Domů     Nestihl dotančit k poslednímu vystoupení
Nestihl dotančit k poslednímu vystoupení
9.5.2024

Byl ikonou i kontroverzní osobností. Z Michaela Jacksona si lidé už za jeho života dělali legraci, že se „rozpadá“. Přesto byla jeho smrt šokem pro celý svět.

Čtvrtek 25. června 2009, 14.26 hodin v USA. Tehdy se spolu se srdcem popového krále zastavil svět milionům jeho fanoušků po celém světě.

I když bylo evidentní, že se Jackson potýká se zdravotními problémy a chystal se na své poslední turné v životě, stále tu nějak byl. Najednou v pouhých 50 letech zemřel. Jeho chatrné tělo zřejmě nevydrželo kombinaci duševního i fyzického vypětí. A na druhý břeh ho popostrčil smrtelný mix léků.

Rodinné zázemí

Michael Jackson (1958–2009) se narodil do početné rodiny Jacksonů. Jeho matka Katherine (*1930) je silně věřící a na prvním místě pro ni byla vždy rodina. Michael je jejím devátým dítětem.

Otec Joe (1928–2018) je také věřící, ale o poznání přísnější ve výchově. Sní o pěvecké kariéře, ta se mu ovšem nedaří. Naději spatřuje ve své početné rodině, a když už si zplodil tolik dětí, využije je k naplnění svých snů.

Chce mít svá děcka za každou cenu úspěšná, proto vymyslí seskupení The Jackson 5.

Křehký už od mládí

Joe je na děti velmi tvrdý. Michael později vzpomíná, že když něco provedl, trestal ho Joe až sadisticky. Michael se musel svléknout donaha, namazat olejem a pak vydržet bití kabelem od žehličky.

Joe prý svého syna několikrát kopal i do intimních míst, protože měl pocit, že jeho syn je zženštilý, takže mužskou výbavu stejně nepotřebuje. Ještě když na to Michael vzpomíná v dospělosti před kamerami, neubrání se slzám.

V Joeovi se ale svědomí nepohnulo, nikdy se svému synovi neomluvil. Přitom v něm měl zlatý důl. Michael má nálepku zázračného dítěte.

Skvěle vládne neobvykle vysoko posazeným hlasem a má velký rozsah, zvládne napodobit i bicí, a dokonce nazpívá doprovodné party, které by jinak hrálo několik nástrojů.

Michael Jackson dostává cenu z rukou amerického prezidenta Ronalda Reagana. Foto: White House - Jack Kightlinger
Michael Jackson dostává cenu z rukou amerického prezidenta Ronalda Reagana. Foto: White House – Jack Kightlinger

Nemocný král popu

Kolem Jacksona je spousta kontroverzí. Jednou z nich jsou jeho plastické operace. Narodí se jako Afroameričan, zemře však s výrazně bledou kůží. Mnozí si myslí, že si nechává úmyslně bělit pokožku, Michael ale trpí vitiligem, tedy depigmentací kůže.

Na první plastickou operaci jde už v 70. letech, tehdy kvůli zlomenému nosu. O pár let později zase potřebuje zákrok kvůli pyrotechnické nehodě při natáčení reklamy, při níž se ošklivě popálil.

Trápí ho i vážné systémové onemocnění zvané lupénka, které způsobuje únavu a také červenou vyrážku ve tváři nebo vypadávání vlasů. Skutečnou zkrášlovací operaci obličeje podstupuje až v roce 1987, nechává si přidat do brady dolíček. Spekuluje se i o plastice nosu, který se mu po mnoha letech začíná bortit.

Zneužíval děti?

Citlivé téma. Ze sexuálního obtěžování ho obviňují dvakrát. Poprvé se tak stane v 90. letech, kdy se dostává na vrchol popularity, a mnozí si myslí, že někdo chtěl využít jeho slávy a získat peníze.

Soud nikdy neproběhl, žalující strana však dostane mimosoudně v přepočtu skoro půl miliardy korun! Celý proces trvá dva roky, zpěvákovi hrozí 20 let vězení. V roce 2003 ho pak vyfotí, když spí s dětmi v jedné posteli. Obviňování neunikne ani po smrti.

V roce 2013 se aféra kolem zneužívání rozhoří, vznikne i hodně drsný dokument. Jacksonovy písně dokonce přestávají hrát některá rádia. Bránit se však už nemůže.

