informacím, potažmo k penězům. A obvykle bývají vždy o krok dále, než spravedlnost.

Občas bývají terčem hackerských útoků i jednotlivci, avšak mnohem častěji jím jsou instituce, ať už státní, bankovní či jinak komerční. A právě ony nyní čelí zcela novému typu napadení. Hackeři totiž začali používat speciální druh škodlivého kódu. Ten se přitom chová jako pěkný prevít, protože v operační paměti zůstává, aniž by za sebou na pevném disku zanechal sebenepatrnější stopu.

S rozšířením širokopásmového internetového připojení vzniklo velké množství škodlivého softwaru zaměřeného čistě na zisk.

Víceméně náhodou nový typ počítačové agrese objevili specialisté ze společnosti Kaspersky Lab. Tato mezinárodní společnost se sídlem v Moskvě se zabývá vývojem ochranného softwaru proti počítačovým virům, spamu a dalšími kybernetickými hrozbami. Půl roku přitom byla špehována počítačovými zločinci, aniž by o tom cokoliv tušila.

Jednou z kategorií malwaru psaného výhradně za účelem zisku je spyware, tedy programy, které monitorují uživatelem navštívené webové stránky, zobrazují nevyžádané reklamy a přinášejí tak autorovi spywaru podíl na zisku.

Samotný kód je velmi mazaný. Aby se mohl šířit, využívá standardní nástroje operačního systému Windows, jehož registry mu slouží k tomu, aby se při restartu aktivoval. Antivirový program? Nemá v tomto případě sebemenší šanci. Ba, i profesionální experti si s tímto kódem lámou hlavu a netuší, co si s ním počít.

Pro hackery jsou zajímavé i bankomaty…

Co tedy zatím o nové zbrani kyberzločinců víme? Není toho příliš. Onen škodlivý kód si za svůj terč vybral již přinejmenším 140 institucí z celého světa. Jsou to především banky. Kód totiž hackerům umožní získat bezproblémový přístup k transakčním operacím. Ale nejen k nim. Počítačový lapka se s jeho pomocí dostane i k síti bankomatů.

…a také mobilní telefony.

Jakmile se kód dostane do systému, pak vesele sbírá data a také přístupy. Kdo za ním stojí a kdo je jeho stvořitelem, to zatím není jasné. Každopádně svým chováním trochu připomíná nástroj Stuxnet, který před časem vyvinuli Američané s Izraelci, aby zastavili íránský jaderný program.

 

Foto: Pinterest, Fortune, Difesa e Sicurezza, Videoblocks
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Věda a technika
Zobrazit více …