Domů     Ničivé bombardování Říše spustí první ohnivé bouře dějin!
Ničivé bombardování Říše spustí první ohnivé bouře dějin!
3.4.2020

Systematické nálety na desetitisícová města nebyly novinkou. Své už okusili třeba Španělé za španělské občanské války nebo Etiopané za italské invaze do Habeše. Že se ale stane bombardování měst něčím takřka každodenním, si dokázal představit jen málokdo.

Snad nejvíc bomb padalo v epicentru nejhrozivějšího válečného konfliktu dějin v oblasti Francie, zemí Beneluxu na území třetí říše včetně protektorátu Čechy a Morava a také za kanálem La Manche ve Velké Británii.

Právě ke konsolidaci britského RAF a jeho spolupráci s Američany dochází postupně a bombardování ze strany spojenců přichází později. Už v roce 1943 však byli Britové schopni vyslat téměř 800 bombardérů napěchovaných nebezpečnou trhavinou.

Technické výdobytky Britů ošálily letecké dispečery Němců a ti až vzápětí zjistili, že hrůza čeká nikoli Brémy, nýbrž přístavní metropoli Hamburk.

Hamburk jako průmyslové centrum hitlerovského Německa postihne katastrofa hrůzných rozměrů.
Hamburk jako průmyslové centrum hitlerovského Německa postihne katastrofa hrůzných rozměrů.

Skončí jako Gomora

Operace RAF s názvem Gomora se měla průmyslového centra severního Německa zcela zbavit. Série několika náletů ve dnech 24. července až 3. srpna se účastnilo i 230 amerických bombardérů.

A právě přístup britských a amerických armádních špiček k leteckým operacím nad Říší nabízí zajímavé porovnání.

Zatímco Britové byli přesvědčeni o tom, že Němci musí okusit trochu té své medicíny, a upřednostňovali kobercové nálety proti civilním cílům – chtěli tak morálku běžných Němců srazit na kolena, Američané viděli přínos náletů v jasném pojmenování a určení strategického cíle a jeho následném zničení.

Civilní ztráty pro ně byli nepříjemnou okolností, což se ale v případě následného bombardování Japonska mělo změnit.

Při operaci nad Hamburkem tak Američané ničili pouze hamburské loděnice a strojní továrny na rozdíl od Britů, kteří si hned v počátku stanovili jasný cíl: zničení a zdecimování historické obytné čtvrti Altstadt.

Na nebohé obyvatele padaly nebezpečné bomby naplněné magneziem, fosforem nebo vysoce hořlavou vazelínou. Hamburk 28. července zachvátila ohnivá bouře.

Zkázu civilnímu obyvatelstvu Německa přinášejí především britské, nikoliv americké bombardéry.
Zkázu civilnímu obyvatelstvu Německa přinášejí především britské, nikoliv americké bombardéry.

První ohnivá bouře dějin

Jednotlivé požáry se přelévaly z ulice do ulice a spojily se v jeden obří požár. Plameny údajně šlehaly až do výšky 200 metrů! Jednalo se o první lidmi vytvořenou destruktivní ohnivou bouři. Hořelo vše. Stromy, střechy, lidská těla.

Některá mrtvá těla se následkem žáru scvrkla do velikosti novorozenců. Město od totální zkázy zachránila německá obrana, pozdější deštivé počasí a menší přesnost útočníků.

Po sérii leteckých úderů zůstalo v ruinách na 45 000 mrtvých těl, z 30 480 budov zbyly jen trosky. Zkáza vyhnala z města na půl druhého milionu Němců. „Náhle začal z nebe padat ohnivý déšť. Snažili jsme se vyběhnout k pumpám, ale bylo to nemožné.

Vzduch byl doslova plný ohně. Pak začala bouře, ulicemi se nesl strašlivý jekot. Změnila se v uragán… Celý dvůr, kanál, kam jsme až dohlédli, všude bylo jen celistvé, obrovské, mohutné ohnivé moře,“ zapsal si jeden z hamburských členů protipožární hlídky.

V epicentru inferna často nepřežili ani Němci schovaní v krytech. V nich totiž teplota stoupala do těžko snesitelných hodnot a prostor se plnil i hustým dýmem z pekla nad nimi.

Po náletu na Hamburk musel svým podřízeným šéf britského bombardovacího oddělení sir Arthur Harris (1892–1984) dát pauzu, bombardéry se vydaly nad Itálii.

Berlín zažije několik vln bombardování, přesto ho na kolena položí až Rudá armáda.
Berlín zažije několik vln bombardování, přesto ho na kolena položí až Rudá armáda.

Ošemetný Berlín

Poté měl přijít na řadu Berlín. Z Harrise se zatím stal přední „pan bombardér“, kterého ničení převážně civilních cílů doslova pohltilo. „Rozbijeme Berlín od jednoho konce na druhý… Nás to bude stát 400 až 500 letadel.