Michael Jackson s dětmi v Disneylandu Foto: jmerelo / CC BY-SA 2.0
Michael Jackson s dětmi v Disneylandu Foto: jmerelo / CC BY-SA 2.0

Moonwalk i Thriller

The Jackson 5 natočí pět alb, Jackson ale záhy pochopí, že si vystačí sám. Jakmile zmizí z rodinné kapely, ta se začne potápět jako Titanic.

Svůj první sólový hit Got to Be There nazpívá teprve ve 13 letech, tedy v roce 1972. První album Off the Wall mu vyjde o sedm let později. Deska se stane sedmkrát platinovou a prodá se jí přes 20 milionů.

Jackson se pustí do charitativní a humanitární činnosti, hodně zpívá o rasismu, násilí, užívání drog či AIDS. Je nejen skvělým zpěvákem, ještě více fenomenální nadání projevuje tanci. Ve své době je rekordmanem, když poprvé vytvoří klip jako malý film.

Video k titulní písni neprodávanějšího alba všech dob Thriller z roku 1983 trvá 13 minut. Stojí sice milion dolarů, ale Michael si to dávno může dovolit. V této době Jackson poprvé použije krok moonwalk.

Stejnou taneční kreaci dávno před ním předváděl Fred Astaire (1899–1987), Michael ji ovšem dovede k dokonalosti.

Chtěl lásku, které se bál

Král popu je velmi plachý, bojí se oslovovat lidi. Dodnes se spekuluje, že byl gay. Je však dost možné, že vlastně ani netouží po partnerském vztahu. Psychicky je totiž přerostlým dítětem, které utíká do světa snů, kolotočů a zábavy.

Proto si na svém ranči Neverland vybuduje v podstatě malý Disneyland. Michael se však symbolicky ožení s dcerou rokenrolového krále Elvise Presleyho (1935–1977), Lisou Marií Presley (*1968).

Znají se mnoho let před svatbou, manželství se jim ale rychle rozpadne a mnozí si myslí, že se vzali jen kvůli zlepšení Michaelovy image. Druhou svatbu má v roce 1996 v hotelovém pokoji.

Druhá manželka, zdravotní sestra Deborah Jeanne Rowe (*1958) mu dá dvě děti, syna Prince (1997) a dceru Paris (1998), které Michael po rozvodu v roce 1999 dostane do péče.

Chtěl skončit, ale ne navždy

Sláva z 80. a 90. let je tatam, skalní fanoušci se však v roce 2009 těší na turné This Is It. „Je to opravdu mé poslední turné,“ říká Michael, který netuší, že se ho ani nedožije. Podle svých přátel však vypadal několik dní před smrtí lépe než kdykoli předtím.

Byl prý plný energie a těšil se, až se rozjede turné. Bohužel je tehdy navyklý na spoustu prášků. Nemůže bez nich ani usnout. Doma má proto k dispozici osobního lékaře.

V osudný den jím je Conrad Murray (*1953), jenž mu v poslední noc podává několik léků na spaní a léky proti úzkosti. Michaelovi to však je málo a žadoní o větší dávku. Murray nechce poslouchat naléhání, proto přidá další sedativa.

Celosvětové turné HIStory (1996–1997) doprovázela velkolepá Jacksonova socha. Stála i v Praze na Letné, kde Jackson zahajoval koncertní šňůru. Foto: Sjors Provoost / CC BY 2.0
Celosvětové turné HIStory (1996–1997) doprovázela velkolepá Jacksonova socha. Stála i v Praze na Letné, kde Jackson zahajoval koncertní šňůru. Foto: Sjors Provoost / CC BY 2.0

Osudný Propofol

Kombinace velkého množství utišujících léků nakonec podle zjištění smrtelná nebyla. Osudným se zpěvákovi stane hypnotikum Propofol, které se podává k vyvolání stavu podobného anestezii.

Jackson je i doma připojen na přístrojích, aby doktor mohl sledovat činnost jeho orgánů, jenže i Murray je jen člověk a musí si odskočit na toaletu. Po úlevě se mu po návratu přitíží u srdce. Zpěváka najde bezvládného, Jackson už nedýchá.

Doktor hned zahájí resuscitaci a zavolá záchranku. Ta odveze Jacksona do nemocnice, kde ještě 13 třináct minut bojuje o život. Marně. Zanedlouho obletí svět zpráva, že král popu je mrtvý!

