Přibližně dvanáct miliard světelných let od nás se nachází neobvykle hladová černá díra. Každý den v ní zmizí vesmírný materiál odpovídající prý přibližně polovině našeho Slunce. Byla objevena teprve poměrně nedávno…
Z historie černých děr
Černé díře se říká černá, protože její gravitace je natolik silná, že jí neunikne ani světlo. Existence černých děr byla teoreticky definována již v roce 1915 Albertem Einsteinem v obecné teorii relativity.
Astronomům se však dlouho nedařilo černé díry na obloze najít. Prvenství v tomto směru drží dnes již prokázaná hvězda z roku 1971 v binárním systému v souhvězdí Labutě kryjící se s rentgenovým zdrojem Cygnus X-1.
Miliardy světelných let…
Tuto nenasytnou černou díru vědci odhalili na základě vyhodnocení dat z družice Gaia, která se do vesmíru vydala v prosinci roku 2013 a představuje jakýsi vesmírný kartograf. Měří pozice a další parametry stovek milionů hvězd.
Udávaná vzdálenost této velmi hladové černé díry od nás, tedy dvanáct miliard světelných let, ve skutečnosti znamená, že ji pozorujeme právě tak, jak vypadala před dvanácti miliardami let, tedy v době, kdy byl vesmír ještě poměrně mladý.