Domů     Neuvěřitelná záchrana. V zaplavené jeskyni Tham Luang šlo o minuty
Neuvěřitelná záchrana. V zaplavené jeskyni Tham Luang šlo o minuty
25.11.2024

Vápencové jeskyně zvané Tham Luang, nacházející se v Horách Spící dámy, jak se toto majestátní pohoří nazývá, jsou krásným kouskem původní přírody.

Množství krasových útvarů, tůňky, vodopády a samozřejmě vlhkostí se lesknoucí stěny hlubokých a dlouhých jeskyní lákají turisty i místní. Ovšem jen do chvíle, než se z nich stane smrtící past.

Do Thajska pomalu přichází letní období. Je 23. června 2018 a lidé už pomalu začínají čekat na nástup pověstných monzunových dešťů. Na severu Thajska leží u úpatí hory malé městečko Mae Sai.

Je to malebné a poměrně klidné místo, i když jeho poklidnost narušuje turistický ruch. Návštěvníci, většinou však z řad samotných Thajců, vyrážejí hlavně na prohlídky jeskynního komplexu Tham Luang.

Ten dobře znají i místní – především mládež tam často vyráží na dobrodružné výlety. Výjimkou nejsou ani chlapci z místního fotbalového týmu Divočáků. Toho odpoledne se jich ujímá zástupce trenéra Ekkapol Chantawong.

Má od trenéra nařízeno, aby vzal chlapce na hřiště v horách, nedaleko kterého jsou jeskyně a několik vodopádů. Jeden člen klubu má totiž narozeniny, tak je v plánu vzít všechny na výlet a oslavit to.

Osudová chyba

Ekkapol poslechne. Na mladé muže dohlíží a výlet se zpočátku odvíjí podle jeho představ. V jeskyních už chlapci v minulosti byli, takže to pro ně nebylo nic zas tak nového. Jenže tentokrát to bude jiné.

Skupina dvanácti chlapců ve věku 11 až 17 se společně s trenérem vydává do nitra komplexu.

Ignorují přitom ceduli, která návštěvníky varuje před vstupem v době monzunů, od července do října, snad proto, že do obvyklého nástupu vydatných dešťů přece jen ještě týden nebo dva chybí.

Všichni postupují hlouběji do jeskyně, kde si po nějaké době uvědomí, že se něco děje. Záhy zjistí co, ale když se chtějí vrátit, cestu jim zablokuje rychle stoupající voda.

Skupina je donucena postupovat dále do nitra jeskyně, kde se nakonec uchýlí na vyvýšené místo, známé jako Pattája. Situace nevypadá vůbec dobře.

Oběti této akce byly ve skutečnosti dvě. V prosinci 2019 zemřel příslušník thajských NAVY Seal Beirut Pakbara na infekci, kterou se nakazil během operace.
Oběti této akce byly ve skutečnosti dvě. V prosinci 2019 zemřel příslušník thajských NAVY Seal Beirut Pakbara na infekci, kterou se nakazil během operace.

Pátrání začíná

Blíží se večer a v okolí se scházejí znepokojení rodiče. Jejich děti se stále ještě nevrátily z tréninku a vzhledem k vytrvalému dešti, který přišel tak rychle, jak to v této oblasti mívá ve zvyku, panují obavy, že mohly někde uvíznout.

Pátrání je zahájeno kolem deváté hodiny večer. Policisté rychle zjišťují, kam skupina mířila, a tým dvaceti záchranářů vyráží k jeskyním. Tady však začíná zásadní problém.

Nemají totiž potřebné vybavení a schází i přesnější informace o tom, jak to vlastně v jeskyních vypadá – turistům je totiž určeno sotva 800 metrů z celkem desetikilometrové délky.

Zadní část jeskyní, kde se chodba rozdvojuje do spleti odboček, průlezů a úzkých chodeb s ostrými kameny, je tak jen velmi sporadicky prozkoumána.

Nedostanou se tam

Navzdory všemu se thajští záchranáři snaží dostat do hloubi jeskyně. Brzy ale zjišťují, že jsou na něco takového krátcí.

Neznalost jeskynního labyrintu, nepřehlednost a neustále stoupající studená voda, zaplavující další a další části komplexu, vedou k tomu, že je operace kolem třetí hodiny v noci ukončena.

V neděli 24. června v 8:00 začíná záchranná akce naplno. Na místo přijíždějí členové elitní jednotky thajského námořnictva SEAL, kteří jsou vycvičeni na obzvláště těžké operace pod vodou.

Jenže ani jim se nedaří v kalné neprůhledné vodě a v členitém prostoru uspět. Jsou sice skvělí potápěči, ale nemají zkušenosti s jeskynními prostory, které vyžadují specifické znalosti a schopnost pohybovat se prakticky poslepu ve velmi stísněných prostorách.

Země se semknula

Čas mezitím ubíhá až příliš rychle. V pondělí 25. června se k operaci připojují speleologové a přichází nápad vodu z jeskyně odčerpat. Rozjíždí se obrovská operace, která nemá v dějinách země obdoby.

Z celého Thajska jsou přiváženy dobrovolníky čerpadla, která začínají odvádět vodu nejen ze samotných jeskyní, ale i z řeky, která do podzemí vodu dodává. Velké škody přitom utrpí místní zemědělci, kterým odčerpávaná voda zcela zlikviduje pole.

Déšť ale navzdory jejich oběti stále neustává a voda nadále pomalu stoupá. Po několik dalších dnů pokračuje snaha odčerpávat vodu a zároveň pokusy proniknout pod hladinou do další části jeskyně.

1. července, osm dní po ztracení výpravy, se Thajským speciálním silám povede dostat se na křižovatku chodeb zhruba dva kilometry od místa, kde by se mohla skupina nacházet. Dál už to ale nejde a naděje na záchranu uvězněných pomalu mizí.

Po akci se začalo spekulovat o tom, zda by asistent trenéra Ekkapol Čantawong neměl být za to, že vzal chlapce do jeskyní, potrestán. Komunita i samotní chlapci se za něj jednoznačně postavili – Ek prý celý život pomáhal jiným a v jeskyni to chlapci tak dlouho zvládli hlavně díky němu.
Po akci se začalo spekulovat o tom, zda by asistent trenéra Ekkapol Čantawong neměl být za to, že vzal chlapce do jeskyní, potrestán. Komunita i samotní chlapci se za něj jednoznačně postavili – Ek prý celý život pomáhal jiným a v jeskyni to chlapci tak dlouho zvládli hlavně díky němu.

Nalezeni!

Tou dobou už je na místě obrovské zázemí a do operace jsou zapojeny stovky lidí. Záchranáři shazují do jeskyní balíčky s vodou a dalšími věcmi v naději, že je skupina najde.

Vojáci se psy a vrtulníky prohledávají úbočí hory a hledají další vstupy do jeskyní, na místo přijíždějí i dobrovolníci z Číny, Austrálie, Ameriky nebo Japonska.

Jako zásadní se nakonec ukáže pomoc dvou zkušených australských potápěčů – bývalého veterináře Craiga Challena a Richarda Harrise, který pracoval jako anestetik.

I s jejich pomocí se daří připojit ke stěnám jeskyně vodicí lanko, na kterém jsou zavěšeny záložní kyslíkové lahve.

Postupně se tak potápěči dostanou až do hloubky čtyři a půl kilometru, kde jsou konečně nalezeni chlapci – na vyvýšeném místě, zesláblí a pohublí, ale naživu.

Šílený plán

Ty záběry obíhají celý svět. Mnozí si oddechnou, ale potápěči vědí, že to nejtěžší teprve přijde. Chlapcům v jeskyni totiž dochází kyslík a čekat tak na to, až voda opadne, nepřipadá v úvahu.

Jenže jak dostat ven z takové situace 13 uvězněných lidí, kteří ani neumějí plavat? Proplout jeskyněmi zatopenými kalnou vodou nezvládnou často ani ti nejzkušenější a léty prověření potápěči, natož potápěním naprosto nepolíbení a zesláblí mladíci.

Po mnoha diskusích a zvažování všech zásadních rizik nakonec thajské velení celé operace vyslyší návrh zmíněných australských potápěčů – chlapci budou uspáni a následně protaženi jeskyněmi těmi potápěči, kteří pohyb v nich zvládnou.

Je vůbec naděje?

V neděli 8. července tato bezprecedentní operace začíná. Z jeskyní a z blízkého okolí je vykázána veřejnost a do médií se dostávají jen kusé informace o tom, co se uvnitř odehrává.

