Skip to content

Nepotopitelná Violet přežije tři lodní katastrofy, včetně Titaniku!

Život se s Violet Constance Jessopovou (1887–1971) nemazlí. „Zbývá jí několik měsíců života,“ soucitně sděluje matce lékař, když jako dítě onemocní tuberkulózou. Přežije. Na rozdíl od svých šesti mladších sourozenců.

Když v roce 1908 těžce ochoří matka, nastupuje na její místo lodní stevardky.

Večer před spaním stává na palubě a nechává vítr, aby jí čechral kaštanové vlasy. Je mladá, krásná a její šedomodré oči přitahují pozornost. Dokonce i v tak luxusních interiérech, jakými se může pochlubit novotou vonící luxusní zaoceánský parník Olympic.

violet-jessop-bef-aft1
Violet Constance Jessopová.

Olympic zastaví třímetrová trhlina

Když loď 20. září 1911 vyplouvá ze Southamptonu, míjí se s křižníkem HMS Hawke. Violet při práci vyhlédne ven právě včas, aby spatřila jak se příď křižníku vinou obrovské sací síly lodních šroubů Olympicu stáčí.

Vzápětí narazí do zádě parníku, kde prorazí třímetrovou trhlinu a poškodí jeden ze šroubů. Tentokrát ještě nejde o život.

Olympic-damage-HMS-Hawke-painting
Srážka lodi Hawke a Olympic s je jen začátek.

Titanic zastaví ledovec

O sedm měsíců později nastupuje Violet do služby na palubu dalšího novotou vonícího luxusního parníku. Titanicu. Krátce před půlnocí 14. dubna 1912 Violet pomalu usíná po další namáhavé službě. Náraz do ledovce necítí, že se něco děje zjistí, až když dostane příkaz dostavit se na palubu.

Všichni jsou zatím v klidu. Závažnost situace cestujícím dochází jen velmi pomalu. „Slečno Jessopová, postarejte se tady o to dítě,“ žádá ji lodní důstojník a usadí je ve člunu č 16. Zachrání jí tím život.

Protože o hodinu později už jsou na hladině jen trosky a několik záchranných člunů.

titanic33
Přežije potopení Titaniku.

Britannic zastaví mina

Během 1. světové války pracuje Violet jako ošetřovatelka na palubě Britannicu. Třetího luxusního parníku společnosti White Star Line, který je přebudován na nemocniční loď. Ráno 21. listopadu 1916 najede loď u řeckých břehů na minu a jde ke dnu.

Zatímco ostatní se ještě vzpamatovávají z exploze, zkušená Violet už pomáhá lidem do záchranných člunů. Do jednoho z posledních pak nastoupí sama. Tentokrát však málem přijde o život, když je člun zachycen proudem a vtažen pod rotující šroub potápějící se lodi.

„V poslední chvíli jsem skočila do vody, ale proud mě strhl pod kýl a já se praštila do hlavy.“ Napůl v bezvědomí jí naštěstí zachrání posádka dalšího člunu.

hmhs_britannic_painting_mine_explosion_sinking
Přežije potopení Brittaniku.

Foto: youtube, archiv, http://www.bluebird-electric.net, http://www.ssmaritime.com, wikipedia
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Osobnosti
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články