Velké srdce to nevydrželo

Jackson zemře na selhání srdce. Po jeho smrti se sice objeví zprávy o údajných šokujících výsledcích pitvy, které mají ukázat, jak na tom byl zpěvák špatně, ty jsou ale popřeny.

Jackson měl silné srdce, váha odpovídala výšce postavy, a ačkoli mu byla zjištěna artritida a chronický zánět plic, byl celkem zdravý úměrně svému věku. Ovšem oslaben byl stresem a jistým psychickým vypětím.

Murray se nejprve brání, že Jacksonovo naléhání jej zlomilo, aby mu podal i Propofol, později ale přiznává, že mu hypnotikum podával pravidelně už poslední dva měsíce před smrtí.

Za neúmyslné zabití je odsouzen na čtyři roky, ovšem už po dvou letech je z vězení propuštěn.

Michael Jackson se dočká hvězdy na Hollywoodském chodníku slávy. Foto: Buda Fabio Mori / CC BY-SA 2.0
Michael Jackson se dočká hvězdy na Hollywoodském chodníku slávy. Foto: Buda Fabio Mori / CC BY-SA 2.0

Kýčovité „sbohem“

Rozloučení s Michaelem proběhne ve velkém stylu v podobě obřího koncertu, kam dorazí řada celebrit. Zpěváci zpívají, herci a sportovci vzpomínají. Kýčovité rozloučení má na starost rodina, která působí jako z divadelní tragédie.

Všichni jsou semknutí, jako by se ale zapomnělo na aféry, třeba i tyranizování Michaela otcem Joem. Vrcholem všeho je skoro až zneužití tehdy jedenáctileté Paris, aby se před 20 tisíci neznámými lidmi vyjádřila k otcově smrti.

Když ji není slyšet, vrazí jí příbuzní pod bradu mikrofon se slovy: „Mluv, mluv!“ U vyznání tatínkovi „miluji tě strašně moc“ se holčička rozpláče a padne do náruče tety Janet Jackson (*1966). Inu, i to je Amerika.