Německo to bude stát válku,“ hýřil optimismem ohledně akce, při níž mezi lety 1943 a 1944 letectvo podnikalo mohutné nálety na Berlín doprovázené desítkami klamavých náletů.

I když při prvním útoku zahynulo 9000 Berlíňanů, podpora americké letky byla ještě v plenkách. Počasí a povětrnostní podmínky útočníkům taktéž nepřály a silná německá obrana metropole také ne.

Bitva o Berlín spojencům nevyšla podle předpokladů – nezlomila morálku Němců a nesrazila nacistický režim na kolena.

Bylo bombardování saských Drážďan něčím nezbytně nutným?
Bylo bombardování saských Drážďan něčím nezbytně nutným?

Drážďany musejí být zničeny

Zcela jinou kapitolou je ale bombardování německé barokní perly Drážďan. Harris byl sice několikrát napomenut, aby primárním cílem náletů byla ropná zařízení a klíčové německé komunikace, ten si ale s chutí vybíral spíše cíle sekundární, tedy převážně civilní.

Bombardování, které skutečně vyhrálo válku, si tak převzali spíše Američané. Na seznamu měst nedotčených pumami byly saské Drážďany. Harris si mnul ruce, denně mohl do „boje“ nasadit až 1400 bombardérů od lancasterů přes halifaxy až po mosquity.

Ospravedlněním zničení města byl fakt, že bombardování údajně způsobí zmatek při evakuaci Němců z východu a naruší přesuny vojsk ze západu. „Jednotky se už shromažďují, aby se vydaly zpět na domácí frontu. A existuje jen jedna cesta, kterou mohou použít.

Je to jediná zbývající nedotčená železniční síť. (…) Dneska v noci zaútočíme na Drážďany s více než sedmi stovkami lancasterů. Máme v úmyslu zničit tuto komunikační spojnici Němců s východní frontou.

Drážďany musejí být zničeny,“ prohlásil velitel základny, ze které startovala většina letounů.

Jedna z hord mrtvých po drážďanské ohnivé bouři
Jedna z hord mrtvých po drážďanské ohnivé bouři

Do hry vstupuje holocaust

Peklo začalo 13. února 1944, kdy na 800 letounů RAF zaútočilo přímo na centrum saské metropole. Americké bombardéry namísto toho ničily klíčová seřaďovací nádraží.

Britové shodili na 650 000 (!) zápalných bomb, které způsobily smrtící ohnivou bouři podobnou, jakou si museli projít obyvatelé Hamburku. Barokní skvosty lehly popelem a s nimi zemřelo i na 25 000 lidí.

Naprosto zbytečné bombardování Drážďan ve chvílích, kdy o porážce Hitlerova Německa bylo prakticky rozhodnuto, budí vášně dodnes. Tehdy zejména americké rozhořčení utlumilo objevení něčeho mnohem hroznějšího: koncentračních táborů po celém Německu a Polsku.

Otázka Drážďan tak byla do značné míry zametena pod stůl, přesto došlo k přehodnocení celé otázky bombardování civilních cílů.

Foto: Shutterstock, Wikimedia.
reklama
Související články
Historie
Síla páry: Od Heronovy koule až po lokomotivu
S párou si lidé pohrávali už ve starověku. Řecký matematik Heron Alexandrijský (asi 10–75 n. l.) jako první sestrojil mechanismus, který využíval její sílu. Nazve ho Aeolipile, čili Míč boha větrů Aiola. Funguje na principu, kdy je do koule přiváděna horká pára a tryskami usměrněná vychází ven. Díky působení zákona hybnosti se taková koule roztočí. […]
Historie
Tichý souhlas s hákovým křížem: 3 slavné osobnosti s nacistickým škraloupem
Na stole leží několik popsaných papírů, kousek vedle tužka a kalamář s inkoustem. Luxusně vypadající lampička osvětluje zbytek pokoje a na jednom z konferenčních stolků trůní fotka Henryho Forda. Takovou ozdobu by v Hitlerově pracovně čekal málokdo, i když… Zrůdná ideologie opanuje Německo v roce 1933, kdy se Adolf Hitler (1889-1945) ujímá kancléřského úřadu. Některým […]
Historie
Čistota v minulosti: Ludvík XIV. se myl v pálence
Hygiena v minulosti netvořila vždy samozřejmou součást každodenních rituálů. Některé národy a civilizace si na ni potrpěly už ve starověku, jiné nikoliv. Jak tomu bylo třeba ve středověku? Skvělou ukázkou starověké hygieny je i palác v Knossu. V letech 2000–1200 př. n. l. v něm nechybí důmyslný systém na odvod vody z královniny koupelny a přístavku. V něm stojí zařízení podobné […]
Historie
Bitva u Sedanu: Z francouzské porážky se raduje celá Evropa
Nad pevností Sedan se třepotá bílý prapor. Píše se 1. září 1870 a Francie se právě vzdává německé armádě. Její porážka změní politickou mapu kontinentální Evropy. Od této chvíle už nehraje prim země galského kohouta a do popředí se naopak dere sílící Prusko… S příchodem nového dne, 1. září ve čtyři hodiny ráno, se začíná u […]
reklama
svět zločinu
Vůdkyně kultu ubije oběti paličkami
V 90. letech minulého století má japonská žena jménem Sačiko Etoová (65) mnoho následovníků. Stojí v čele kultu, jenž uctívá její mystické síly. Podle jejích stoupenců dokáže z lidí vymítat ďábla. Nepoužívá při tom modlitby a symboly, ale speciální bubenické paličky. Sačiko paličkami sví zákazníky bije, dokud z nich všechno zlo nevyžene. V lednu 1995 však její praktiky definitivně […]
Albert Fish: 120 dní Sodomy je proti němu čajíček…
Britská spisovatelka a muzikanta Charlotte Greigová (1954–2014) považuje za hlavní zdroj inspirace pro Hannibala Lectera amerického natěrače a neuvěřitelně perverzního sadistického vraha Hamiltona Howarda „Alberta“ Fishe (1870–1936). U Fishe není kanibalismus žádná výjimka. „Měl jsem předek těla s kousky, které mám nejradši. Jeho ptáčka, varlata a roztomilý, pěkně baculatý zadeček, abych si ho mohl upéct […]
Čtyřnásobný vrah Robert Maudsley: Na svobodě vraždí jen jednou
Britskému sériovému zabijákovi Robertu Johnu Maudsleymu (*1953) se přezdívá skutečný Hannibal Lecter. Je nadprůměrně inteligentní, miluje klasickou hudbu, a když se zeptáte jeho známých, vylíčí vám ho všichni jako vtipného a zdvořilého společníka, který byl vždy každému nápomocen.   Přesto svůj život zřejmě již dožije ve speciální cele o rozměrech 5,5 × 4,5 metru. V […]
Mistři falzifikátoři na českém písečku: Pozor na Zrzavého i Schikanedera!
Učí se o nich v dějinách umění, kdo si v posledních letech koupil jejich pravé dílo, zaplatil miliony. Není se co divit, že u nás i ve světě koluje řada falzifikátů slavných českých malířů.   Ne nadarmo se o něm už v jeho 24 letech mluví jako o „nejnadanějším z akademiků“. Pražský rodák Jakub Schikaneder […]
reklama
lifestyle
3 typicky francouzské věcí, které nejsou francouzské
Co může být víc Francouzského než chlapík, který sedí pod obrazem Mony Lisy a hraje na akordeon. Snad jen chlapík, který končí pod gilotinou, protože má nejen pruhované triko, ale také modrou krev. Mona Lisa Původ: Itálie Každý, kdo zamíří do Paříže, chce vidět alespoň dva hlavní symboly města a možná celé Francie. Eiffelovku a […]
Tajemství gastronomie: Jak se zrodilo carpaccio, sendvič a pizza Margherita?
Co je vlastně carpaccio? Dnes tak můžeme v podstatě nazvat všechno, co nakrájíme na tenké plátky a za syrova podáváme ochucené nebo se studenou omáčkou. Od hovězího masa se název s časem posune i na ryby – konkrétně lososa a tuňáka – a dokonce i na ovoce či zeleninu. Majonézy často nahradí olivový olej nebo […]
Diktát životního stylu: Délku špičky bot určuje král
Boty na tzv. platformě nejsou výstřelkem 20. století. Poprvé se objevily už na konci středověku. Říkalo se jim „chopine“ střevíce s vysokou podrážkou a staly se velmi populárními. Na rozdíl od běžných bot totiž chránily před bahnem a mokrem. První platformy mají korkovou nebo dřevěnou podrážku a vrchní část ze sametu. Jejich výrobě už na […]
Počátky toaletního papíru: Evropa ho dlouho považuje za luxus
První toaletní papír znali už Číňané od 6. stol. n. l. Pro jeho výrobu sloužil nejlevnější papír a rýžová sláma. Císařská dílna vyprodukovala ročně cca 750 000 listů. Na denní spotřebu tedy připadá 2056 listů. Většinu z nich patrně použily dámy, které tvořily větší část dvora. Ostatní národy se s mytím následujícím po tělesné potřebě vypořádávaly různě. Starověcí […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Vilémovický tis: Svědek tisícileté historie stále roste
epochanacestach.cz
Vilémovický tis: Svědek tisícileté historie stále roste
Tis obecný nebo také tis červený je už od středověku významný strom. Má totiž kvalitní, tvrdé a přitom pružné dřevo, takže si ho oblíbili nejrůznější řemeslníci v čele s výrobci luků. A tak tisy mizely z krajiny a narazit dnes na opravdu hodně starý tis je vzácnost. Ovšem někdy takové štěstí přece jen máme. Zámek ve Vilémovicích na
Šest prstů? Celkem běžná věc!
epochalnisvet.cz
Šest prstů? Celkem běžná věc!
Napočítat na prstech ruky do dvanácti? Ukázat někomu hned čtyři vztyčené prostředníčky současně? Zavázat si jednou rukou tkaničky u bot? Žádný problém pro ty, kterým příroda nadělila prsty navíc. &
Pekelné údolí: Skutečně stavěl místní most samotný čert?
enigmaplus.cz
Pekelné údolí: Skutečně stavěl místní most samotný čert?
Nedaleko majestátní zříceniny hradu Chojnik na polské straně Krkonoš najdeme místo zvané Pekelné údolí. Dnes již nikdo přesně neví, který z jeho pánů chtěl kdysi postavit kamenný most, spojující hrad
Skvělý jahodový tvarožník
tisicereceptu.cz
Skvělý jahodový tvarožník
Tvarožník je tuzemskou obdobou italského tiramisu. Ingredience 400 g jahod 120 g piškotů 350 g zakysané smetany 400 g plnotučného tvarohu 2 vanilkové cukry 3 lžíce moučkového cukru 2 lžíce
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Jeho děti se s ní nebaví
nasehvezdy.cz
Jeho děti se s ní nebaví
S překvapivým přiznáním přišla zpěvačka Dara Rolins (50)! Ačkoli s bývalým fotbalistou Pavlem Nedvědem (51) randí už více než dva roky, ještě nepoznala jeho děti. Ivana s Pavlem už jsou dospělí a 
Umělá inteligence by mohla rozpoznávat vysoké riziko rakoviny plic u nekuřáků 
21stoleti.cz
Umělá inteligence by mohla rozpoznávat vysoké riziko rakoviny plic u nekuřáků 
Výzkumníci z Centra výzkumu kardiovaskulárních zobrazovacích metod (Massachusetts General Hospital a Harvard Medical School) oznámili vývoj modelu hlubokého učení, který může pomoci identifikovat neku
Finty pro pěkné obočí
panidomu.cz
Finty pro pěkné obočí
Aby vám to slušelo, k tomu stačí upravit obočí, nanést řasenku a možná ještě rtěnku, a to v tomto pořadí. Bez obočí to totiž nefunguje, přitom právě s ním je nejvíc starostí. Vytrhat, nebo dokreslit? To bývá zásadní otázka, neboť málokdo má chloupky v obočí rostlé „tak akorát“. Kromě vrozených předpokladů je pro hustotu porostu
Zpátky do minulosti: Jak to bylo s poltergeisty
enigmaplus.cz
Zpátky do minulosti: Jak to bylo s poltergeisty
Paranormální jev, ve kterém se v lidských příbytcích zdánlivě samovolně pohybují, rozbíjejí se či dokonce vybuchují předměty. Selhává elektronika, svědci slyší zvláštní neidentifikovatelné zvuky, jako
Vyprosila jsem si na panence Marii zázrak zázraků
skutecnepribehy.cz
Vyprosila jsem si na panence Marii zázrak zázraků
Padal těžký sníh a blížil se advent, Terezčin už druhý. Splnil se mi sen, chtěla jsem být šťastná, ale cosi mi v tom bránilo. Připadalo mi, že máma neumí odpouštět. Přitom byla silně věřící. Ale nesmiřitelná. „Nesmí mi přes práh,“ sípala. „Už nikdy.“ Smířila jsem se s tím. Byla jsem vzorná dcera, s rodiči jsem se nikdy nedohadovala, brala
Kristián Hynek otevřel showroom Zahálka pro nejnáročnější cyklisty
iluxus.cz
Kristián Hynek otevřel showroom Zahálka pro nejnáročnější cyklisty
Kristiána Hynka není třeba milovníkům horské cyklistiky dlouze představovat. Vicemistr světa v maratonu na horských kolech vyměnil závodní kariéru za nespočet aktivit v cyklo branži. Jak sám říká, jde
Bioinženýství přeměňuje odpad na látky s vyšší hodnotou, třeba bioplasty
21stoleti.cz
Bioinženýství přeměňuje odpad na látky s vyšší hodnotou, třeba bioplasty
Stejně jako člověk šlechtil tisíce let odolnější a výnosnější odrůdy pšenice, vědci v laboratořích dnes „domestikují“ a „šlechtí“ bakterie a kvasinky pro efektivnější produkci léčiv, biopaliv nebo nov