Richard Harris připravuje koktejl léků, které mají chlapce uklidnit, uspat a uvolnit jim celé tělo. Během cesty pod vodou navíc musí dostat další dávku.

Pokud by se totiž probudili a začali panikařit, patrně by to znamenalo smrt jejich i potápěče, který je bude mít na starost.

„Myslel jsem, že neexistuje žádná šance na úspěch,“ přiznal později sám Harris, přesto však na plán přistoupil, protože jinou možnost neviděl. Evakuace začíná kolem desáté hodiny dopolední.

Prvním chlapcům jsou podány léky, nasazena maska a svázány ruce, aby si náhodou neublížili, nebo aby nemohli při probuzení ohrozit potápěče. Vyprošťování tím definitivně začíná.

Konečně záchrana

Cesta za záchranou je dlouhá celkem 4,5 kilometru a trvá neuvěřitelných pět hodin. Pět hodin, během kterých si několik nejlepších potápěčů předává v šíleném podvodním řetězu spící chlapce.

Všichni jsou unavení a všichni se obávají, zda chlapci skutečně vydrží spát celou tu dobu. Euforie mezi členy záchranné operace vypukne v 17:40. Právě tehdy se první z třinácti fotbalistů dostává z jeskyně živý a zdravý. Další tři chlapci následují.

Zbylých osm si musí ještě počkat, ale tou dobou už všichni věří, že celá záležitost dobře dopadne. V úterý 10. července zahouká sanitka v blízkosti jeskyní naposledy. Poslední mladík putuje do nemocnice a z potápěčů i všech ostatních se stávají hrdinové.

Spíše než na dvojici Australanů však svět myslí na thajského armádního potápěče Saman Gunana, který při jednom z ponorů ztratil vědomí a už se neprobudil. Navzdory tomu se tato akce zapsala do dějin jako ukázka lidské odvahy, vůle, solidarity a vynalézavosti.

Zdroje informací: cs.wikipedia.org, wikiwand.com, irozhlas.cz, zoom.iprima.cz
Úvodní foto: Shutterstock. FOTO 2: Shutterstock, FOTO 3: Shutterstock
Související články
Zajímavosti
Sláva vítězům! Proč sportovci vyhrávají nádobí?
Ať už jsou to poháry všemožných tvarů, talíře či salátové mísy, v řadě sportovních soutěží je zkrátka běžným zvykem, že vítězové dostávají různé nádoby! Kde se vzala ta zvláštní souvislost sportu s kuchyní? Tradice začíná nejspíš tam, kde se rodí i samé dějiny sportování. Ve starém Řecku! Vítězové tehdy nedostávají finanční odměny jako dnes, samotnou […]
Zajímavosti
Jedlé kaštany: Vitaminová bomba, která navíc i chutná
Kaštanovník setý, nazývaný též kaštanovník jedlý nebo lidově jedlý kaštan, se pěstuje zejména v jižní Evropě. V dobách minulých byly jedlé kaštany využívány i jako platidlo. Staří Římané sázeli kaštany v průběhu tažení po Evropě a jak praví dějiny, kupříkladu řeckým vojákům jejich zásoby zachraňovaly dokonce i život. Oblíbená pochoutka Jeho plody jsou pochoutkou známou […]
Zajímavosti
Démon lakomství: Jsou kleptomani posedlí?
Podléhá mu 50 legií určených ke službě všem bohatým hamižníkům. Jen připomeňme, že jedna legie čítá zhruba 5000 jedinců. Alespoň takto o údajném démonovi Mamonovi mluví svatý Lukáš (?–84), kterému je připisováno stejnojmenné evangelium tvořící třetí knihu Nového zákona.   V duchu rčení „hamty hamty, ať mám víc než tamty,“ se dočká personifikace i hebrejský […]
Zajímavosti
Jak se klubal na svět šicí stroj? V pachu spáleniny i balících peněz
„Vypadněte!“ zařve naposled majitel tkalcovské dílny. Marně. Pak zvedne pistoli s křesadlovým zámkem – a vystřelí na jednoho z mužů. Rozlícený dav zastaví. Na pomoc textilním továrnám bude muset vyrazit i armáda. Za vším přitom stojí dnes tak běžná věc: šicí stroj!   Do konečné podoby vynálezu, který zjednoduší život mnoha hospodyním a shodí ceny […]
reklama
svět zločinu
Tajné životy papežů. Jaké kostlivce měly ve skříních hlavy církve?
Dějiny papežství a církve vůbec jsou stejné jako dějiny světa. Najdeme v nich statečné hrdiny i lidské zrůdy, období milosrdenství i mocenské boje, rodinné intriky a zločiny, nad jejichž brutalitou zůstává rozum stát. Někteří svatí muži rozhodně nebyli svatí a měli své kostlivce ve skříni, které se snažili před věřícími utajit. Jiní se zase naopak […]
Matka a dcera Figueroaovy: Dívce vyříznou chlapečka z těla!
Rodina překvapeně zvedne obočí. 46letá Clarisa Figueroaová právě oznámila své nečekané těhotenství! Je to zázrak? Uběhl sotva rok, co Clarisy dospělý syn zemřel. A zázrak to musí být, protože Clarisa si nechala přerušit vejcovody a měla by být neplodná. Zkoumavé pohledy míří na břicho. Žena však trpí značnou nadváhou, nevyřčené otázky příbuzní raději spolknou. A […]
Sex se změní v cit: A matka dotlačí dceru k otčímově vraždě!
Dvě nahá těla, pár kapek potu a… kamera. „Výborný,“ musí uznat 40letý David Shannon, když si přehraje záznam. Má štěstí, jeho 36letá manželka Joan má stejné koníčky.   Točí spolu amatérské porno a milují swingers párty. Rodinka se nastěhuje do Fayetteville v Severní Karolíně a vše vypadá idylicky. Usměvavá Joan má dvě dcery z předchozího […]
Osudový výstřel: Jak anarchista změnil dějiny USA
Američan Leon Czolgosz je světu neznámým mužem, který pracuje jako dělník v Detroitu a doslova hltá myšlenky americké anarchistky Emmy Goldmanové. Když v roce 1900 spáchá Ital Gaetano Bresci atentát na italského krále Umberta I., rozhodne se změnit svůj osud. 5. září 1901 pozoruje amerického prezidenta Williama McKinleyho během veřejného vystoupení v Buffalu. O den později se mu […]
reklama
lifestyle
Burning Man: Festival plný divočiny odstartuje rozchod!
Kdyby někdo šel náhodou kolem, usmyslí si, že se nejspíš stal terčem fata morgany. V dálce totiž vidí vzducholoď na kolečkách, vůz připomínající létající talíř a v dálce dokonce automobil ve tvaru ryby! Všemu přihlíží několikametrová dřevěná socha! Za vším hledej ženu, podobně je na tom i týdenní americký festival Burning Man (Hořící muž). Hosté se sjíždějí […]
Voňavá domácí kosmetika: Jak si ji vyrobit?
Výroba domácí kosmetiky je zábavná, jednoduchá a navíc ušetříte i nějakou tu korunku. Spoustu surovin pro výrobu najdete doma v kuchyni. Základní recepty na výrobu domácí kosmetiky jsou složeny pouze z tuků, proto je potřeba si pořídit pár olejů, které budete používat k výrobě kosmetických produktů. Oleje můžete obohatit dalšími léčivými účinky bylinek. Výborná jsou […]
Z historie tetování: Jak staré vlastně je?
Nejen slavný Ötzi, jenž byl roku 1991 nalezen v Alpách, ale i dvojice egyptských mumií, žena a muž, ve stáří asi 5 000 let, nám dokládají, že tetování je pravděpodobně ještě mnohem starší než oni. Bylo totiž provedeno tak kvalitně, že jistě již v jejich době bylo zvládnuté na vysoké úrovni. Tato tetovaná starověká dvojice […]
Od kočáru po superjachty. Jak šel čas s cestováním pro bohaté?
Cestování a poznávání nových světů lákalo lidi odnepaměti. Zatímco chudší vrstvy musely obvykle po svých, v lepším případě na koni, ty bohatší na tom byly mnohem lépe. Pro boháče totiž vždycky existovaly možnosti, jak si cestu zpříjemnit… Ulicemi starověkých měst se bohatí obyvatelé nechávali přepravovat na nosítkách, nesených otroky. K prvním případům cestování na dlouhé vzdálenosti docházelo […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz