Domů     Nepostradatelné i nenáviděné: 10 nejčastějších otázek týkajících se zubů!
Nepostradatelné i nenáviděné: 10 nejčastějších otázek týkajících se zubů!
17.1.2024

Lidské zuby jsou jediná část kostry, na kterou si můžeme přímo sáhnout. To by vás nenapadlo, co říkáte? Bereme je jako obyčejnou věc, přitom dokážou pořádně potrápit. Jak řekl klasik: Zuby, pohroma… úst. Víte ale, čím vším můžou zuby trpět?

Proč platíme u zubaře tolik peněz? A proč je stomatologie tak oblíbený obor? Pojďme se těmto i dalším otázkám společně podívat na zoubek!

Říká se, že zuby jsou polovina krásy. Jak ale všichni víme, je s nimi plno starostí. FOTO: pxfuel
Říká se, že zuby jsou polovina krásy. Jak ale všichni víme, je s nimi plno starostí. FOTO: pxfuel

Kolik máme zubů?

Dnes máme 20 mléčných a 32 druhých zubů, ovšem nebylo tomu vždycky tak. V minulosti měl člověk dokonce 44 zubů! S postupným vývojem společnosti, nástupem zemědělství, a hlavně s tepelnou úpravou potravy se začal měnit tvar i počet zubů.

Jejich počet se nakonec ustálil na čísle 32. V horní čelisti máme čtyři řezáky, dva špičáky, dva třenové zuby a čtyři (šest stoliček). To stejné i ve spodní čelisti. Lidské stoličky jsou dokonce považovány za jedny z nejkomplikovanějších zubů u savců.

Kdy zuby rostou?

K vývoji lidského chrupu dochází už během těhotenství, přibližně v 6. měsíci těhotenství. Kolem 6.–8. měsíce věku dítěte začíná postupně docházet k prvnímu prořezávání jednotlivých zubů.

Častokrát se stane, že z nateklých dásní vyskočí klidně čtyři zuby najednou. Přibližně do druhých narozenin by však dítko mělo mít všech 20 mléčných zoubků, tedy bez třenových zubů a zubů moudrosti.

Stálý chrup se vyvíjí spolu s mléčnými zuby, zůstává však skryt v čelisti přibližně do 6. roků dítěte. Teprve v tu dobu začnou postupně tlačit na zuby nad sebou.

Vhledem k tomu, že mléčné zoubky mají pouze dočasný kořen, který se tlakem na nej přeruší, a dáseň je už prořízlá, růst nových zubů takřka nebolí. Do 14 let věku dítěte by mělo být vyměněno a nově prořezáno všech 28 zubů, tedy bez posledních zubů moudrosti.

Poslední třetí stoličky se prořezávají až kolem 18. roku života, není však výjimkou, že nejsou prořízlé ani ve 40 letech.

Na snímku dětské čelisti jsou vidět stálé zuby ještě před jejich prořezáním. FOTO: Henry Vandyke Carter a Henry Gray/ Creative Commons/Volné dílo
Na snímku dětské čelisti jsou vidět stálé zuby ještě před jejich prořezáním. FOTO: Henry Vandyke Carter a Henry Gray/ Creative Commons/Volné dílo

Jakými problémy mohou zuby trpět?

Zubní plak je měkká a skoro neviditelná tenká vrstva, která se během dne tvoří na zubech, a zvláště kolem dásní. Při nedostatečném čištění zubů může způsobit zubní kámen, zubní kaz, ale také paradentózu.

Zubní kámen vzniká ze zubního plaku, ve kterém se ukládají minerální látky a zbytky jídel, až vznikne tvrdá vrstva. Tu není možné odstranit pastou a kartáčkem, ale pouze mechanicky speciálními nástroji, nebo ultrazvukem.

Obojí provádí zubař nebo dentální hygienista. Zubní kámen nebolí, ale jsou v něm obsaženy látky, které dráždí dáseň, a je tak příčinou zánětu dásní.

Zubní kaz vzniká po narušení zubní skloviny kombinací zubního plaku, mikroorganismů a různých kyselin obsažených v jídle a pití. Bakterie rozkládají sacharidy (cukry), které odvápňují sklovinu a snižují tvrdost zubu. Proto zub bolí.

Pokud je zubní kaz v raném stádiu a postižený zlepší ústní hygienu, dokáže si tělo poradit samo a povrchový kaz opravit. V ostatních případech, pokud se kaz dostane hlouběji, může pomoci pouze zubař, a to opravou zubu, nebo vyčištěním zasaženého kanálku.

Paradentóza je zánětlivé onemocnění dásní, způsobené zubním plakem a zubním kamenem. Dásně nejprve krvácejí, postupně ustupují a odhalují zubní krčky. Zuby se mohou začít viklat, měnit své umístění a také je možné o ně úplně přijít.

K čemu je dobrý dentální hygienista?

Poslední roky se stále víc rozmáhá dentální hygiena. Navštěvuje ji stále více lidí, přesto se spousta dalších nadále podivuje, k čemu je něco takového vůbec dobré. Odpověď je jednoduchá.

S tím, jak postupuje věda kupředu a zubařská činnost je stále obsáhlejší, složitější a na čas strávený nad jedněmi ústy delší, už nezbývá stomatologům prostor na preventivní činnost.

Dříve během hodiny ošetřili čtyři lidi, dnes ošetří za hodinu v průměru jednoho pacienta (pokud je třeba vrtat, operovat nebo modelovat nový zub, preventivní kontrola je stále celkem rychlá záležitost).

Preventivní péči o chrup tedy přebrali dentální hygienisti. Pomáhají s odstraňováním zubního kamene, léčbou dásní, předcházením onemocnění, ale také učí správnému čištění zubů a kompletní péčí o chrup.

Pomáhá také v případě dětí, které hravě a bezbolestně učí, aby se nebály otevřít před lékařem pusinky a samozřejmě jak si čistit zoubky.

Dentální hygienisti dnes suplují část práce zubařů. Mimo jiné radí, jak se správně starat o chrup. FOTO: pxfuel
Dentální hygienisti dnes suplují část práce zubařů. Mimo jiné radí, jak se správně starat o chrup. FOTO: pxfuel

Co obnáší stát se zubařem?

Zubní lékařství je jeden z nejlákavějších oborů medicíny. Zatím co na všeobecné lékařství je třeba šest let studia pro dosažení magisterského titulu a pak dalších několik let specializací a praxí, pro zubařinu stačí pět let a je hotovo.

Samozřejmě se vyplatí nastoupit na praxi do zavedené ordinace, ale stejně tak si mladý zubař může rovnou otevřít svou vlastní ordinaci.

Nemalujme si to však tak růžově, i toto studium je plné tvrdé práce a velké konkurence. U nás je studium stomatologie možné pouze na pěti vysokých školách.

Například na Karlovu univerzitu se předloni hlásilo skoro 900 lidí a přijato bylo pouhých 50! Mimo jiné to je zárukou, že po pětiletém studiu opouští brány škol špičky v tomto oboru.

Proč je málo zubařů?

Ve skutečnosti není. V české republice připadá 80 zubařů na 100 tisíc obyvatel, což je vysoko nad světovým průměrem. Proč je tedy takový problém sehnat zubaře? Inu, spousta jich pracuje v soukromých ordinacích, kde je větší část zákroků plně hrazena pacientem.

V těchto ordinacích přijímají nové pacienty neustále. Jenže si je třeba připlatit. Plno mají ti zubaři, kteří ordinují v malých městech a značnou část úkonů jim hradí zdravotní pojišťovna. Takže není málo zubařů, ale málo „levných“ zubařů.

A tím se dostáváme na začátek začarovaného kruhu, kterým je správná ústní hygiena…

Proč jsou zubaři tak drazí?

Samotné vybavení ordinace vyjde na bezmála dva miliony korun, na které si zubař většinou bere půjčku. Významnou položkou je také cena materiálu. Navíc cena zubních výkonů se ze zákona řídí tzv. minutovou kalkulací, která se pohybuje kolem 20–40 Kč.

Cena ošetření je tedy součtem ceny času a ceny materiálu. Tyto příjmy se rozpočítávají na nájem ordinace, energie, pomůcky, platy pro lékaře i sestru, povinná pojištění, licence, příspěvky stomatologické komoře a spoustu dalšího.

Práce zubařů je někdy velmi drahá, většinu peněz však spolkne drahý materiál při vážnějších zákrocích. FOTO: pxfuel
Práce zubařů je někdy velmi drahá, většinu peněz však spolkne drahý materiál při vážnějších zákrocích. FOTO: pxfuel

Jak vzniká nový keramický zub?

V případě, že už je poškození zubu natolik vážné, že ho není možné spravit pouhou výplní, přichází na řadu tvorba nového zubu. Zubař nejprve zub ošetří a zaplombuje kanálky. Následně zub obrousí, nasadí provizorní korunku a vytvoří otisky.

Z otisku se vyrobí sádrový model. Na něm se voskem vymodeluje tvar nahrazovaného zubu, který musí sedět na milimetry přesně. Zatmelí se do silikonového kroužku, dá do pece a vypálí se.

Vosk se roztaví a do vzniklé dutinky se vpraví roztavená keramika, která barevně odpovídá ostatním zubům pacienta. Celý tento proces zabere dva až tři dny. Výroba nového zubu není drahá pouze kvůli precizní a jemné práci, ale také kvůli použitým materiálům.

Jak pečovali o zuby naši předkové?

Už v minulosti měli lidé problémy se zuby, a tak se snažili si je všemožně opečovávat a čistit. Za tímto účelem naši předci kousali malé větvičky a rozkousanými konci si zuby čistili.

Postupem času se používaly také drcené vaječné skořápky, plátýnka namočená v popelu nebo primitivní kartáčky s prasečími štětinami. A ano, opravdu se v případě potřeby chodilo ke kováři, aby zub vytrhl. Pochopitelně bez umrtvení.

Jak o chrup správně pečovat?

Správná péče o chrup je opravdu důležitá. Je jí možné předcházet veškerým onemocněním v ústní dutině. Všichni známe, nebo bychom měli znát, jak správná péče o zuby vypadá. Jenomže až 80 % lidí má během života minimálně jeden zubní kaz!

To značí, že na tom se správností čištění moc dobře nejsme. Důležité je čistit minimálně 2x denně, ráno a večer, a ideálně také po každém jídle. Minimální doba čištění jsou dvě minuty.

Vhodné je používat co nejměkčí kartáček, zároveň ale platí, že čím je kartáček měkčí, tím se doba čištění prodlužuje. Samozřejmě je třeba používat správnou techniku čištění.

A vůbec není třeba se bát dalších pomůcek, jakými jsou mezizubní kartáčky, zubní nit, ústní sprcha a další. A samozřejmě nesmíme zapomínat na pravidelné kontroly u zubaře!

Foto: pxfuel
Související články
Lifestyle
Lásky diktátorů: Idi Amin, takový dobrák s rukama od krve
Jsou krutí, krvelační a lidský život pro ně nic neznamená. Na kontě mají miliony zmařených lidských životů. Přesto se občas i oni zamilují bláznivě, a někdy dokonce i nešťastně. Ugandský diktátor Idi Amin (1923/28–2003), přezdívaný řezník z Kampaly, se neptá. On si bere. A nikdo mu neodporuje, protože nechce skončit jako krmení pro krokodýly. Ani devatenáctiletá […]
Lifestyle
Šťastné manželství? Věrnost nikdy nebyla kladnou stránkou Johna Fitzgeralda Kennedyho
Štěstí novomanželů Johna a Jackie podtrhuje skutečnost, že Johna si právě voliči vybrali do funkce senátora za americký stát Massachusetts. Brána světa velké politiky se mu otevírá. Líbánky proběhnou na pobřeží Tichého oceánu v mexickém Acapulcu. „Jackii mám navždycky zapsanou v srdci. Děkuji, mami a tati, že jsem jí hoden,“ telegrafuje John Fitzgerald Kennedy (1917–1963) rodičům. Ví, […]
Lifestyle
Šerpové: Tajemství himálajských „lidí z Východu“ a jejich superschopnosti
Objevte fascinující svět Šerpů, etnika žijícího v drsných podmínkách Himálaje, jejichž jméno se stalo synonymem pro neuvěřitelnou odolnost a horolezeckou zdatnost. Ponořte se do jejich historie, kultury a vědeckých objevů, které naznačují, že jejich schopnosti ve vysokých nadmořských výškách mohou být zakódovány přímo v jejich DNA. Jak se tito „lidé z Východu“ stali legendami Mount […]
Lifestyle
Fenomén Trabant: Malý, levný, lidový symbol socialistického světa
Trabant se stal víc než jen automobilem; byl to symbol éry, touhy a každodenního života v socialistickém bloku. Tento minimalistický vůz, na který se čekalo i deset let, představoval pro mnohé splněný sen o vlastním autě. Přes své technické nedostatky se zapsal do srdcí milionů a jeho kultovní status přetrvává dodnes. Ponořte se s námi […]
reklama
svět zločinu
Zlikvidoval chicagského starostu Antonína Čermáka střelec najatý mafií?
Muži z ochranky amerického prezidenta mají napilno. Franklina D. Roosevelta odvádějí do bezpečí. On jim ale zkomplikuje práci. Otočí se a vidí, jak se tělo jeho přítele řítí k zemi. Okamžitě zastavují auto a jedou do nemocnice. V roli soudního vykonavatele českého přistěhovalce v americkém Chicagu Antonína Čermáka (1873–1933) rozčilují mafiánské korupční praktiky, které prorůstají městem. „Zbavíme úřady […]
Nejslavnější útěky z vězení: Od irské vzpoury po vrtulníkové lety
Útěk z Alcatrazu sice patří k nejznámějším, ale svět historie vězeňských útěků je plný ještě mnoha dalších, stejně neuvěřitelných příběhů. Od hromadných vzpour teroristů v Irsku, přes nepolapitelného britského krále útěků, až po dramatické úniky vrtulníkem. Projděte si s námi ty nejslavnější případy, které dokazují, že lidská touha po svobodě nezná hranic a lidská vynalézavost […]
Geniální plán útěku z Alcatrazu: Jak se z vysavače stala vrtačka a z pláštěnek člun
Útěk z Alcatrazu nebyl jen o odvaze, ale především o neuvěřitelné vynalézavosti a precizním plánování. Představte si, jak se z příborů a vysavače stala vrtačka, a z obyčejných pláštěnek plnohodnotný člun. Tento článek vás provede zákulisím příprav na legendární únik, ukáže, jak vězni překonávali zdánlivě nepřekonatelné překážky a jak jim k tomu pomohl dokonce i […]
Alcatraz: Nepochopitelný únik, který otřásl nejslavnější věznicí
Věznice Alcatraz, symbol nepřekonatelné bezpečnosti, byla v roce 1962 svědkem jednoho z nejpozoruhodnějších útěků v historii. Frank Morris a bratři Anglinovi, vyzbrojení důmyslným plánem a neobyčejnou vynalézavostí, zmizeli bez stopy. Přežili mrazivé vody Sanfranciského zálivu, nebo je oceán pohltil navždy? Pojďme se podívat na detaily tohoto šokujícího útěku, který dodnes dráždí fantazii. Je úterý 12. […]
reklama
zajímavosti
Zvířecí říše a kulturní odkaz: Pozoruhodné příběhy z biologie, literatury a hudby
Ponořte se do fascinujícího světa, kde se setkávají neuvěřitelné zvyklosti živočichů, hluboké lidské příběhy vryté do umění a oslavy hudebních velikánů. Od prastarých tajemství páření termitů, které odhalila věda, přes jedinečnou možnost pozorovat hyeny v Zoo Dvůr Králové, až po dojímavé poesiomaty v Brně a připomínku českých hudebních géniů. Tento článek vás provede rozmanitostí života […]
Hadi v číslech: Fascinující svět plazů od mikroskopických až po gigantické
Připravte se na cestu do podmanivého světa hadů, kde se setkáte s neuvěřitelnými statistikami a fakty, které vám odhalí jejich adaptace, lovecké techniky i místo v ekosystému. Od prastarých předků po nejnověji objevené druhy, od nejmenších až po prehistorické giganty – objevte, proč jsou tito plazi tak fascinující a proč v nás budí úžas i […]
Son Doong: Vietnamský podzemní ráj s džunglí a vlastními mraky
Představte si podzemní svět tak obrovský, že by se do něj vešlo celé město, s křišťálově čistými jezery, podzemními řekami a dokonce i tropickým pralesem, kde se tvoří vlastní mlha a mraky. To není sci-fi vize, ale realita vietnamské jeskyně Son Doong, jednoho z nejnověji objevených divů světa. Tento gigantický podzemní ekosystém je fascinujícím místem, […]
Liparské ostrovy: Kde se střetávají divoké sopky, léčivé prameny a pirátské legendy
Zapomeňte na stereotypní představy o italských letoviscích plných rušných pláží a nákupních galerií. Liparské ostrovy, známé také jako Eolské ostrovy, ležící nedaleko břehů Sicílie, nabízejí zcela jiný druh dobrodružství. Jsou to místa, kde se země setkává s ohněm a vodou, kde štiplavé sirné výpary a horké prameny vyvěrající přímo z moře tvoří nevšední kulisy pro […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz