Je jí 23 let, když v roce 1920 poprvé sedí v letadle. O rok později už Amelia Earhartová si kupuje vlastní stroj. V roce 1922 vytváří neoficiální rekord, jako první žena letí ve výšce 4250 metrů.
Pilotní licenci získává v roce 1923 jako šestnáctá žena v pořadí. Chce však pokořit ještě další mety.
Roku 1928 proto jako první žena přelétá Atlantik, ovšem jen jako spolucestující, což jí nemůže stačit, a tak roku 1932 udělá totéž, ale tentokrát sama.
Po téměř patnáctihodinovém letu přistává, kvůli technickým a povětrnostním problémům, v Irsku místo v Paříži.
Cesta okolo světa
Roku 1936 začíná plánovat let okolo světa, ke kterému po prvním nevydařeném pokusu startuje dne 1. června 1937 z Miami.
Spolu s navigátorem Fredem Noonanem letí na stroji Lockheed L-10E Electra upraveném pro dálkové lety, s doletem až 4 000 km.
Po zastávkách v Jižní Americe, Africe, Indii a jihovýchodní Asii, kdy mají za sebou 35 000 km, přistávají dne 29. června ve městě Lae na Nové Guineji. Odtud startují 2. července směrem k Howlandovu ostrovu v Tichém oceánu, kam ovšem nikdy nedorazí.
Dochází nám palivo!
Americká vojenská loď Itasca slyší Amelii Earhartovou vysílat: „Musíme být nad vámi, ale nevidíme vás. Dochází nám palivo.“ Odpověď ale pilotka neslyší.
Radisté ji kontaktují pomocí Morseovy abecedy, ona signalizuje zpět, že jejich vysílání slyšela, ale nedokáže určit polohu ostrova. Pilotka zřejmě poté, co jí došlo palivo, končí spolu se svým navigátorem i letounem na dně oceánu.
Ani zahájená rozsáhlá a nákladná pátrání nevedou k nalezení těl a vraku. Rozvíjejí se proto nejrůznější konspirační teorie, že chtěla zmizet z očí veřejnosti záměrně, aby dožila v poklidu, případně, že ji zabili japonští vojáci, nebo že byla špionka.
Přežila snad pád letounu?
V roce 2010 jsou nalezeny fragmenty kostí a další artefakty, které by mohly patřit Amelii Earhart a jejímu navigátorovi, a to na atolu Nikumaroro, jež je součástí souostroví Kiribati.
Trosečníci podle nálezů na ostrově žili několik měsíců, než zemřeli, s největší pravděpodobností na dehydrataci, protože na ostrově není zdroj pitné vody. Nalezený hliníkový plát naznačuje, že mohlo skutečně jít o letoun Amelie Earhartové. Zajištěné kosti se ale před vyšetřením záhadně ztrácejí.