Domů     Neohrožená polární liška přežije i nevětší mrazy!
Neohrožená polární liška přežije i nevětší mrazy!
19.1.2024

Liška polární je drobná, bílá a chundelatá šelmička. Nenechme se však zmást její velikostí a roztomilostí. Je to úspěšný predátor, který nepohrdne ani mršinou.

Navíc můžeme s klidem říct, že je jedním z největších otužilců na světě, protože s přehledem zvládá i ty nejkrutější mrazy.

Polární liška je roztomilé zvířátko, které patří mezi neohrožené predátory. FOTO: Jonathen Pie/Creative Commons/CC0
Polární liška je roztomilé zvířátko, které patří mezi neohrožené predátory. FOTO: Jonathen Pie/Creative Commons/CC0

Ladnými pohyby svého těla vytváří dojem, že jde o kočkovitou šelmu. Pravdou ale je, že se jedná o šelmou psovitou, stejně jako ostatní druhy lišek. Odkazuje k tomu i jedno z několika jmen, které jí lidé dali – pesec.

Jejím přirozeným místem výskytu jsou severní části evropského, asijského a amerického kontinentu, ale setkat se s ní můžeme také v jiných částech světa. Většinou tam ovšem byla uměle vysazena kvůli obchodu s kožešinami.

Naštěstí se ve volné přírodě vyskytuje v hojném počtu a je označena za málo dotčený druh.

Z šedé myšky v bílou paní

Pokud porovnáme lišku polární s liškou obecnou, je tato krasavice přibližně o polovinu menší než její rezavá příbuzná. Měří kolem 50–65 centimetrů, ocas jí přidává dalších 30 centimetrů, a dospělý jedinec váží průměrně 3–4 kilogramy.

Samci většinou bývají trochu větší než samičky. V létě má srst krátkou a šedočernou, na zimu se obalí delší a hustší bílou srstí, která jí propůjčuje její typický vzhled.

Navíc je kožíšek nepromokavý a poskytuje nejlepší možnou tepelnou izolaci, jakou může savec vůbec mít. Netrumfne ji ani lední medvěd.

Huňatá zimní srst lišce propůjčuje typický vzhled. FOTO: Emma/Creative Commons/CC BY 2.0
Huňatá zimní srst lišce propůjčuje typický vzhled. FOTO: Emma/Creative Commons/CC BY 2.0

Malá, ale oddaná

Nejčastěji žije v páru a bývá monogamní. Rozmnožuje se až dvakrát ročně a v jednom vrhu bývá obvykle 3–8 mláďat. Samec zůstává po celou dobu přítomný a pomáhá s péčí o štěňata.

Ta poprvé opouštějí noru kolem 3.–4. týdne a matky přestávají kojit po 2–3 měsících. Pohlavně dospělými se stávají kolem jednoho roku života. Některé mladé samičky zůstávají s rodinou až do dalšího roku a pomáhají s péčí o nový vrh.

I přesto, že je polární liška houževnatý tvor, který vydrží kruté a nepříznivé podmínky severských krajin, první arktickou zimu třičtvrtě mláďat nepřežije. Ostatní lišky se dožívají průměrně 3–4 let.

Ing. Liška

Nejen člověk dokáže měnit ekosystémy, ale také zvířata. Jedním z nečekaných ekosystémových inženýrů je také polární liška. Pro své nory si vyhledává vyvýšená místa, kde se dá snadno hrabat a nedrží se zde vlhkost.

Přesto je hrabání v zemi práce namáhavá a každé letní období se lišky snaží nory upravovat a rozšiřovat. Vznikají tak kvalitní nory o mnoha místnostech a chodbách, které se dědí z generace na generaci, ve kterých může žít vícero liščích rodinek.

Právě zbytky jejich potravin a výkaly tvoří hnojivo, které dělá půdu v okolí nor bohatým na živiny. Díky tomu se zde daří vegetaci, která láká kořist, kterou se pak liška živí. Nejčastěji to bývají lumíci.

Takto liška vypadá během línání, když shazuje zimní srst. FOTO: Longdistancer/Creative Commons/CC BY 3.0
Takto liška vypadá během línání, když shazuje zimní srst. FOTO: Longdistancer/Creative Commons/CC BY 3.0

Kamarád medvěd

Během svých toulek zasněženou krajinou si umí poradit i v případě, že ji ledová kra odnese daleko od domova. Jednoduše se přidá k lednímu medvědovi. Medvědi lišky tulačky tolerují, nepředstavují pro sebe navzájem žádné nebezpečí.

Ačkoliv za ideálních podmínek preferuje liška svůj oblíbený typ potravy, obecně vzato je všežravec. Během kamarádského doprovázení medvěda proto nepohrdne ani mršinou a přiživuje se také jeho kořisti.

S příchodem jara ale liška pocítí teritoriální volání a vrací se zpět ke své noře, díky změně počasí už beze strachu z nenalezení potravy.

Nemoci a nepřátelé

Ani těmto šelmičkám se nevyhýbají nemoci. Jednou z nich je vzteklina. Také mohou ve svých střevech hostit parazita měchožila bublinatého, který je takovou liščí tasemnicí. Liška pak svým vylučováním zamořuje terén a můžou se tak snadno nakazit další lišky.

Náhodným dotykem se nakazí také člověk, pro kterého to může být velmi nebezpečné, pokud se nezahájí včasná léčba. Protože je polární liška celkem drobná, musí se mít na pozoru.

Nebezpečným je pro ni například polární vlk, rosomák a v některých případech i lední medvěd. Kvůli klimatickým změnám se stále častěji setkává také s liškou obecnou, která má díky své velikosti navrch.

Neostýchá se ji vyhnat od potravy nebo ji zabít a také si přivlastňuje její nory a doupata. A měla by se mít na pozoru také před případným útokem shora, odkud si ji může snadno vyhlédnout orel skalní.

Foto: viz popisky
reklama
Související články
Věda a technika
Monstrózní vesmírné dalekohledy
Na jednom z 3000 m vysokých vrcholků v chilské poušti Atacama se tyčí 74 metrů vysoká ocelová konstrukce. Do pár let se z ní stane největší optický dalekohled světa s průměrem hlavního zrcadla přes 39 metrů. Málokdo dostal k Vánocům 2023 sofistikovanější dárek než Extrémně velký dalekohled (ELT). Před koncem roku vyslala Evropská jižní observatoř (ESO) na 10 000 km dlouhou […]
Věda a technika
Unikátní ultra-temná galaxie
V mnohém připomíná Mléčnou dráhu s dostatkem materiálu pro vznik miliard hvězd. Jak se ale zdá, J0613+52 žádné hvězdy nemá. Je osamoceným chuchvalcem prachu a plynu unášeným vesmírem od počátku věků. Tak alespoň galaxie pojmenovaná J0613+52 na první pohled vypadá. Tým vedený astrofyzičkou Karen O´Neilovou bizarní objekt vzdálený 270 milionů světelných let za pomocí radioteleskopu […]
Věda a technika
Oči v ohrožení: Poznáte varovné příznaky?
Tlačí vás oči nebo bolí a pálí? Možná jste jenom pracovali se dřevem nebo opravovali auto a stačila malá částečka, aby se dostala do oka. Nebo je to horší infekce či dokonce rakovina. I tento smyslový orgán ale může postihnout degenerace. Stačí vést bujarý život a dosáhnout padesátky věku. Poznali byste ale příznaky znamenající vážné […]
Věda a technika
Slunce přes celou oblohu i pravda o mimozemšťanech
Co se stane za 3,5 až 10 miliard let? Vědci už o tom mají poměrně jasnou představu…   Za 3,5 miliardy let. Teplota na Zemi rapidně stoupla. Vypařené oceány halí planetu do všudypřítomných mračen. Začíná to tu vypadat více jako na Venuši, než na staré dobré modré planetě. Vnější vrstvy Slunce se zatím pomalu rozpínají. […]
reklama
záhady a tajemství
Skotská záhada: Na prastarých kamenech je znázorněno neznámé zvíře
V předkřesťanských dobách obývali dnešní Skotsko, tehdy jedno z nejodlehlejších a nejizolovanějších míst Evropy, Piktové. Ti po sobě zanechali kamenné stély, na které zachycovali vše, co pro ně mělo nějaký význam, a to včetně zvířete, jehož identita je pro vědce dodnes záhadou… O Piktech se soudí, že byli z části keltským etnikem, které obývalo sever Británie už na […]
Posmrtný život se odehrává před smrtí
Téměř 80 procent lidí věří v nějakou formu posmrtného života. Většinou na základě zážitků těch, kteří přežili klinickou smrt. Přiživuje je řada esoterických a duchařských knih i pochybných webových stránek. Ty však často neříkají celou pravdu nebo zamlčují to, co se do obrazu úžasného posmrtného života nehodí. Věda už má navíc pro tzv. prožitky blízké […]
Zázrak v Zeitounu: Pannu Marii vyhlížely statisíce lidí
Něco takového svět v uplynulých dvou tisíci letech křesťanské historie nezažil. V káhirské čtvrti Zeitoun v Egyptě se po tři roky zjevovala Panna Marie. Zázrak se odehrával přímo na rušné ulici opakovaně několik let, a to před zraky tisíců a tisíců lidí. Údajně jej zachytili fotografové i kamery, komentovali ho politici. Církev byla zdrženlivá, vědecká […]
Skalní hádanka uprostřed pouště: Stojí za ní příroda, ufoni nebo naši předci?
Kraji vládne večerní ticho, na obloze se však jasně rozzáří světlo, které se neustále přibližuje. Futuristicky vyhlížející stroj přistává na písčité půdě. Dveře létajícího talíře se otevírají, vyběhne podsaditý mužíček, zamíří zbraní na nedaleký kámen a vypálí. Když zjistí, co způsobil, bere nohy na ramena! Nejde o film, ale o jednu z konspiračních teorií vzniku kamene […]
reklama
záhady a tajemství
Objev chrámu spojeného s Alexandrem Velikým i bájným Herkulem
V dnešním městě Tello v jihovýchodním Iráku, kdysi starověké metropoli Girsu, objevili archeologové pozůstatky dvou chrámů, postavených na sobě. Na ruinách sumerského chrámu vyrostl druhý, spojený s mocným makedonským králem Alexandrem Velikým i bájným antickým hrdinou a silákem Herkulem.   Sumerské město Girsu bylo pravděpodobně osídleno už v době 5300 až 4800 let př. n. l., kdy […]
Bod Nemo: Pátrání po původu tajemného zvuku ze hřbitova oceánu
Díky naprostému minimu mořského života se nejodlehlejší část planety, bod Nemo, označuje za pacifickou poušť. Přesto se toho v jeho blízkosti odehrává překvapivě mnoho. Stal se nejen pohřebištěm vesmírných lodí a popelnicí oceánu, kde se kumulují odpadky, ale také domovem tajemného zvuku, který lámal hlavy vědcům celá léta.   Nachází se na souřadnicích 48°52′ j. š., […]
Podzemní město Derinkuyu: Záhadný osmnáctipatrový labyrint ve skále
Krajina turecké Kappadokie vypadá jako z fantastického filmu: písčitá údolí posetá skalními věžemi, ve kterých obyvatelé za staletí vyhloubili tisíce místností, někdy i vysoko nad zemí. Některé se dodnes používají, jiné jsou dávno opuštěné. To nejzajímavější se ale skrývá pod povrchem: prastaré podzemní město. Vypráví se, že komplex objevil před šedesáti lety jeden místní vesničan, když přestavoval […]
Tajemství aury: Ezoterický nesmysl, nebo barevný odraz vaší duše?
Přimhouří oči a sleduje klientku. „Aura je vaším energetickým polem, zrcadlí emoce i zdraví, ta vaše je zažloutlá, značí přemrštěná očekávání, i žluč, tedy znechucení.“ Léčitel kývne rukou, aby se žena posadila. Pokusí se najít nejlepší způsob harmonizace. Ale… Skutečně může téměř každý vidět auru?   Mají ji prý lidé, zvířata i rostliny. Podle některých […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
BRNĚNSKÝ AMPER
epochanacestach.cz
BRNĚNSKÝ AMPER
Na brněnském Výstavišti uskuteční 30. ročník veletrhu AMPER – největší mezinárodní veletrh elektrotechniky, energetiky, automatizace, komunikace, osvětlení a zabezpečení v ČR a na Slovensku. Veletrh Amper se stal tradičním symbolem inovací, spolupráce a rozvoje elektrotechnického průmyslu. 30. výročí představuje nejen důležitý milník v historii veletrhu AMPER, ale svědčí také o jeho přínosu pro odvětví elektrotechniky.
Osvěžující zeleninový salát
tisicereceptu.cz
Osvěžující zeleninový salát
Lehký zeleninový salát vám jistě přijde vhod, navíc jej vykouzlíte pouze během necelé půlhodinky. Ingredience 1 květák 2 rajčata 1 červená cibule salátová okurka malé mozarellky 150 ml bílé
Nejzáhadnější stavby v hlubinách: Dokazují existenci neznámé civilizace?
enigmaplus.cz
Nejzáhadnější stavby v hlubinách: Dokazují existenci neznámé civilizace?
Pokud bychom hledali na naší planetě místa, která stále unikají prozkoumání a zmapování, byly by to hlavně hlubiny oceánů. Právě tam čekají objevy, které stále nedokážeme jednoznačně zařadit a popsat.
Prožili jsme nejstrašnější noc našeho života
skutecnepribehy.cz
Prožili jsme nejstrašnější noc našeho života
Manžel, který trpí alzheimerem, zmizel z domu. Stačila k tomu chvilka nepozornosti. Marně jsme ho hledali my i policie. Už jsme ztráceli naději… Alzheimerova choroba je strašná. Člověk, kterého znáte celý život, se vám změní k nepoznání. Nejstrašnější na tom je, že si to dotyčný nechce dlouho přiznat. Můj manžel Jiří byl skvělý člověk, vzdělaný, zodpovědný, dokonalý manžel a táta,
Přišel o svého jediného syna
nasehvezdy.cz
Přišel o svého jediného syna
Ani tři Zlatí slavíci nemohou vynahradit hrůzy, kterými si Dalibor Janda (70) prošel v osobním životě. Přestože je slavný a dnes si nemá na co stěžovat, některé okamžiky ze svého života by nejraděj
Raffaelovy gobelíny: Papež za ně zaplatil horentní sumu
epochalnisvet.cz
Raffaelovy gobelíny: Papež za ně zaplatil horentní sumu
Sixtinská kaple je svědkem mimořádné podívané. 26. prosince 1519 jsou její zdi ověšeny obřími gobelíny, jejichž autorem je Raffael Santi. Celkem jich v Sixtinské kapli tehdy visí sedm.   P
Americký kosmický aparát po více než půl století znovu dosedl na Měsíc
21stoleti.cz
Americký kosmický aparát po více než půl století znovu dosedl na Měsíc
Robotický modul Odysseus je prvním americkým modulem na Měsíci od Apolla 17, které v roce 1972 naposledy dovezlo na našeho vesmírného souseda lidskou posádku. Od té doby hvězdy a pruhy na Měsíci chybě
Operace, která může změnit život
iluxus.cz
Operace, která může změnit život
Nejžádanějším zákrokem na českých estetických klinikách je jednoznačně augmentace neboli zvětšení prsou. Desetitisíce žen si splní každoročně svůj sen. Zdánlivě malicherná operace je ovšem mocným pomo
Opravdu Memnónovy kolosy zpívají?
enigmaplus.cz
Opravdu Memnónovy kolosy zpívají?
Měří 18 metrů a každá z nich váží něco kolem 700 tun. Řeč je o Memnónových kolosech, o dvou majestátních sochách tyčících se v Thébské poušti proti městu Luxor. [gallery ids="138077,138076,138075"]
V panamském pralese byly objeveny zombie rostliny
21stoleti.cz
V panamském pralese byly objeveny zombie rostliny
Neživí se sice mozky, ale přece jen dosud neznámé kapradiny zombie připomínají. Je to první známý druh rostlin, který přeměňuje svou rozkládající se tkáň na nový zdroj živin. Vědci v deštném pralese
Václav Vydra: Můj dědeček osvobodil Husa
panidomu.cz
Václav Vydra: Můj dědeček osvobodil Husa
Oblíbený herec Václav Vydra byl opět hostem zábavné talk show Hovory W, s níž už několik let baví své diváky jeho protagonisté Jiří Werich Petrášek a Pavel Mészáros, kteří svůj pořad nejen moderují, ale rádi si i zazpívají za pravidelného doprovodu klavíristy a skladatele Karla Štolby. „A za to Husovo osvobození tehdy mohli pánové Voskovec