Jihoafrický atlet dlouho svět zajímá především proto, že se jako první hendikepovaný sportovec v historii zúčastní letních olympijských her v Londýně. Vrcholově závodí bez nohou, pouze se speciálními protézami.
V únoru 2013 však do povědomí veřejnosti vstoupí tím, že ve svém domě na svatého Valentýna zastřelí svoji přítelkyni, modelku Reevu Steenkampovou.
Je 14. únor roku 2013, svátek všech zamilovaných. Modelka a absolventka práv Reeva Steenkampová (1983–2013) vjíždí do domu slavného handicapovaného atleta v jihoafrické Pretorii. Stihne ještě žertovat s ochrankou, kterou odmění zářivým úsměvem.
V ten moment udělá bezpečnostní kamera její poslední snímek. Co přesně se tu noc za zavřenými dveřmi stalo, je dodnes velmi nejasné. Čekalo by se, že proběhne romantický valentýnský večer.
Jisté však je, že podle svědectví sousedů se do noci ozývá velmi divoká hádka. Podle některých zazní první výstřely ve tři hodiny ráno. Následuje křik, potom ticho, a za pár minut přicházejí další třaskavé rány.
Spletl jsem si ji se zlodějem!
Svoji přítelkyni atlet tu noc popraví celkem čtyřmi ranami – do hlavy, paže, pánve a ruky, kterou si Reeva chrání hlavu. Pistorius do ní nemilosrdně pálí přes zavřené dveře do koupelny.
„Spletl jsem si ji se zlodějem,“ tvrdí beznohý střelec, kterého prý v noci probudil šramot. „Byla tma a měl jsem velký strach. Neměl jsem připevněné protézy, takže jsem se cítil velmi zranitelný.
Šel jsem ozbrojený ke koupelně, abych chránil Reevu i sebe,“ vypoví. Podle své verze si po chvíli uvědomí, že Reeva není v posteli, nasazuje si tedy protézy a dveře do koupelny se snaží vypáčit kriketovou pálkou.
Potom zavolá příteli, otci a sestře a žádá je, aby přijeli. Umírající Reevu, která silně krvácí, potom sám vláčí dolů po schodech, kde se ji na chodníku snaží resuscitovat dýcháním z úst do úst, jak potvrzuje ochranka.
Žena prý v tu chvíli ještě hlasitě přerývavě dýchá a chroptí. Přivolaná záchranka už ji však prohlašuje za mrtvou. „Zemřela mi v náručí. Hodně jsme se milovali a nemohli jsme být šťastnější,“ dojímá se plačící sportovní hvězda před soudem.
Je známý svou výbušnou povahou a prudkostí
Málokdo ale jeho historce věří a brzy se začínají objevovat svědectví o tom, že Oscar Pistorius (*1986) je extrémně žárlivý paranoidní psychopat, který má silné sklony k agresivitě a slabost pro střelné zbraně.
Dost výbušná kombinace, chtělo by se dodat. Jeho agresivitu však mohou vyvolávat také steroidy, které má podle policie brát. Není to poprvé, co policie v jeho domě zasahuje.
„Mohu potvrdit, že v domě pana Oscara Pistoriuse došlo již dříve k případům nařčení z domácího násilí,“ připouští policejní mluvčí. V minulosti má dokonce strávit noc v policejní cele kvůli napadení ženy, kterou prý zranil prudkým přibouchnutím dveří.
Známá je také výpověď televizního producenta, na kterého měl být Pistorius agresivní a vulgární kvůli tomu, že se stýkal s jednou z jeho bývalých přítelkyň. „Už to bylo pryč, ani to už nebyla jeho dívka… Můj přítel z toho byl velmi otřesený.
Oscar na něj řval a byl hodně sprostý,“ vzpomíná u soudu společný známý, sportovec Marc Batchelor (1970–2019).
Důležité zprávy se zapomenutým heslem
Pohledná modelka Steenkampová se stýká s Pistoriusem od listopadu, SMS zprávy ale dokazují, že vztah ničí jeho extrémní žárlivost. Zprávy však policie pro potřeby soudu zpracovává s notným zpožděním, protože atlet tvrdí, že zapomněl hesla.
