Jedním z největších nebezpečí pro naši planetu je srážka s nějakým vesmírným objektem, proto vysíláme do vesmíru různé sondy a družice, abychom měli vše pod kontrolou… Bezprostřední prostor kolem planety však není nekonečný, jak se zdá, a vysloužilá zařízení ho již pomalu zaplňují.
Více než 27 000 kusů orbitálního odpadu je v současné době sledováno senzory globální sítě pro sledování vesmíru (SSN) ministerstva obrany USA. To ale není vše, mnohem více trosek – příliš malých na to, aby je bylo možné sledovat, ale dostatečně velkých na to, aby ohrožovaly lidské vesmírné lety a robotické mise – se nachází v prostředí blízko Země.
Vzhledem k tomu, že jak trosky, tak kosmická loď se pohybují extrémně vysokou rychlostí (přibližně 25 300 km/h na nízké oběžné dráze Země), střet byť malého kousku orbitálního odpadu s kosmickou lodí by mohl způsobit velké problémy.
Lidé jsou „specialisté“ na odpad
Vesmírný odpad se skládá z vyřazených nosných raket nebo částí kosmických lodí, které se vznášejí ve vesmíru stovky mil nad Zemí. Trosky mohou být také způsobeny explozí ve vesmíru nebo když země provádějí raketové testy, aby zničily své vlastní satelity.
Kromě Ruska pravidelně sestřelují své satelity Čína, Spojené státy a Indie.
„Každý satelit, který se dostane na oběžnou dráhu, má potenciál stát se vesmírným odpadem,“ uvedl profesor Hugh Lewis, vedoucí výzkumné skupiny pro astronautiku na University of Southampton.
Zatímco vesmírný odpad pravděpodobně neovlivní cestování vesmírem, povede to ke značným problémům pro lety do vesmíru kolem Země. „Stále budeme moci cestovat na Mars, protože touto problematickou oblastí projdeme velmi rychle.
Pokud ale chceme v tomto regionu působit a zůstat roky, je třeba s touto situací něco udělat, jinak to možná za pár desítek let již nebude možné,“ sdělil Holger Krag, vedoucí Kanceláře vesmírného bezpečnostního programu Evropské vesmírné agentury (ESA).
Podle odborníků budou trosky na oběžné dráze pod 600 kilometrů padat zpět na Zemi během několika let, ale nad 1000 kilometrů budou pokračovat v kroužení kolem Země po dobu jednoho století nebo déle.
Vše je potřeba sledovat
Před čtyřmi lety byl kosmickou lodí Dragon společnosti SpaceX na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) dopraven speciální senzor Space Debris Sensor (SDS), díky němuž lze smetí snadno detekovat.
Doposud ISS ve vesmírném prostoru manévrovala tak, aby se tamnímu odpadu vyhnula, s novým senzorem by měla být bezpečnost mnohem vyšší.
SDS bude z vnějšího prostoru modulu Columbus po dobu 2-3 let monitorovat pohyb částic kosmického smetí v prostoru kolem ISS. Zaměří se přitom na částice o velikosti 0,05 milimetru až 0,5 milimetru, jejichž pohyb bude sledovat v reálném čase.
Stále je tu ale jeden výrazný problém, ačkoliv detekce nebude do budoucna problém, potíž bude v tom, že smetí neustále přibývá, a brzy by tak nemuselo být možné se mu absolutně vyhnout.