Výzkum metod léčby zejména střevních zánětlivých chorob, například Crohnovy choroby, v poslední době výrazně pokročil kupředu.
V dřívějších dobách lékaři hledali příčiny zánětlivých střevních nemocí, jako je kupříkladu právě již zmiňovaná Crohnova choroba, ve stresu nebo v nezdravé stravě.
Přehnaná reakce imunitního systému
V dnešní době se však zdá, že na vině je přehnaná reakce imunitního systému, jež z neznámých důvodů útočí na části vlastního trávicího traktu.
Vyléčit zatím nelze, můžeme pouze zmírnit příznaky a udržet pacienta v provozuschopném stavu alespoň do doby, než nemoc znovu udeří. Pak často nezbývá nic jiného, než naordinovat silné, v podstatě drastické léky s leckdy nezanedbatelnými vedlejšími účinky…
Střevní červi
Nabídnout řešení všech těchto problémů by nakonec mohli střevní červi, kteří již miliony let „ladí“ schopnost uchlácholit obranyschopnost svého hostitele. Parazit totiž nemusí vždy jen škodit.
Představa léčby pomocí parazitů nám může připadat poněkud zvláštní. Také lékaři již stovky let vnímají parazity jako něco, co je potřeba eliminovat.
Parazitickými červy, jako je měchovec, tenkohlavec prasečí nebo tasemnice krysí se však údajně celosvětově léčí již tisíce pacientů, přičemž například léčba vajíčky tenkohlavce stojí více než deset tisíc korun měsíčně.
Neoficiální léčba
Nejjednodušším způsobem je prý objednat si přes internet zásilku vajíček tenkohlavce a pak je v pravidelných cyklech polykat. Výsledky klinických studií ohledně úspěšnosti tohoto způsobu léčby jsou však nejednoznačné a nejedná se o oficiál ně schválenou léčbu.
Staří přátelé…
Zajímavá je však skutečnost, že tito tvorové, kteří po dlouhá tisíciletí již od dětství „školili“ naši obranyschopnost a jimž se díky pravděpodobnému pozitivnímu vlivu někdy říká rovněž i „old friends“, tedy staří přátelé, dokážou zcela jistě obelstít a utlumit imunitu hostitele.
Pokud bychom tedy přišli na způsob, jakým toho dosahují, mohli bychom ho následně „okopírovat“ a využít například k výrobě léčiv.