„Viděl jsem tě, jak se dotýkáš jeho ruky a mě ignoruješ. Jasně že jsem byl naštvaný,“ vzkazuje Reevě po večírku, kde se dle jeho mínění snažila flirtovat s jiným mužem. To Reeva odmítá a vzkazuje, že se ho začíná bát.
„Jeden z mých nejlepších přátel se zasnoubil a chtěla jsem tam jen zůstat déle. Od té doby, co jsi přijel z Kapského Města, jsi mě nespustil z očí. Nebylo to hezké. S nikým jsem neflirtovala. Je mi zle z toho, že jsi udělal tu scénu a museli jsme odjet dřív.“
Jedna rána mohla být omyl, ale čtyři?
Také Reevini přátelé hodnotí jeho chování jako „příliš urputné“. Mezi posledními, kteří ten večer s modelkou komunikují, patří Cecil Myers, kterému něžně přezdívá „johannesburský táta“. Právě on také ráno identifikuje její mrtvé tělo.
„Říkala mi, že ji trochu zatlačil do kouta. Cítila se jako v kleci. Tak jsem Reevě řekl, že si s ním promluvím,“ vypráví Myers jihoafrickému deníku. „Pořád ji obtěžoval, volal jí stále dokola.
Byl hodně vznětlivý, netrpělivý a náladový, takový jsem z něj měl pocit,“ popisuje Pistoriusovo chování. Podle něj není možné, aby si dívku spletl s lupičem. „Byla mou malou holčičkou a on ji střelil čtyřikrát skrz zavřené dveře. Jedna rána mohla být omyl, ale čtyři?“
Hysterický pláč a demonstrativní chůze na pahýlech
Pistorius je okamžitě vzat do vazby a obviněn z úkladné vraždy. Hrozí mu doživotí. O rok později soudkyně Thokozile Masipaová událost klasifikuje jako zabití z nedbalosti, za které Pistorius dostává jen pět let vězení.
Odvolací soud však následně případ znovu překvalifikuje na vraždu a posílá ho do vězení na šest let. „Je to lidská tragédie shakespearovských rozměrů,“ říká soudce Erich Leach a dodává, že soudkyně Masipaová pochybila.
„Musel vědět, že čtyři střely vypálené přes zavřené dveře mohou člověka usmrtit, ať už za nimi byl kdokoli.“ Ani tento proces však není poslední a následuje ještě několik dramatických odvolání.
Soudní stání jsou mediálními senzacemi a Pistorius na nich předvádí širokou plejádu emocí. Kromě usedavého pláče si v jeden moment neváhá sundat protézy, aby mohl porotě v rámci rekonstrukce předvést, zda je na holých pahýlech schopen dojít delší vzdálenost.
Vlnu pozornosti strhne také rozhodnutí rodiny mrtvé modelky zveřejnit drastické fotografie jejího těla. Žalobce poukazuje na fakt, že atlet stále není chopen přesvědčivě vysvětlit, co se tu noc stalo. „Lítost bez věrohodného vysvětlení je nemožná! Kvůli čemu máte výčitky?“
Snaží se dostat na svobodu hraním na city?
Konečné rozhodnutí padne 24. listopadu 2017 a Pistorius dostává 13 let a pět měsíců vězení za vraždu své přítelkyně. Během pobytu za mřížemi se pokouší o sebevraždu, a silně krvácející tvrdí, že spadl z postele. V cele se však najde hned několik žiletek.
Médii proběhne také zpráva o tom, že slavný atlet dostal infarkt nebo že psychicky špatně snáší výčitky svědomí.
Naposledy o sobě dává vědět před rokem, kdy jeho právník Bill Schröder vyjde s prohlášením, že Pistorius se obrátil k Bohu a nejvíc ze všeho žádá odpuštění rodiny své mrtvé Reevy. „To je to, co opravdu chce.
Řekl jsem mu, že kdyby zabil mou dceru, pochybuji, že bych mu odpustil.
On se ale o odpuštění zajímá víc než o to, aby se na podmínku dostal ven.“ Nakolik jde o dobře vykonstruované mediální divadlo, které má odsouzenému zajistit předčasný návrat na svobodu, o tom se můžeme pouze dohadovat.