Může to znít jako televizní kvíz. Co mají společního bývalý prezident Spojených států Barack Obama, britská herečka Emma Watsonová, americký herec Jake Gyllenhaal a britská zprávařka Fiona Bruceová? Odpověď je překvapující. Všichni byli poznáni ovcemi!
Podivné spojení vychází ze snahy vědců z univerzity v Cambridge. Ti se snaží dokázat, že ovce jsou schopny rozpoznat lidské obličeje s přesností, která se blíží rozpoznávacím schopnostem lidí.
Osm velšských ovcí se pod jejich vedením učilo poznat obličeje celebrit pomocí tří výcvikových metod. V každém kroku jsou jim nabídnuty fotografie známých osobností nebo fotografie jiných lidí či věcí.
Zvířata mají 15 sekund na to, aby se přiblížila k obrázku celebrity a aktivovala infračervený spínač. Pokud se rozhodnou správně, dostanou pamlsek.
Osm z deseti
Nejjednodušší je první test. Ovce volí mezi černou obrazovkou a celebritou. V druhé testu jsou fotografie tváří jsou spárovány s obrazy objektů, které tvarem připomínají lidské hlavy, je mezi nimi například plynová lampa nebo fotbalová přilba.
Ve třetím testu pak musí ovce poznat celebrity od neznámých lidí. A zvířata si vedou velmi dobře. Uspějí v 8 z 10 pokusů! Jejich úspěšnost klesá ve chvíli, kdy mají určit obličeje, vyfotografované z profilu.
Jde o zhruba 15%, což odpovídá výsledkům u obdobné studie, které se však účastnili lidé.
Já tě znám…
Pokud byly fotografie celebrit vyměněny za fotografie ošetřovatelů ovcí, se kterými zvířata denně přicházejí do styku, nebylo třeba žádného výcviku.
Díky tomu dospěli výzkumníci k závěru, že ovce jsou schopny poznat známé tváře nejenom v běžném životě, ale i na dvojrozměrném obrázku. Ovce se tak řadí do malé skupiny zvířat, která je schopna rozpoznávat lidské tváře.
Velikost ovčího mozku a schopnost dožít se relativně vysokého věku je také předurčuje k tomu, aby se staly vhodným objektem pro výzkum degenerativních onemocnění nervové soustavy, jako je třeba Huntingtonova nebo Parkinsonova nemoc.
Kam se hrabou opice!
Lidová slovesnost ovcím moc nepřeje. Existuje úsloví „být hloupý jako ovce“ a „chytrý jako opice“. Test z roku 2011 boří mýty o takovém rozdělení.
Ovce si totiž hravě poradily s testem, se kterým mívají problém i opice, považované za nesrovnatelně inteligentnější zvířata.
Dvojice vědců ze stejné univerzity testuje geneticky modifikované ovce, kterým byly do těla vloženy geny, způsobující u lidí rozvoj Huntingtonovy nemoci. Ta vede postupným narušováním nervové soustavy kromě jiného také k demenci.
Správný směr
Tyto ovce byly určeny ke zkoušení nových postupů léčby. Úkolem testů je zjistit, zda se demence prohlubuje anebo je naopak nasazená léčba úspěšná. V prvním testu odchází ovce do ohrady, kde byly umístěny dvě vědra, modré a žluté. Jídlo je vždy pouze v modrém.
Ovce celou věc rychle pochopí a při každém dalším pokusu už jdou automaticky k modré nádobě. V souvislosti se změnou barvy mění ovce své chování a upřednostňují žlutý kýbl.
Uspějí i v experimentech, kdy klíčem ke krmivu je barva kužele, umístěného za vědrem anebo jiné předměty různých velikostí a tvarů. Ovce se také navzájem rozpoznávají v rámci stáda, vědci tvrdí, že poznají příslušníka původního stáda i po dvou letech.