Podivín a génius. Tato slova asi nejvíce charakterizují Nikolu Teslu. Využíváte wi-fi signál nebo mobilní telefon? Potom můžete panu Teslovi poděkovat. Proč je dodnes jeho život zahalený tajemstvím?
V historii není záhadnějšího a kontroverznějšího vynálezce, než je Nikola Tesla (1856-1943), přezdívaný Pán blesků. Už jen příchod na svět během silné bouře předjímal jeho budoucí poslání.
O jeho osudu rozhodla cholera
Tesla se narodil ve vesnici Smiljan v Chorvatsku srbským rodičům. Původně se měl stát pravoslavným knězem jako jeho otec. Zlom přišel ve chvíli, kdy ho skolila cholera a na 9 měsíců připoutala k lůžku.
V tu dobu řekl otci, že by chtěl místo přípravy na kněze studovat techniku. Otec ho proto poslal na nejlepší školu do Štýrského Hradce.
Výjimečný, ale nezapadá
Školu Tesla ale nikdy nedokončil. Dostal se do konfliktu s profesorem, přišel tak o stipendium a po jediném semestru studia zanechal.
Při debatě o sestrojení motoru totiž tvrdil, že motory na stejnosměrný proud se nehodí pro praktické využití a jiskření na kontaktech komutátoru by vyřešil použitím střídavého proudu.
Profesor mu odpověděl, že to je stejně nereálné jako vymyslet perpetum mobile. Později se ukázalo, že pro Teslu nebylo nic nemožné.
Posedlost elektřinou
Po neúspěšném studiu se v roce 1880 přestěhoval do Budapešti a začal se intenzivně zabývat výzkumem elektřiny, především právě střídavého proudu.
O dva roky později se přestěhoval do Paříže a v červnu 1884 se usadil ve Spojených státech, kde začal pracovat přímo pro Thomase Alvu Edisona (1847-1931). Ten mu dal za úkol zefektivnit nevýkonné motory s příslibem velké odměny.
Tesla povinnost splnil, ale Edison se mu vysmál a celý slib převrátil ve vtip. Tesla dal záhy nato výpověď.
Vítěz ve válce proudů
V dalších letech začal tzv. boj o proud. Edison byl zastánce stejnosměrného, a jakožto obchodník si chtěl udržet za každou cenu příjmy z patentů. Vynaložil proto mnoho prostředků, aby Teslu očernil.
Konflikt se vyostřil, když Edison za účasti médií zabíjel toulavé kočky a psy pomocí střídavého proudu.
Karta se ale obrátila v Teslův prospěch, když společně s finančním magnátem Georgem Westinghousem (1846-1914) vyhráli zakázku na Světovou výstavu v Chicagu v roce 1893, kterou osvítil střídavý proud s energií 12 000 koňských sil. Poté už nebylo pochyb, kdo se stal v této válce vítězem.
Problémy s penězi i patenty
Ač byl Tesla v mnoha ohledech génius, obchodní talent neměl a topil se neustále v dluzích. George Westinghouse kvůli finančně náročné válce proudů Teslu přesvědčil, aby své patenty za zanedbatelnou částku prodal.
S uznáváním svých myšlenek se dostával do konfliktů s jinými vynálezci, především s Edisonem a Marconim, který dostal Nobelovu cenu za objev rádiových vln. Ty ale prokazatelně objevil Tesla o několik let dříve. Odcizené vynálezy komentoval slovy:
„Nelituji toho, že ukradli mé myšlenky. Je mi líto, že nemají své vlastní.“ Spor s Marconim vyřešil soud až v roce 1943, několik měsíců po Teslově smrti.
Teslova životní fascinace blesky
Blesky byl Tesla doslova poblázněn. Ve své laboratoři v Colorado Springs se snažil vytvořit umělý blesk. Při experimentu jiskry létaly až do vzdálenosti několika mil. Když uspěl, slyšeli hrom lidé ve vzdálenosti 25 km od laboratoře. Nejvíce ale snil o volném přenosu elektřiny po celém světě.
Bezdrátový přenos neměl šanci
Tato idea ztroskotala na chamtivosti bankéřů, kteří nechtěli dopustit, aby byla elektrická energie zadarmo, jak to zamýšlel Tesla. Spolu s miliardářem J. P. Morganem se pustil do tzv.
projektu Wardenclyffské věže, která měla umožňovat bezdrátovou distribuci elektřiny na velké vzdálenosti. Protože byl projekt finančně náročný, Morgan přestal Teslu podporovat a věž byla v roce 1917 zbořena.
Stáhnutí do ústraní
Teslovy finanční problémy narůstaly a po první světové válce se stáhl do ústraní, kde pokračoval v dalších výzkumech.
Zabýval se například „paprsky smrti“, které v době 2. světové války nabídl vládě USA na obranu proti Německu nebo létajícími stroji poháněnými elektromagnetickým polem. Bezúspěšně. Během jeho života na něj lidé postupně měnili názor.
Přestal být považován za seriózního inženýra a v očích veřejnosti se stal stárnoucím podivínem. Tesla zemřel osamocený v hotelovém pokoji v New Yorku.
Vynálezy:
Dynamo (1887) – zlepšení konstrukce na střídavý proud
Asynchronní motor (1888) – jde o nejrozšířenější elektromotor vůbec. Slouží jako základní součást pohonu mnoha strojů
Transformátor (1897) – umožňuje přenášet elektrickou energii z jednoho obvodu do jiného
Bezdrátová technologie (1898) – základ pro internet, rádio, dálkové ovládání
Další vynálezy – neonové světlo, rentgenové paprsky, radar, mikrovlny
Co jste o Teslovi nevěděli:
V roce 1880 studoval na Karlově univerzitě v Praze
V roce 1895 náhodně vytvořil první rentgenovou fotografii při fotografování Marka Twaina
Je spojován s Tunguzskou explozí z roku 1908 – podle konspiračních teorií Tesla přepravil elektřinu vzduchem nebo testoval paprsky smrti
Údajně se podílel na Filadelfském experimentu – ten měl za cíl vyvinout neviditelnou loď
Trpěl obsedantně-kompulzivní poruchou – měl odpor k lidským vlasům, nikdy nikomu nepodával ruku
Předpověděl vznik internetu a mobilního telefonu
Pil každý den whisky – věřil, že díky pití zůstane naživu až do 150 let
Nikdy se neoženil, ani nezamiloval
Věřil, že ženy v budoucím společenském postavení se stanou lepšími než muž