Foto: Viz popisky. Titulní foto: Threatened1 / CC BY-SA 2.0
Související články
Lifestyle
Mýty z posilovny: Když cvičím, můžu jíst, co chci. Nebo ne?
Zpocená těla, pach potu, občasné heknutí a zvuky strojů v pohybu. Pokud se cvičením začínáte a nemáte po ruce trenéra, hrozí vám nejedno fiasko…   Potřebujete se zbavit pár kil? Anebo zformovat postavu? Či chcete prostě něco udělat pro zdraví a kondici? Cvičení je to pravé! Možná právě marně listujete diářem a hledáte, kde si […]
Lifestyle
Kim Čong-il a Mao Ce-tung: Extrémní chutě a nechutné návyky
Zatímco severokorejský vůdce Kim Čong-il utrácel miliony za gurmánské pochoutky, čínský předseda Mao Ce-tung se odmítal mýt. Jaké byly jejich nejbizarnější stravovací návyky? Kim Čong-il: Gurmánský vůdce vyhladovělé země Severokorejský despota Kim Čong-il (1941–2011) se naopak příliš zpátky nedržel. Zatímco země se kvůli jeho programu militarizace potýkala s obrovskými ekonomickými problémy a probíhal tam hladomor, […]
Lifestyle
3 labužnické hostiny v historii: Vegetariánská, šlehačková a císařská
Každý má rád něco jiného. Na čem si pochutnávaly oblíbené historické osobnosti? Někdo se obešel bez masa, jiný nedal dopustit na sladké lahůdky a při významných událostech se konaly opravdové hody s vysokým rozpočtem. Zatímco třeba prorok Mohamed propaguje kvalitní maso v jídelníčku a užije si ho na hostinách naplno, jiní slavní strávníci ho odmítají. Zřejmě prvním […]
Lifestyle
Vynášení Morany: Se zimou se musí zatočit!
Když začne rašit tráva, rozkvetou květiny a stromy i keře se obalují listím, cítíme, jak z nás spadne zimní letargie. Najednou je nám veseleji, máme lepší náladu a těšíme se na měsíce plné slunce. A co teprve naši předkové, kteří žili v těsném sepětí s přírodou: pro ty to byla příležitost k oslavě! Temné a […]
reklama
historie
Titanic: Příběh zkázy, který stále fascinuje svět
14. dubna 1912 se navždy zapsal do historie jako den, kdy nejluxusnější parník své doby, Titanic, narazil do ledovce a navždy zmizel v temných hlubinách Atlantiku. Jeho tragický osud dodnes vyvolává otázky: Mohlo se katastrofě předejít? A co všechno se ještě můžeme dozvědět z trosek, které pomalu mizí v mořských hlubinách? Lokalita: přibližně 600 kilometrů jižně […]
Krysí stezky: Jak nacisté prchali do Jižní Ameriky
Italské kláštery, chorvatské přístavy a argentinské úřady – objevte fascinující trasy, po kterých unikali nejhledanější nacističtí zločinci do bezpečí jihoamerických diktatur. Tyto takzvané „krysí stezky“ představovaly složitou a často utajovanou síť kontaktů a logistické podpory, která umožnila stovkám, možná i tisícům pachatelů hrůzných zločinů druhé světové války uniknout před spravedlností spojeneckých mocností. Fenomén útěku nacistických […]
Gurmáni: Kardinál Richelieu miloval čokoládu, jeho praprasynovec nadšeně propagoval majonézu
Máte rádi čokoládu a majonézu? Tabulkovou nejspíš ano, jenže než se zrodí v téhle podobě, musíte ještě chvíli počkat. Teď jsme teprve na počátku 17. století, takže máme na mysli zatím jenom tu tekutou. Kakaové boby přiváží do Evropy španělský conquistador Hernán Cortés (1485–1547). Jenže nápoj z nich připravený připadá Španělům hořký a nějakou dobu trvá, než […]
Jak se zrodila knížka: Od tabulky a svitku ke složkám
Potřebu zaznamenávat svoje převratné myšlenky a předávat je dalším generacím má lidstvo už od pradávna. Od té doby, co se dokážeme mezi sebou dorozumívat, rozvíjí se první pokusy o zápisy. Kdy se zrodila první knížka a jak získala dnešní podobu? Tentokrát nebudeme zkoumat, které literární dílo je první – často se uvádí Epos o Gilgamešovi […]
reklama
historie
Napoleon I. Bonaparte zakazoval svým kuchařům vedlejší příjmy
Francouzi jsou známí labužníci, jeden z těch nejproslulejších je ale původem Korsičan. To ovšem nic nemění na tom, že si nechává servírovat vybrané delikatesy. Hádáte, koho máme na mysli? Ano, řeč je o francouzském císaři Napoleonovi I. Bonapartovi (1769–1821). Jeho oblíbený kuchař Lebeau je expert na paštiky a pečivo a Napoleonu Bonapartovi dělá, co mu na […]
Vy se nám ještě hodíte! Členové SS, které si „zrecyklují“ Spojenci
Vězně z Osvětimi nakazí morem, malárií i tyfem, testuje si na nich vývoj nervových plynů a Hitlerovi slibuje zázračnou biologickou zbraň. Roku 1947 stojí před soudem. Obvinění? Mnohdy smrtící experimenty na lidech a cílená eutanazie. O vině není pochyb. Přesto jí bude zproštěn. Na Kurta Blomeho (1894–1969) mají zálusk Američané. Operace Overcast má za úkol […]
Guvernérova smrt: Psychické problémy, politické tlaky, či úkladná vražda?
Z osamělého srubu na odlehlém místě tennesseeské divočiny se uprostřed noci ozvaly výstřely. Ráno našli umírajícího Meriwethera Lewise, slavného badatele a guvernéra Louisianeského teritoria. Lewis trpěl hlubokými depresemi. Spáchal sebevraždu – nebo ho zavraždil někdo jiný? Když 11. října 1809 zemřel ve věku třiceti pěti let Meriwether Lewis, celá Amerika ho oplakávala jako národního hrdinu. […]
1. světová válka: Zhroucení Ústředních mocností
Ve vyčerpaném německém zázemí propukla s pokračujícím postupem vojsk Dohody k Berlínu revoluce. Německé císařství už nebylo schopno čelit nejen tlakům bojů na frontě, ale ani tlakům zevnitř. Sílily nejen vzpoury vojáků, ale i prostých lidí a komunisticky naladěných skupin obyvatel. To všechno mělo za následek zhroucení Německého císařství a abdikaci císaře Viléma II. Němečtí spojenci, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz