Jak mohla Marie porodit malého Ježíška, když byla pannou? Podstatnější než vysvětlení je tu možná skutečnost, že tomu všichni věřili. A že tak vznikl krásný příběh o zázraku zrození. Ten, který spojujeme s Vánocemi, však rozhodně není jediný!
Úrazy z války nemusí vždy končit smrtí, Klidně i novým životem. Jako v případě mladé Američanky, která během americké občanské války (1861-1865) žije s matkou necelých 300 metrů od bitevního pole.
Když 12. května 1863 vyjde na verandu a poslouchá, jestli se zrovna střílí, přijde rána! Kulka ji zasáhne přímo do břicha, ovšem přivolaný lékař jí poskytne rychlé ošetření a dívka se uzdraví.
Za několik měsíců se lékař přijde podívat, jak se dívce daří – ta má k jeho překvapení obrovské břicho. A přestože přísahá, že je stále pannou, brzy porodí syna!
Jak se to mohlo stát? Zjistí se, že stejný den byl se střeným zraněním ošetřen i voják, jemuž kulka zasáhla varlata. Nejspíš právě ta, která hned poté, obohacená o mužovi spermie, letí až do dívčina břicha…
Lékařsky „dokázáno“!
Nějaká lidová povídačka?
Překvapivě všechny tyto informace pocházejí z článku amerického lékaře Legrande G. Caperse (1834 –1877), který vyjde v týdeníku The American Medical Weekly v roce 1874. Byl to totiž právě Capers, který prý tehdy zraněnou dívku po úrazu ošetřoval.
Příběh zní tak úžasně, že se stane hitem a lidé si ho předávají dál. A moc už na tom nezmění ani editorská poznámka zveřejněná o pár čísel později, která přiznává, že to celé byl jenom vtip!
Capers si vše vymyslí údajně proto, aby poškádlil kolegy, chlubící se svými chirurgickými triumfy. Efekt je však dokonalý! Historka je zahrnuta i do odborné knihy Anomálie a kuriozity v medicíně vydané v roce 1896.
Proč tomu všichni věří?
Otěhotnět z oplodněné kulky přeci možné je! Tedy aspoň to „dokazuje“ i druhý, podobný příběh, který se odehraje o 125 let později.
Leslie Corbideová, zdravotní sestra pracující na misi v Bosně, se v únoru 1988 připlete k potyčce mezi policisty a výtržníky a je postřelena do břicha.
Když za pár týdnů zjistí, že je těhotná, lékař potvrdí její panenství. V listopadu se jí narodí dcera a lékaři udělají test otcovství u policisty, který byl u stejného konfliktu postřelen do varlat. Výsledek je pozitivní!
Anebo se to všechno zas jen tak vypráví? Okolo podobných historek se rozhodne udělat jasno televizní pořad Myth Bustlers (Bořiči mýtů).
I když přizvaní odborníci připustí, že střela může letět po zásahu člověka ještě několik stovek metrů, dokazují, že žádné spermie na ní kvůli vysoké teplotě nemohou přežít!
Jako zvířata
Takže zázraky se nedějí? Tak to zas není, jeden vlastně zaznamenají lékaři ve Velké Británii již v roce 1995, když udělají genetickou analýzu krve tříletému chlapci. Kupodivu má pouze chromozomy XX, nikoliv XY, jako mají všichni muži. Navíc všechny chromozomy X pocházejí pouze od matky!
Tentokrát se odborníci shodují, že žena počala dítě tzv. partenogenezí, která se běžně děje pouze u některých zvířat. Tedy vajíčko se začalo samo od sebe dělit.
Jen to ale přeci jen nestačí – nakonec bylo již měnící se vajíčko oplodněno spermií, která umožnila vyvinutí dítěte. O tu skutečnou partenogenzi, nebo tedy neposkvrněné početí, tu jde oproti zvířatům či Marii z Betléma jen tak napůl.