Lidé se v dnešní době krmí prášky a spoléhají na ně, že jim pomohou. Jenže chemické reakce různých léků mohu způsobit i vedlejší účinky. Výrobci léků tak raději informují o nežádoucích účincích v příbalových letácích.
Spousta lidí už je raději ani nečte, protože by nenašli odvahu se vůbec začít léčit. A jaké jsou ty nejpodivnější příklady?
Mizející otisky prstů
Americké úřady zjistili u jednoho singapurského muže, že nemá žádné otisky prstů. Ukázalo se, že muž užíval onkologický lék Xeloda, který obsahuje látku nazvanou Capecitabine. Pokud by chtěl ale někdo lék z tohoto důvodu použít, nevyplatilo by se mi to. Další vedlejší účinky jsou velice nepříjemné.
Zapomnětlivost
Ke krátkodobé ztrátě paměti dochází zejména u medikamentů na úzkost, takzvané benzodiazepiny.
S pamětí si umí pohrát i některá antidepresiva, léky na srdce včetně statinů (na vysoký cholesterol) a beta-blokátorů, léky na spaní a dokonce antihistaminika (léky tlumící alergické reakce).
Ztráta čichu
Ztrátou čichu trpíme hlavně při nachlazení. Současně s tím přicházíme většinou i o chuť k jídlu. Může za to nejen nemoc, ale i antibiotika a chemoterapeutika.
Takové štěstí nemají často pacienti, kteří ztrácejí schopnost rozeznávat vůni jako vedlejší účinek tzv. interferonů. Ty se běžně používají k léčení hepatitidy, leukemie a roztroušené sklerózy.
Patologické hráčství a hypersexualita
Je to až neuvěřitelné, ale použití ropinirolu k léčbě syndromu neklidných nohou a Parkinsonovy choroby může vést k patologickému hráčství a hypersexualitě. Lék také může způsobovat nečekané, náhlé usínání.
Náměsíčnost i delirium
Lék na spaní Zolpin se zmiňuje ve spojení s možnými nevědomými aktivitami jako je noční příjem potravy nebo vařením. I při poměrně nízkých dávkách se mohou objevit smyslové iluze, noční můry, euforie a ve zvláštních případech i delirium. Lék může způsobit i ztrátu paměti.
Halucinace
Nežádoucí účinky léku proti malárii, meflochinu, způsobují halucinace. Někteří pacienti se údajně pokoušeli i o sebevraždu. Proto vydal Americký úřad pro kontrolu potravin a léčiv varování před neurologickými a psychickými nežádoucími účinky.
Modrá moč
Zbarvení moči má na svědomí lék proti depresi amitriptylin, lék proti bolesti indomethacin a anestetikum propofol. Tyto medikamenty zbarvují moč kvůli umělým barvivům, které v sobě obsahují. Léky mohou způsobit i oranžovou barvu moči. Do této skupiny patří rifampicin nebo protizánětlivý sulfasalazin.