„Koukej přidat prachy, nebo špatně skončíš!“ vyhrožuje padělatel dokladů v temné uličce svému zákazníkovi. „Ani mě nenapadne,“ odsekne druhý muž. Podvodník bere do ruky nůž a v bezmezné zuřivosti bodá do své oběti. Krvavou řež osvěcuje kulatý měsíc. Opravdu za úplňku roste agresivita a lidé mají potíže se spánkem?
Měsíc bezpochyby ovlivňuje dění na Zemi. Bez něj by se například nestřídal mořský příliv a odliv. A zdá se, že tajemná luna ovlivňuje i lidské chování.
Experti z britské telekomunikační společnosti BT například zjistili, že za úplňku roste počet hovorů a připojení k internetu!
Jenže co s tvrzeními, že úplněk vyvolává násilné chování, či je nejlepším časem k početí chlapce, k zahájení diety, ale naopak bychom se v tomto čase měli vyhnout operacím, protože zranění se během této fáze měsíce údajně hojí hůř?
To jsou jistě jenom takové hloupé pověry. Nebo ne?
Podle společnosti British Telecommunications přibývá za úplňku počet telefonních hovorů. Jde především o stížnosti, jak tvrdí většina úředníků?
Proč nás úplněk okrádá o spánek?
Za úplňku se po střeše prochází bíle oblečená postava. Jde o spáče, kterého jasný svit měsíce vylákal z postele.
Domněnka, že úplněk vyvolává u citlivých jedinců náměsíčnost, patří k rozšířeným představám, avšak podle vědců nemají fáze měsíce na tuto spánkovou poruchu žádný vliv. Přesto prý úplněk přece jenom nějakou souvislost se spánkem má.
Roku 2013 švýcarští vědci s úžasem zjistí, že v této měsíční fázi klesá hladina spánkového hormonu melatoninu. Zkoumané osoby pak v tento čas spí v průměru o dvacet minut méně, a to i přesto, že k nim zataženými závěsy měsíční svit nepronikl.
Čím je to způsobeno? „Dříve se lidé živili hlavně lovem a k tomu nastávají příznivé podmínky během úplňku, kdy je více světla,“ nabízí možné vysvětlení britský neurolog Michael Hastings. Může tedy za problémy s nespavostí za úplňku dědictví po našich předcích?
Krvavé statistiky
„Tak si to dělejte sám, když jste tak chytrý,“ práskne úřednice vztekle telefonem. Dnes se doslova roztrhl pytel se stížnostmi. Po celém dni v práci žena vidí doslova rudě a s kolegyněmi se hádá o každou maličkost.
Možná že za její rozpoložení může měsíc, který právě dorostl do kulata. Za úplňku se totiž podle všeobecného přesvědčení zvyšuje agresivita. Lidé se častěji hádají, perou a způsobují dopravní nehody. V tomto období také prý roste zločinnost. Nevěříte?
Podle statistik francouzské policie stoupá za úplňku počet mravnostních deliktů o 74% a počet přepadení dokonce o 150%! Naši policisté si zase povšimli, že během úplňku a novu se desetkrát zvyšuje pravděpodobnost spáchání sebevraždy.
Znamená to, že luna má skutečně vliv na naše emoce? Vědecký výzkum v této oblasti nebyl dosud proveden.
Způsobuje zemětřesení?
Lidská obydlí se hroutí k zemi. Všude se ozývá křik a pláč. Je 24. ledna 1556 a Čína se stává obětí strašlivých otřesů, které si vyžádají životy až 830 tisíc lidí. K tomuto dosud nejničivějšímu zemětřesení v dějinách lidstva došlo, když byl měsíc v novu.
Také další otřesy mohutné síly se objevily za úplňku či novu. Například z dvaceti největších zemětřesení minulého století víc než polovina prokázala svou ničivou sílu právě v těchto fázích měsíce. Jde o pouhou náhodu?