Domů     Německo jako kolébka počítačů: Převratný vynález nacisté považovali za klukovskou hračku
Německo jako kolébka počítačů: Převratný vynález nacisté považovali za klukovskou hračku

V dubnu 1936 podává německý vynálezce Konrád Zuse patent na svůj první počítač.

Další model pojmenovaný Z1 (označení Z1 – Z4 pro Zuseho modely počítačů se začalo používat až po skončení 2. světové války, předtím nesly stroje název „zkušební přístroj“ V1 – V4) sestrojuje v roce 1938.

Do práce na něm zatáhne i svoje přátele. „Pomůžeš mi sestrojit relé pro můj počítací stroj,“ prosí Konrád Zuse (1910–1995) přezdívaný Kuno, svého kamaráda Andrease Grohmanna. Ten ochotně souhlasí, i když ví, že rozhodně nepůjde o jednoduchý úkol.

Musí pracovat velice pečlivě, protože právě na šikovnosti jeho rukou bude záviset přesnost chodu celého obrovského počítače!

„Co bylo mým úkolem? No, v podstatě jsem kutil plechové relé (součástka složená ze spínače a cívky, která působením elektrického proudu, světla nebo tepla může buď zapnout,

nebo také přerušit tok elektrického proudu v druhém obvodu – pozn. red.) pro první stroj, který dnes vešel do dějin pod označením Z1,“ líčí Grohmann.

Kuno pečlivě narýsuje na papíry, jak mají relé vypadat. Andreas hotové výkresy vezme a nalepí je na prkénko z překližky.

Mezi dvě překližky pak vkládá plechy, sešroubuje prkénka k sobě závitovými šrouby a elektrickou lupenkovou pilkou z překližky vyřeže tvar relé. Udělá jich tisíce, aniž by přesně tušil, k čemu vlastně budou.

„Jsem natolik poctivý, abych přiznal, že jsem pracoval naslepo a nevěděl jsem přesně, jak by mělo toto monstrum, které tam vznikalo, jednou pracovat,“ říká po letech a potvrzuje tak, že mozkem celého projektu byl Kuno. Jenom on ví, co kam patří, a zná celé výrobní tajemství.

Numerický vstup Zuseho počítače Z1. FOTO: Stefan Kühn/Creative Commons/CC0
Numerický vstup Zuseho počítače Z1. FOTO: Stefan Kühn/Creative Commons/CC0

I počítač se mýlí

Jeho zařízení umí sčítat, odčítat, násobit, dělit, odmocňovat i převádět čísla z desítkové soustavy do dvojkové a naopak. Jeho paměť se skládá z mechanických prvků, kovových plíšků postavených do dvou pozic 0 a 1.

Program čte z děrné pásky, kterou tvoří 35milimetrový film, protože žádný jiný materiál nebyl zrovna k dostání.

Data se do stroje zadávají numerickou klávesnicí, výsledky počítač převádí z dvojkové do desítkové soustavy a zobrazuje je na elektrických žárovkách.

Grohmann ale možná tak přesné ruce neměl, protože počítač Z1 nevykazuje úplně spolehlivé výsledky.

Vynálezce se proto hned v roce 1939 pouští do konstruování dalšího modelu, později označovaného jako Z2. S ním se už může pochlubit nejenom přátelům, ale i Německému výzkumnému ústavu pro letectví v Berlíně-Adlershofu.

Výstup výsledku ze Z1. FOTO: Stefan Kühn/Creative Commons/CC0
Výstup výsledku ze Z1. FOTO: Stefan Kühn/Creative Commons/CC0

Vynálezce do armády nemusí

Mezitím ovšem vypuká druhá světová válka a vynálezce Zuse dostává povolávací rozkaz do armády. Odchod do boje málem znamená konec jeho výzkumů.

„Nesmíme připustit, aby výsledky vašeho výzkumného úsilí skončily v propadlišti dějin,“ ujišťuje ho ale šéf v továrně na výrobu letadel v Schönfeldu u Berlína, kde inženýr pracuje. Nadřízený nelení a napíše dopis vynálezcovu vojenskému veliteli.

Žádá, aby mladý muž dostal z armády delší dovolenou, během níž by svoji práci dokončil. Zdůrazňuje, jak důležité je jeho dílo pro německý letecký průmysl. „Nerozumím tomu. Německé letectvo je přece nejlepší na světě.

Nechápu, s jakou novinkou by ještě mohl přijít,“ kroutí hlavou velící důstojník sotva očima přelétne řádky dopisu. Úřední mašinérie se ale díky němu dává do pohybu. O půl roku později osvobodí Zuseho od vojenských povinností.

Konrádovi Zusemu při práci pomáhají přátelé. FOTO: Wolfgang Hunscher, Dortmund/Creative Commons/CC BY-SA 3.0
Konrádovi Zusemu při práci pomáhají přátelé. FOTO: Wolfgang Hunscher, Dortmund/Creative Commons/CC BY-SA 3.0

Přátelskou radu neposlechne

Výzkumník nyní nastálo pracuje jako inženýr v leteckém průmyslu. Má dost volného času, aby se ještě stihl vrtat ve svých milovaných obvodech. Pod rukama mu vzniká modernější varianta jeho počítače pod značkou Z3.

Na předchozích dvou modelech už vychytal všechny „mouchy“ a nový stroj, který představuje světu a hlavně leteckému výzkumnému ústavu 12. května 1941, díky tomu splňuje ty nejpřísnější požadavky.

Mnohem větší rychlosti by ale dosáhl, kdyby Zuse poslechl svého přítele a spolupracovníka Helmuta Schreyera (1912–1984).

Ten tvrdí: „Budoucnost je v obvodech na bázi elektronek a doutnavek!“ „To je šílený nápad,“ nesouhlasí s ním ovšem Kuno. I když ale na přátelskou radu zatím ještě nedá, měly by se mu teď zakázky na využití zařízení jenom hrnout.

„Pomoc výpočetní techniky byla nutná při vytváření balistických tabulek pro nové druhy zbraní, pro dešifrování zpráv nepřítele a pro náročné výpočty potřebné pro nová, technicky složitá zařízení, jako byla atomová bomba, radar a dalekonosné rakety,“ vysvětluje důležitost objevů ve výpočetní technice během druhé světové války současný český informatik Jaroslav Zelený.

Jenže očekávaný zájem ze strany armády stále nepřichází. Proč?

Elektromagnetické relé pro počítače Z3 a další. FOTO: Denis Apel/Creative Commons/CC BY-SA 3.0
Elektromagnetické relé pro počítače Z3 a další. FOTO: Denis Apel/Creative Commons/CC BY-SA 3.0

Odmítnutá hračka

„Je to hračka,“ ušklíbnou se nacisté, když vidí Zuseho stroj.

„Asi nemá, čím by se v soukromí bavil, tak se pustil do stavebnic,“ míní další. Uznání přichází jenom od vědců, velení německého letectva nic nechápe. Vynálezcovu práci bez mrknutí oka degraduje na pouhou klukovskou zábavu.

Konrád přitom během války předvádí práci svého stroje hned několikrát, ale o jeho praktické využití nikdo moc nestojí.

„Je to zbytečné. Navíc brzy přijde konec války,“ s takovými slovy odmítnou konstruktérovi návrh na počítač, založený tentokrát už na elektronkách podle rady spolupracovníka Schreyera.

„Budete se věnovat strategicky důležitější práci,“ odvolá pak velení letectva Zuseho spolupracovníka z dalšího výzkumu.

Ačkoli se Konrád může pochlubit opravdu prvním programově řízeným modelem počítače na světě, téměř nikoho to nezajímá.

Foto: Creative Commons, Úvodní fotografie: Stefan Kühn/Creative Commons/CC0
Související články
Věda a technika
Space Shuttle: Smělé plány nevyjdou
Píše se startu 28. ledna 1986. Den, který se do historie kosmonautiky zapíše černou tužkou. Raketoplán Challenger se odlepuje od země, ale pouhých 73 sekund od startu prohoří spoj mezi dvěma částmi SRB. Ten špičkou prorazí nádrž a ozve se exploze.   Dominový efekt na sebe nenechá čekat. Druhá exploze je likvidační. Na nebi zůstane […]
Věda a technika
Databáze plastů je na světě: Obsahuje přes 16 000 chemikálií
Sdílíme s nimi každou část našich životů, o jejich složení toho ale víme málo. Evropský Projekt PlastChem se rozhodl všechny chemikálie obsažené v plastech spočítat, a číslo překvapilo i největší pesimisty. To je ta špatná zpráva. Dobrá naopak je, že celosvětová dohoda o ukončení plastového zamoření je na dohled.   Plastový svět už neokupují jenom barbíny, sami […]
Věda a technika
Nově objevené části lidského těla
Až do konce středověku představoval vnitřek lidského těla 13. komnatu. Po několika staletích důkladného „pitvání“ se v něm rozlišujeme dnes 78 lidských orgánů. Toto číslo ale nemusí být konečné. Jak dokazuje stále pokročilejší technika, lidská anatomie má stále čím překvapit.   Nový orgán bolesti – tak v nedávné době výzkumníci ze Švédska označili Schwannovy buňky, […]
Věda a technika
Neštovice: Postrach, který věda zahnala
Amerika je pro kolonizaci zemí zaslíbenou. Stačí přesvědčit původní obyvatelstvo, aby vycouvalo. Přesvědčovacích prostředků mají Evropané celou řadu. Pušky, děla, a také neštovice. Neštovice jsou nemocí, která významným způsobem mění dějiny Kolem roku 400 př.nl zasáhne Athény epidemie, s největší pravděpodobností neštovic. Vyhubí čtvrtinu populace a mezi obětmi je i nejvýznamnější z vůdců – Periklés (500–429 […]
reklama
záhady a tajemství
Nejzáhadnější místa planety: Kde na vás dýchne tajemný genius loci?
Některé najdete na každém druhém nástěnném kalendáři, jiné se stávají tak trochu pozapomenutými místy příznivců pradávné architektury nebo tajemna. Dodnes je obklopuje závoj tajemství, a ač by se mohlo zdát, že nás již na nich nic nepřekvapí, archeologové pravidelně vyrukují s nějakou novinkou.   Tacht-e Sulejmán: Od každého trochu Podle našeho kalendáře je právě 12. […]
Prokletí Kennedyů? Tajemství, tragédie a stíny moci
Klan Kennedyů, synonymem pro moc, bohatství a politický vliv, se zdá být stíhán neúprosnou kletbou. Tragédie, skandály a předčasné smrti se prolínají osudy mnoha členů slavné rodiny, vrhajíc stín na jejich zdánlivě idylický život. „Někdo tam nahoře nás nemá rád,“ povzdychl si kdysi Edward Kennedy, jeden z bratrů zavražděného prezidenta Johna F. Kennedyho. A zdá […]
Velký Roudný, svědek souboje Boha s Luciferem?
Velký Roudný se ve výšce 780 m n. m. tyčí v malebném prostředí Nízkého Jeseníku. Tato sopka, aktivní před miliony let, si v místní krajině získala výraznou dominanci. Obsahuje rozmanité druhy vulkanického materiálu, včetně čedičové lávy, která vytvořila čtyři impozantní lávové proudy na svazích vrchu. Nejdelší z těchto proudů měří až pět kilometrů. V minulosti […]
Po stopách Stonehenge: Začne to jednoduchým valem…
Vítejte v anglickém Amesbury. Protéká tudy slavná řeka Avona a ke Stonehenge to máme jen 3 kilometry. Právě tady je roku 2003 objeven hrob významného muže, který umírá kolem roku 2300 př. n. l. Hned dostává přezdívku Král Stonehenge. Vyloďovaly se právě v Amesbury některé z monolitů na stavbu kamenného unikátu? Ne. Řeka Avona je […]
reklama
věda a technika
Co jste netušili o výtazích?
Kabinka visí na kovovém laně, připevněném na kladce. Můžete si nastoupit! A kdy pojedeme nahoru? Až někdo ručně navine lano na dřevěný buben! Tak nějak funguje první známý výtah na světě… Autorem pradědečka výtahů je řecký matematik Archimédes (asi 287-212 př. n. l.) a sestaví ho okolo roku 236 před Kristem. Podobné používají i Římané, […]
Víme, jak vznikl náš Měsíc?
Nové planety se rodí různými způsoby. Jedním z nich, kterým vznikla i naše sluneční soustava, je takzvaná akrece neboli „narůstání“. V tomto případě se oblak plynu s drobnou příměsí prachu díky vnějšímu impulzu, kterým může být například výbuch nedaleké hvězdy, začne hroutit do podoby disku. Jedná se v podstatě o gravitační proces. V centru disku […]
Rekordmani mezi rostlinami: Fascinující nej rostlinné říše
Znáte je? Nejmenší a největší rostliny světa, rostliny s nejdelšími listy, největšími květy či nejdelším jehličím, nebo třeba nejstarší rostlinu, jejíž věk je téměř pět tisíc let?  Představujeme vám rekordmany z říše rostlin, seznamte se. Obrovsky rozmanitý svět rostlin nás obklopuje v každém koutu světa. Rostliny nám i zvířatům poskytují potravu a kyslík, bez kterého […]
Tuberkulóza: Módní guru, zabiják i cestovka
„Má drahá, kořím se vaší alabastrové pleti i útlému pasu. Jste ztělesněním krásy,“ šeptá obdivně mladý muž. „Oh, děkuji,“ zašeptá dívka a vykašle do kapesníčku trochu krve. Má tak rozmanité symptomy, že až do 19. století nikdo netuší, že jde o jednu a tutéž nemoc. To mění svými objevy až francouzský lékař René Laënnec (1781–1826) […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Unikátní expozice: Zbiroh, sídlo templářů
epochanacestach.cz
Unikátní expozice: Zbiroh, sídlo templářů
Před deseti lety zámek Zbiroh způsobil senzaci svou expozicí nazvanou Tvář Leonarda da Vinci – Příběh rytířského řádu templářů. Výstava trvala půl roku a většina jejích exponátů na místě zůstala, takže dnes může nová expozice znovu připomenout historii templářského řádu spojenou se zámkem. Výstavě dominuje takzvaná Lukánská deska – autoportrét Leonarda da Vinci, dílo, které
Přehled druhů těstovin: Kolínka, nebo mašličky?
panidomu.cz
Přehled druhů těstovin: Kolínka, nebo mašličky?
Nebo máte rádi jiné? Těstovin je tolik, že není snadné všechny vyjmenovat. Vždyť jich prý existuje víc než 300 druhů a ze všech se dají vykouzlit skvělá jídla. Pryč jsou doby, kdy jste v obchodě viděli tak nanejvýš kolínka, nudle a špagety. Teď je výběr tak široký, že je někdy těžké si vybrat. Můžete se rozhodovat
Perleťová óda na polibek Měsíce v podání Frederique Constant
iluxus.cz
Perleťová óda na polibek Měsíce v podání Frederique Constant
Hodinky Classics Elegance Luna jsou nejnovějším modelem z značky Frederique Constant. Vůbec poprvé v historii manufaktury navrhla měsíční fázi těchto hodinek dcera jejího vedoucího výzkumu a vývoje. D
Mé ztracené dítě se objevilo a změnilo mi život
skutecnepribehy.cz
Mé ztracené dítě se objevilo a změnilo mi život
Tehdy jsem byla sama ještě dítě! Pozdě jsem litovala, že jsem své miminko dala k adopci, ale neměla jsem na výběr. Po letech si mě však našlo! Je to tak dávno, a přesto se na to nedá zapomenout! Stále to strašně bolí. Bylo mi šestnáct, když jsem se zamilovala do vojáka, který sloužil v našem městě. Myslela jsem
Losos plněný špenátem a sýrem
nejsemsama.cz
Losos plněný špenátem a sýrem
Losos je oblíbená a velmi zdravá ryba. S náplní z čerst­vého špenátu a výrazného ovčího sýra je to doslova lahůdka, použít ale samozřejmě můžete i jiný sýr. Potřebujete: ✿ 4 filety z lososa ✿ 200 g baby špenátu ✿ 100 g ovčího sýra ✿ 1 stroužek česneku ✿ pepř, sůl, koření na ryby ✿ olivový olej
Plastická chirurgie: Jak změnila život válečným veteránům?
21stoleti.cz
Plastická chirurgie: Jak změnila život válečným veteránům?
Těžké dělostřelectvo a kulomety způsobují zranění dosud nevídaná. Šrapnely odtrhávají kusy tváře. Jedovaté plyny poškozují tkáně. I „obyčejný“ požár nadělá pořádnou paseku… Zdá se, že osudem znetvořen
Chystá se Burešová utéct ke konkurenci?
nasehvezdy.cz
Chystá se Burešová utéct ke konkurenci?
Nedávno herečka ze ZOO Eva Burešová (30) překvapivě ohlásila, že v seriálu končí. Jako důvod uvedla, že se chce více soustředit na hudební kariéru a rodinu. Možná je ale důvod úplně jinde. Do redakc
Tulou: Stavěli Číňané pevnosti pro 800 lidí?
historyplus.cz
Tulou: Stavěli Číňané pevnosti pro 800 lidí?
Život jim ztrpčují nájezdníci, loupežné bandy i rozmary počasí. Proto si lidé z etnické skupiny Hakka začínají ve středověku stavět podivuhodné domy, které je před všemi nástrahami mají ochránit. Byť tyto „pevnosti“ vypadají na první pohled jednoduše, jsou promyšlené do posledního detailu a z hlediska obranyschopnosti se vyrovnají evropským hradům…   První tulou, jak se těmto zvláštním
Unikátní ultra-temná galaxie
epochalnisvet.cz
Unikátní ultra-temná galaxie
V mnohém připomíná Mléčnou dráhu s dostatkem materiálu pro vznik miliard hvězd. Jak se ale zdá, J0613+52 žádné hvězdy nemá. Je osamoceným chuchvalcem prachu a plynu unášeným vesmírem od počátku věků. Tak alespoň galaxie pojmenovaná J0613+52 na první pohled vypadá.   Tým vedený astrofyzičkou Karen O´Neilovou bizarní objekt vzdálený 270 milionů světelných let za pomocí
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Záhada smrti mladého krále: Opravdu padl v bitvě?
enigmaplus.cz
Záhada smrti mladého krále: Opravdu padl v bitvě?
V roce 1578 se střetla portugalská a arabská vojska v bitvě u marockého Ksár-el-Kebíru. V boji bylo portugalské vojsko takřka celé zničeno. Mezi padlými měl být „údajně“ i portugalský král Sebastián I
Česnekové brambory
tisicereceptu.cz
Česnekové brambory
Brambory vařené a pečené ve vývaru s česnekem mají znamenitou chuť. Můžete si je dát samotné nebo jako přílohu. Potřebujete 1,5 kg brambor 1 lžíci olivového oleje 50 g másla 2–3 stroužky česn