Domů     Neobyčejný příběh Tomáše Bati. Jak se stal „králem obuvi“?
Neobyčejný příběh Tomáše Bati. Jak se stal „králem obuvi“?
15.2.2024

Přezdívalo se mu československý Henry Ford a patřil k největším podnikatelům své doby. Díky svým tehdy revolučním pracovním a obchodním metodám, ale i péči o zaměstnance a jejich motivaci k dobrému výkonu, dokázal svou firmu rozšířit do celého světa.

Tomáš Baťa, tvůrce legendárního obuvnického impéria a také starosta Zlína, se narodil před téměř stoletím a půl. Byl to génius, vizionář a velký dříč.

Je říjen 1918. První světová válka skončila. Habsburská monarchie se právě rozpadla a vznikla Československá republika. Poválečná recese je ale strašlivá. Tomáš Baťa však nechce nikoho ze svého podniku propouštět.

Zaměstnancům vysvětlí, že se budou muset všichni uskromnit, a sníží jim platy o 40 procent. Pak dá rázný pokyn: Vyprodat ihned všechny sklady obuvi za poloviční cenu. Zákazníci zaplavují Baťovy prodejny a tržby stoupají. Konkurence je zničena.

Tomáši Baťovi se přezdívalo Československý Henry Ford (zakladatel automobilové značky Ford). FOTO: Neznámý autor/Creative Commons/Volné dílo
Tomáši Baťovi se přezdívalo Československý Henry Ford (zakladatel automobilové značky Ford). FOTO: Neznámý autor/Creative Commons/Volné dílo

Vznik legendy

Tomáš Baťa se narodil 3. dubna 1876 ve Zlíně do ševcovské rodiny a už jako malý hoch pracoval v rodinné dílně. Od malička byl energický a pracovitý.

V roce 1894 založil společně s bratrem Antonínem a sestrou Annou obuvnickou živnost, v té době mu bylo teprve šestnáct let. Rok po založení podniku pracovalo v dílně deset dělníků a dalších čtyřicet zaměstnanců dělalo doma.

Ve vedení se pomalu prosazoval obchodně nadaný Tomáš. Podniku však narůstaly dluhy a po krachu banky, u které měli uložené peníze, se situace ještě zhoršila. Tomáš Baťa se ale nevzdal, začal šít boty z plátna, které bylo levnější a dostupnější než pravá kůže. Boty zvané „baťovky“ byly na světě a díky reklamě o ně byl velký zájem.

Svatba a dítě

Před první světovou válkou už byla Baťova továrna největším podnikem ve Zlíně a pracovalo zde čtyři sta lidí. Baťovi se dařilo i v soukromí. Na českém plese ve Vídni se seznámil s Marií Menčíkovou, dcerou správce císařské knihovny.

Tomáš se do vzdělané, o šestnáct let mladší Marie z dobře postavené vídeňské rodiny zamiloval. Následovala žádost o ruku. Tomáš Baťa však vyžadoval na tehdejší dobu celkem nekonvenční předmanželskou smlouvu.

Svatba měla být vypovězena v případě, že by mu Marie nedala děti. Marie souhlasila a v roce 1912 se vzali. V září 1914 se jim narodil syn Tomáš Jan, vytoužený dědic. Nedlouho poté vypukla první světová válka.

Bývalý obchodní dům Baťa z roku 1931 stojí v Ostravě. FOTO: Sveter/Creative Commons/CC BY-SA 3.0
Bývalý obchodní dům Baťa z roku 1931 stojí v Ostravě. FOTO: Sveter/Creative Commons/CC BY-SA 3.0

Milovaný i nenáviděný

Firma vyřizovala objednávky holínek pro rakousko-uherskou armádu a podnik i počet zaměstnanců rostl. Právě díky zakázkám pro armádu Baťa i během války prosperoval. Po válce však přišla krize.

Snížením cen obuvi na polovinu se ale podařilo vyprodat přeplněné sklady a kasu naplnit penězi. Tím si však Baťa udělal i nepřátele. Zruinovaní konkurenční ševci protestovali a posílali parlamentu petice proti Baťovi.

Levice ho později zase obviňovala ze zákazu odborů v jeho továrně, z vytvoření dělnické aristokracie a z toho, že vlastnil prakticky celý Zlín.

Inspirace z Ameriky

Kvůli svým pobytům ve Spojených státech v letech 1904 a 1913 Baťa dvakrát opustil funkci ředitele podniku. V USA se nechal zaměstnat jako řadový dělník v továrně Ford, kde se seznámil s pásovou výrobou.

V roce 1927 přizpůsobil pásovou výrobu aut potřebám své továrny a jako první na světě zavedl pásovou výrobu bot.

Továrna byla rozdělena na samostatně hospodařící jednotky, a tím Baťa zvýšil pocit odpovědnosti zaměstnanců za výsledky jejich práce. Každá jednotka měla své účetnictví a zaměstnanci se podíleli na zisku. Nové pracovní metody znamenaly prudký vzestup produktivity továrny.

Pásová výroba v továrně Ford (rok 1913). Baťa se šikovně inspiroval. FOTO: Neznámý/Creative Commons/Volné dílo
Pásová výroba v továrně Ford (rok 1913). Baťa se šikovně inspiroval. FOTO: Neznámý/Creative Commons/Volné dílo

Dobrá srdce manželů Baťových

Baťův výrobní systém fungoval skvěle. Tomáš Baťa mu nyní chtěl přidat i sociální rozměr. Nechal ve Zlíně postavit nemocnici, obchody, sportovní a kulturní zařízení. Zahájil také výstavbu celých čtvrtí domků s veškerým komfortem pro své zaměstnance.

Mnozí z nich pocházeli z nejchudších vrstev. Marie Baťová denně obcházela rodiny zaměstnanců a pomáhala jim. Ráda se také věnovala dětem zaměstnanců. Tomáš Jan byl jejich jediné dítě, další už pak mít nemohli.

Marie organizovala letní tábory pro rodiny zaměstnancům a pomáhala jim v nesnázích.

Starostou Zlína

Současně s rozvojem podniku se rozrůstalo celé město Zlín. Baťa se v roce 1932 stal jeho starostou. Navíc udělal z Československa největšího světového vývozce obuvi. Baťa měl vlastní cihelnu, pilu, cementárnu, chemickou laboratoř a továrnu na výrobu pneumatik.

Založil také Baťovu školu práce, která školila mladé lidi. Tomáš Baťa se dovedl obklopit schopnými lidmi, kteří věděli víc než on. Byl si vědom svých nedostatků – toho, že nebyl vychován tak, aby měl schopnosti vést velký podnik.

A tak hledal výkonné spolupracovníky a náležitě je odměňoval. Jeho pravou rukou byl o dvaadvacet let mladší bratr Jan, narozený ve druhém manželství jeho otce.

Zlín je s Baťou dodnes neodmyslitelně spjat. Toto je jeden z baťovských domků. FOTO: Mark Ahsmann/Creative Commons/CC BY-SA 3.0
Zlín je s Baťou dodnes neodmyslitelně spjat. Toto je jeden z baťovských domků. FOTO: Mark Ahsmann/Creative Commons/CC BY-SA 3.0

Směr východ!

V roce 1931 se Baťa vydal ve svém malém letadle na nejdelší obchodní cestu svého života – procestoval Blízký východ a pokračoval až do Indie, která ho okouzlila. Byl však překvapen bídou jejích obyvatel.

Založil továrnu u Kalkaty, kde začal vyrábět obuv pro místní trh. Pokračoval ve své cestě a postupně zakládal pobočky v dalších zemích. Řízení místních poboček na sebe brali absolventi Baťovy školy práce.

Při svém návratu do Československa byl Baťa vítán jako hrdina. Jeho podnik se stal mezinárodním impériem.

Tragická smrt

12. července 1932 nasedl Tomáš Baťa spolu se svým pilotem Jindřichem Broučkem do svého osobního letadla na firemním letišti v Otrokovicích.

V plánu měli cestu do Švýcarska, kde se měl Baťa zúčastnit otevření nové pobočky svého podniku ve městečku Möhlin. V té době byl ve Švýcarsku jeho syn Tomáš, který se chtěl se svým otcem rozloučit před cestou do Severní Ameriky.

Let byl nejprve kvůli mlze o hodinu odložen. Tomáš Baťa však trval na odletu, aby dorazili do Švýcarska včas. Před šestou hodinou ráno letadlo odstartovalo.

Letadlo však po několika minutách zřejmě kvůli špatné viditelnosti havarovalo a spadlo kousek od Baťovy továrny v otrokovické části Bahňák. Na vrcholu své slávy, v 56 letech, Tomáš Baťa zemřel.

Logo firmy Baťa v různých jazycích. FOTO: Lubomir.ludvik/Creative Commons/CC BY-SA 4.0
Logo firmy Baťa v různých jazycích. FOTO: Lubomir.ludvik/Creative Commons/CC BY-SA 4.0

Baťovo dílo pokračuje

Ke všeobecnému překvapení zdědil podnik Tomáše Bati jeho nevlastní bratr Jan Antonín, který se stal novým šéfem firmy. Jako nástupce svého talentovaného bratra se nenechal nijak zahanbit.

Dál obuvnický podnik rozvíjel, založil několik odborných škol, výzkumný ústav, dům kultury a filmové ateliéry. Nechal postavit mrakodrap, který byl ve své době druhou nejvyšší moderní budovou v Evropě.

Před válkou zaměstnával podnik Baťa 65 000 zaměstnanců v Československu i v zahraničí. Rozmach firmy přerušila až druhá světová válka. Po okupaci Jan Antonín i se ženou a dětmi raději opustil Československo a nikdy se sem už nevrátil.

Soumrak přichází

Němci zaměřili podniky na okupovaných územích k vojenským účelům. Naopak Baťovy pobočky ve svobodných zemích v čele s Kanadou vyráběly obuv a válečný materiál pro Spojence.

Hned po válce, ještě před převzetím moci komunisty, byly Baťovy závody ve Zlíně znárodněny.

Jan Baťa se během války nikdy veřejně nepostavil na stranu Spojenců, zřejmě z obavy o své zaměstnance v okupovaném Československu. Proto raději opustil Spojené státy a odjel s rodinou do Brazílie.

V Československu byl po válce odsouzen za údajnou zradu a kolaboraci k patnácti letům vězení. To mu znemožnilo návrat z brazilského exilu do vlasti.

Nejjižněji položený obchod Baťa se nachází v chilském městě Punta Arenas. FOTO: Draceane/Creative Commons/CC BY-SA 4.0
Nejjižněji položený obchod Baťa se nachází v chilském městě Punta Arenas. FOTO: Draceane/Creative Commons/CC BY-SA 4.0

Kdo zachrání firmu po válce?

Tomáš Baťa junior, jediný syn zesnulého zakladatele, vedl za druhé světové války novou pobočku firmy v Kanadě. Kanadská továrna se úspěšně rozvíjela, vyráběla obuv pro kanadský trh a na export a během válečných let také válečný materiál pro spojenecké armády.

O svou základnu ve Zlíně firma kvůli německé okupaci přišla. Po válce pak podnik přišel nejen o československé závody kvůli znárodnění, ale i o dvě továrny v Japonsku, které byly zničeny, a zabaven byl také prosperující podnik v Číně.

Proběhl také soud mezi Janem Antonínem a jeho synovcem, ze kterého odešel jako vítěz Tomáš Baťa junior, a tak se stal po válce novým šéfem podniku. Jan Baťa zůstal v Brazílii. Podnik byl v té době v podstatě v ruinách.

Jaký otec, takový syn

Syn zakladatele podniku se po válce pustil do jeho obnovy. Novu centrálu zřídil v roce 1946 ve Velké Británii. Pod vedením Tomáše Bati juniora dosáhla firmy největšího celosvětového rozmachu.

V roce 1984 vyrobila 220 milionů párů bot a ve svých prodejnách prodala 314 milionů párů obuvi. Byl to rekordní prodej a firma Baťa se stala největší obuvnickou společností ve světě. Provozovala v té době 90 továren a pět tisíc obchodů v 89 zemích.

V roce 1984 převzal vedení firmy syn Tomáše Bati juniora, Thomas G. Bata. V roce 1989 se Tomáš Baťa junior po dlouhých desetiletích se svou ženou vrátil do Československa, kde je přivítaly davy lidí. Hned začal plánovat obnovení prodejen po celé zemi.

V roce 1992 byl na Václavském náměstí v Praze znovuotevřen Baťův palác obuvi z roku 1929 s logem firmy Baťa.

Foto: viz popisky
Související články
Lifestyle
Burning Man: Festival plný divočiny odstartuje rozchod!
Kdyby někdo šel náhodou kolem, usmyslí si, že se nejspíš stal terčem fata morgany. V dálce totiž vidí vzducholoď na kolečkách, vůz připomínající létající talíř a v dálce dokonce automobil ve tvaru ryby! Všemu přihlíží několikametrová dřevěná socha! Za vším hledej ženu, podobně je na tom i týdenní americký festival Burning Man (Hořící muž). Hosté se sjíždějí […]
Lifestyle
Voňavá domácí kosmetika: Jak si ji vyrobit?
Výroba domácí kosmetiky je zábavná, jednoduchá a navíc ušetříte i nějakou tu korunku. Spoustu surovin pro výrobu najdete doma v kuchyni. Základní recepty na výrobu domácí kosmetiky jsou složeny pouze z tuků, proto je potřeba si pořídit pár olejů, které budete používat k výrobě kosmetických produktů. Oleje můžete obohatit dalšími léčivými účinky bylinek. Výborná jsou […]
Lifestyle
Z historie tetování: Jak staré vlastně je?
Nejen slavný Ötzi, jenž byl roku 1991 nalezen v Alpách, ale i dvojice egyptských mumií, žena a muž, ve stáří asi 5 000 let, nám dokládají, že tetování je pravděpodobně ještě mnohem starší než oni. Bylo totiž provedeno tak kvalitně, že jistě již v jejich době bylo zvládnuté na vysoké úrovni. Tato tetovaná starověká dvojice […]
Lifestyle
Od kočáru po superjachty. Jak šel čas s cestováním pro bohaté?
Cestování a poznávání nových světů lákalo lidi odnepaměti. Zatímco chudší vrstvy musely obvykle po svých, v lepším případě na koni, ty bohatší na tom byly mnohem lépe. Pro boháče totiž vždycky existovaly možnosti, jak si cestu zpříjemnit… Ulicemi starověkých měst se bohatí obyvatelé nechávali přepravovat na nosítkách, nesených otroky. K prvním případům cestování na dlouhé vzdálenosti docházelo […]
reklama
záhady a tajemství
Papežka Jana: Mýtus, nebo historická postava?
Kdesi v Anglii patrně v 9. století žila mladičká Jana, kterou čekal tradiční úděl žen tohoto věku – práce, rození dětí a zřejmě i předčasná smrt. Jana se však rozhodne jít jinou cestou. Jana cítí, že byla vyvolena pro jiný osud, a tak se rozhodne v převleku za muže nastoupit na dráhu teologie. Stoupá církevní hierarchií […]
Záhada neplodných Rožmberků: Proč Vilém zemřel bezdětný?
Potomků se nedočkal ani Petr Vok, ani jeho starší bratr Vilém z Rožmberka. Dokonce ani dvě z celkem čtyř jejich sester také děli neměly, přestože se vdaly. Jaká byl Vilémův život a co mohlo být příčinou neplodnosti? V červenci 1572 umírá polský král Zikmund II. August (* 1520) a s ním vymírá i vládnoucí jagellonská dynastie. Polský trůn chtějí […]
Lucifer: Jitřenka, nebo čiré zlo?
Pokud se ráno a k večeru podíváte na oblohu, spatříte obvykle tři nejnápadnější objekty: Slunce, Měsíc… a Venuši! Její oběžná dráha leží mezi námi a Sluncem – a pokud jde o fáze, v lecčem nám připomíná Měsíc. Není divu, že ji lidstvo pozoruje již celé věky.   „Chak ek!“ nazývají ji s posvátností Mayové. V […]
Podivná smrt mocného Vojtěcha z Pernštejna: Otrávili ho jeho nepřátelé?
Vražedkyni pošle na smrt, ovšem jenom dva dny poté čeká smrt i jeho. Odchod Vojtěcha z Pernštejna proto dodnes budí spekulace, zda za ním nestojí přívrženci odsouzené Kateřiny z Komárova a Pičína. Jeden z nejmocnějších mužů českého království, dvorní hofmistr (zodpovídá za královské finance) a předseda komorního soudu Vojtěch z Pernštejna (1490–1534) pošle 23. ledna 1534 na smrt vražedkyni […]
reklama
svět zločinu
Tajné životy papežů. Jaké kostlivce měly ve skříních hlavy církve?
Dějiny papežství a církve vůbec jsou stejné jako dějiny světa. Najdeme v nich statečné hrdiny i lidské zrůdy, období milosrdenství i mocenské boje, rodinné intriky a zločiny, nad jejichž brutalitou zůstává rozum stát. Někteří svatí muži rozhodně nebyli svatí a měli své kostlivce ve skříni, které se snažili před věřícími utajit. Jiní se zase naopak […]
Matka a dcera Figueroaovy: Dívce vyříznou chlapečka z těla!
Rodina překvapeně zvedne obočí. 46letá Clarisa Figueroaová právě oznámila své nečekané těhotenství! Je to zázrak? Uběhl sotva rok, co Clarisy dospělý syn zemřel. A zázrak to musí být, protože Clarisa si nechala přerušit vejcovody a měla by být neplodná. Zkoumavé pohledy míří na břicho. Žena však trpí značnou nadváhou, nevyřčené otázky příbuzní raději spolknou. A […]
Sex se změní v cit: A matka dotlačí dceru k otčímově vraždě!
Dvě nahá těla, pár kapek potu a… kamera. „Výborný,“ musí uznat 40letý David Shannon, když si přehraje záznam. Má štěstí, jeho 36letá manželka Joan má stejné koníčky.   Točí spolu amatérské porno a milují swingers párty. Rodinka se nastěhuje do Fayetteville v Severní Karolíně a vše vypadá idylicky. Usměvavá Joan má dvě dcery z předchozího […]
Osudový výstřel: Jak anarchista změnil dějiny USA
Američan Leon Czolgosz je světu neznámým mužem, který pracuje jako dělník v Detroitu a doslova hltá myšlenky americké anarchistky Emmy Goldmanové. Když v roce 1900 spáchá Ital Gaetano Bresci atentát na italského krále Umberta I., rozhodne se změnit svůj osud. 5. září 1901 pozoruje amerického prezidenta Williama McKinleyho během veřejného vystoupení v Buffalu. O den později se mu […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz