Skip to content
reklama

Nepořádek na oběžné dráze?

blank

Jedním z největších nebezpečí pro naši planetu je srážka s nějakým vesmírným objektem, proto vysíláme do vesmíru různé sondy a družice, abychom měli vše pod kontrolou… Bezprostřední prostor kolem planety však není nekonečný, jak se zdá, a vysloužilá zařízení ho již pomalu zaplňují.

blank
Rostoucí populace na Zemi a její technologický vývoj logicky produkuje i více vesmírného odpadu, jenž zvyšuje potenciální nebezpečí pro všechna vesmírná plavidla, včetně ISS a dalších vesmírných lodí s lidmi na palubě, jako je Dragon. Foto: Pixabay

Více než 27 000 kusů orbitálního odpadu je v současné době sledováno senzory globální sítě pro sledování vesmíru (SSN) ministerstva obrany USA. To ale není vše, mnohem více trosek – příliš malých na to, aby je bylo možné sledovat, ale dostatečně velkých na to, aby ohrožovaly lidské vesmírné lety a robotické mise – se nachází v prostředí blízko Země.

Vzhledem k tomu, že jak trosky, tak kosmická loď se pohybují extrémně vysokou rychlostí (přibližně 25 300 km/h na nízké oběžné dráze Země), střet byť malého kousku orbitálního odpadu s kosmickou lodí by mohl způsobit velké problémy.

blank
Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) bere hrozbu kolizí s vesmírným odpadem vážně. Foto: Pixabay

Lidé jsou „specialisté“ na odpad

Vesmírný odpad se skládá z vyřazených nosných raket nebo částí kosmických lodí, které se vznášejí ve vesmíru stovky mil nad Zemí. Trosky mohou být také způsobeny explozí ve vesmíru nebo když země provádějí raketové testy, aby zničily své vlastní satelity.

Kromě Ruska pravidelně sestřelují své satelity Čína, Spojené státy a Indie. „Každý satelit, který se dostane na oběžnou dráhu, má potenciál stát se vesmírným odpadem,“ uvedl profesor Hugh Lewis, vedoucí výzkumné skupiny pro astronautiku na University of Southampton.

Zatímco vesmírný odpad pravděpodobně neovlivní cestování vesmírem, povede to ke značným problémům pro lety do vesmíru kolem Země. „Stále budeme moci cestovat na Mars, protože touto problematickou oblastí projdeme velmi rychle.

Pokud ale chceme v tomto regionu působit a zůstat roky, je třeba s touto situací něco udělat, jinak to možná za pár desítek let již nebude možné,“ sdělil Holger Krag, vedoucí Kanceláře vesmírného bezpečnostního programu Evropské vesmírné agentury (ESA).

blank
Má dlouhodobý soubor pokynů, jak se s něčím takovým vypořádat. Foto: Pixabay

Podle odborníků budou trosky na oběžné dráze pod 600 kilometrů padat zpět na Zemi během několika let, ale nad 1000 kilometrů budou pokračovat v kroužení kolem Země po dobu jednoho století nebo déle.

Vše je potřeba sledovat

Před čtyřmi lety byl kosmickou lodí Dragon společnosti SpaceX na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) dopraven speciální senzor Space Debris Sensor (SDS), díky němuž lze smetí snadno detekovat. Doposud ISS ve vesmírném prostoru manévrovala tak, aby se tamnímu odpadu vyhnula, s novým senzorem by měla být bezpečnost mnohem vyšší.

SDS bude z vnějšího prostoru modulu Columbus po dobu 2-3 let monitorovat pohyb částic kosmického smetí v prostoru kolem ISS. Zaměří se přitom na částice o velikosti 0,05 milimetru až 0,5 milimetru, jejichž pohyb bude sledovat v reálném čase.

blank
Tyto pokyny, součást většího souboru rozhodovacích pomůcek známých jako letová pravidla, specifikují, kdy očekávaná blízkost úlomku zvyšuje pravděpodobnost srážky natolik, že je zapotřebí vyhýbací akce nebo jiná opatření k zajištění bezpečnosti posádky. Foto: Pixabay

Stále je tu ale jeden výrazný problém, ačkoliv detekce nebude do budoucna problém, potíž bude v tom, že smetí neustále přibývá, a brzy by tak nemuselo být možné se mu absolutně vyhnout.

Foto: Úvodní foto: Pixabay
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Věda a technika
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Kamarádce ublížil můj vlastní otec
skutecnepribehy.cz

Kamarádce ublížil můj...

Vlaďka a já jsme byly nejlepší přítelkyně....
Nová analýza počtu ptáků: které druhy jsou u nás nejčastější?
21stoleti.cz

Nová analýza počtu ptáků: které...

Ačkoliv se počet jedinců českých ptáků v celkovém součtu...
Oslavte Velikonoce v hotelu The Mozart Prague
iluxus.cz

Oslavte Velikonoce v hotelu...

Hotel The Mozart Prague, který se řadí mezi...
Město Úštěk má mnohé co nabídnout
epochanacestach.cz

Město Úštěk má mnohé co...

Úštěk leží na Litoměřicku,...
Gruzínské kuře čakhokhbili
tisicereceptu.cz

Gruzínské kuře čakhokhbili

Rádi zkoušíte zahraniční recepty? Uvařte pro...
Hroutí se Tereze Brodské celý svět?
nasehvezdy.cz

Hroutí se Tereze Brodské...

Všechno v posledních...
blank
epochalnisvet.cz

Jednou z nejluxusnějších nemovitostí Dubaje...
Miluje Patrasová víc alkohol, nebo svou rodinu?
nasehvezdy.cz

Miluje Patrasová víc...

O herečku Dagmar...
Léčivé koření pro vaše zdraví
panidomu.cz

Léčivé koření pro vaše zdraví

Ne každou medicínu musíme polykat s přemáháním. Vždyť kdo z...
Kam byl přesunut majetek popraveného cara?
enigmaplus.cz

Kam byl přesunut majetek...

Představitelé ruského vládnoucího rodu Romanovců...
6 pekelných kinosálů USA, kde zažijete děs a hrůzu nejen na plátně!
enigmaplus.cz

6 pekelných kinosálů USA, kde...

S bušícím srdcem se rozhlížíte,...
Kuchyňské ostrůvky a jejich možnosti
rezidenceonline.cz

Kuchyňské ostrůvky a jejich...

Kuchyňské ostrůvky jsou již běžnou součástí mnoha...

Předplatné časopisu

Chcete znát odpověďi? EPOCHA je pro Vás jasnou volbou. Již 17 let pro vás mícháme koktejl toho nejzajímavějšího, co se kolem nás děje!

Zvolte variantu

Epocha