Domů     Německo jako kolébka počítačů: Převratný vynález nacisté považovali za klukovskou hračku
Německo jako kolébka počítačů: Převratný vynález nacisté považovali za klukovskou hračku

V dubnu 1936 podává německý vynálezce Konrád Zuse patent na svůj první počítač.

Další model pojmenovaný Z1 (označení Z1 – Z4 pro Zuseho modely počítačů se začalo používat až po skončení 2. světové války, předtím nesly stroje název „zkušební přístroj“ V1 – V4) sestrojuje v roce 1938.

Do práce na něm zatáhne i svoje přátele. „Pomůžeš mi sestrojit relé pro můj počítací stroj,“ prosí Konrád Zuse (1910–1995) přezdívaný Kuno, svého kamaráda Andrease Grohmanna. Ten ochotně souhlasí, i když ví, že rozhodně nepůjde o jednoduchý úkol.

Musí pracovat velice pečlivě, protože právě na šikovnosti jeho rukou bude záviset přesnost chodu celého obrovského počítače!

„Co bylo mým úkolem? No, v podstatě jsem kutil plechové relé (součástka složená ze spínače a cívky, která působením elektrického proudu, světla nebo tepla může buď zapnout,

nebo také přerušit tok elektrického proudu v druhém obvodu – pozn. red.) pro první stroj, který dnes vešel do dějin pod označením Z1,“ líčí Grohmann.

Kuno pečlivě narýsuje na papíry, jak mají relé vypadat. Andreas hotové výkresy vezme a nalepí je na prkénko z překližky.

Mezi dvě překližky pak vkládá plechy, sešroubuje prkénka k sobě závitovými šrouby a elektrickou lupenkovou pilkou z překližky vyřeže tvar relé. Udělá jich tisíce, aniž by přesně tušil, k čemu vlastně budou.

„Jsem natolik poctivý, abych přiznal, že jsem pracoval naslepo a nevěděl jsem přesně, jak by mělo toto monstrum, které tam vznikalo, jednou pracovat,“ říká po letech a potvrzuje tak, že mozkem celého projektu byl Kuno. Jenom on ví, co kam patří, a zná celé výrobní tajemství.

Numerický vstup Zuseho počítače Z1. FOTO: Stefan Kühn/Creative Commons/CC0
Numerický vstup Zuseho počítače Z1. FOTO: Stefan Kühn/Creative Commons/CC0

I počítač se mýlí

Jeho zařízení umí sčítat, odčítat, násobit, dělit, odmocňovat i převádět čísla z desítkové soustavy do dvojkové a naopak. Jeho paměť se skládá z mechanických prvků, kovových plíšků postavených do dvou pozic 0 a 1.

Program čte z děrné pásky, kterou tvoří 35milimetrový film, protože žádný jiný materiál nebyl zrovna k dostání.

Data se do stroje zadávají numerickou klávesnicí, výsledky počítač převádí z dvojkové do desítkové soustavy a zobrazuje je na elektrických žárovkách.

Grohmann ale možná tak přesné ruce neměl, protože počítač Z1 nevykazuje úplně spolehlivé výsledky.

Vynálezce se proto hned v roce 1939 pouští do konstruování dalšího modelu, později označovaného jako Z2. S ním se už může pochlubit nejenom přátelům, ale i Německému výzkumnému ústavu pro letectví v Berlíně-Adlershofu.

Výstup výsledku ze Z1. FOTO: Stefan Kühn/Creative Commons/CC0
Výstup výsledku ze Z1. FOTO: Stefan Kühn/Creative Commons/CC0

Vynálezce do armády nemusí

Mezitím ovšem vypuká druhá světová válka a vynálezce Zuse dostává povolávací rozkaz do armády. Odchod do boje málem znamená konec jeho výzkumů.

„Nesmíme připustit, aby výsledky vašeho výzkumného úsilí skončily v propadlišti dějin,“ ujišťuje ho ale šéf v továrně na výrobu letadel v Schönfeldu u Berlína, kde inženýr pracuje. Nadřízený nelení a napíše dopis vynálezcovu vojenskému veliteli.

Žádá, aby mladý muž dostal z armády delší dovolenou, během níž by svoji práci dokončil. Zdůrazňuje, jak důležité je jeho dílo pro německý letecký průmysl. „Nerozumím tomu. Německé letectvo je přece nejlepší na světě.

Nechápu, s jakou novinkou by ještě mohl přijít,“ kroutí hlavou velící důstojník sotva očima přelétne řádky dopisu. Úřední mašinérie se ale díky němu dává do pohybu. O půl roku později osvobodí Zuseho od vojenských povinností.

Konrádovi Zusemu při práci pomáhají přátelé. FOTO: Wolfgang Hunscher, Dortmund/Creative Commons/CC BY-SA 3.0
Konrádovi Zusemu při práci pomáhají přátelé. FOTO: Wolfgang Hunscher, Dortmund/Creative Commons/CC BY-SA 3.0

Přátelskou radu neposlechne

Výzkumník nyní nastálo pracuje jako inženýr v leteckém průmyslu. Má dost volného času, aby se ještě stihl vrtat ve svých milovaných obvodech. Pod rukama mu vzniká modernější varianta jeho počítače pod značkou Z3.

Na předchozích dvou modelech už vychytal všechny „mouchy“ a nový stroj, který představuje světu a hlavně leteckému výzkumnému ústavu 12. května 1941, díky tomu splňuje ty nejpřísnější požadavky.

Mnohem větší rychlosti by ale dosáhl, kdyby Zuse poslechl svého přítele a spolupracovníka Helmuta Schreyera (1912–1984).

Ten tvrdí: „Budoucnost je v obvodech na bázi elektronek a doutnavek!“ „To je šílený nápad,“ nesouhlasí s ním ovšem Kuno. I když ale na přátelskou radu zatím ještě nedá, měly by se mu teď zakázky na využití zařízení jenom hrnout.

„Pomoc výpočetní techniky byla nutná při vytváření balistických tabulek pro nové druhy zbraní, pro dešifrování zpráv nepřítele a pro náročné výpočty potřebné pro nová, technicky složitá zařízení, jako byla atomová bomba, radar a dalekonosné rakety,“ vysvětluje důležitost objevů ve výpočetní technice během druhé světové války současný český informatik Jaroslav Zelený.

Jenže očekávaný zájem ze strany armády stále nepřichází. Proč?

Elektromagnetické relé pro počítače Z3 a další. FOTO: Denis Apel/Creative Commons/CC BY-SA 3.0
Elektromagnetické relé pro počítače Z3 a další. FOTO: Denis Apel/Creative Commons/CC BY-SA 3.0

Odmítnutá hračka

„Je to hračka,“ ušklíbnou se nacisté, když vidí Zuseho stroj.

„Asi nemá, čím by se v soukromí bavil, tak se pustil do stavebnic,“ míní další. Uznání přichází jenom od vědců, velení německého letectva nic nechápe. Vynálezcovu práci bez mrknutí oka degraduje na pouhou klukovskou zábavu.

Konrád přitom během války předvádí práci svého stroje hned několikrát, ale o jeho praktické využití nikdo moc nestojí.

„Je to zbytečné. Navíc brzy přijde konec války,“ s takovými slovy odmítnou konstruktérovi návrh na počítač, založený tentokrát už na elektronkách podle rady spolupracovníka Schreyera.

„Budete se věnovat strategicky důležitější práci,“ odvolá pak velení letectva Zuseho spolupracovníka z dalšího výzkumu.

Ačkoli se Konrád může pochlubit opravdu prvním programově řízeným modelem počítače na světě, téměř nikoho to nezajímá.

Foto: Creative Commons, Úvodní fotografie: Stefan Kühn/Creative Commons/CC0
reklama
Související články
Věda a technika
Unikátní ultra-temná galaxie
V mnohém připomíná Mléčnou dráhu s dostatkem materiálu pro vznik miliard hvězd. Jak se ale zdá, J0613+52 žádné hvězdy nemá. Je osamoceným chuchvalcem prachu a plynu unášeným vesmírem od počátku věků. Tak alespoň galaxie pojmenovaná J0613+52 na první pohled vypadá. Tým vedený astrofyzičkou Karen O´Neilovou bizarní objekt vzdálený 270 milionů světelných let za pomocí radioteleskopu […]
Věda a technika
Oči v ohrožení: Poznáte varovné příznaky?
Tlačí vás oči nebo bolí a pálí? Možná jste jenom pracovali se dřevem nebo opravovali auto a stačila malá částečka, aby se dostala do oka. Nebo je to horší infekce či dokonce rakovina. I tento smyslový orgán ale může postihnout degenerace. Stačí vést bujarý život a dosáhnout padesátky věku. Poznali byste ale příznaky znamenající vážné […]
Věda a technika
Slunce přes celou oblohu i pravda o mimozemšťanech
Co se stane za 3,5 až 10 miliard let? Vědci už o tom mají poměrně jasnou představu…   Za 3,5 miliardy let. Teplota na Zemi rapidně stoupla. Vypařené oceány halí planetu do všudypřítomných mračen. Začíná to tu vypadat více jako na Venuši, než na staré dobré modré planetě. Vnější vrstvy Slunce se zatím pomalu rozpínají. […]
Věda a technika
Tip na zimní dovolenou: Kdy pojedeme do vesmírného hotelu?
Chystáte se na zimní dovolenou a chtěli byste opravdovou exotiku? Pokud ještě pár let počkáte a budete zatím šetřit, můžete vyrazit i do vesmíru. Už brzy by oběžná dráha měla být plná hotelů! Na konferenci Americké astronautické společnosti vystoupí v roce 1967 výkonný ředitel známé sítě hotelů William Barron Hilton (1927-2019): „Pevně věřím, že budeme […]
reklama
svět zločinu
Padělatel Elmyr de Hory: Baron z Hollywoodu si vezme život, než aby riskoval ostudu
Sotva dvacetiletý Elmyr de Hory, absolvent mnichovské Akademie Heimann, se v Paříži stává žákem slavného francouzského malíře Fernanda Légera (1881–1955). Vyniká úžasným šarmem a díky tomu se seznámí snad s každým umělcem, který se ve zdejší čtvrti bohémů objevil. Nit úspěchu ale přetrhává 2. světová válka. Protože je židovského původu, skončí v koncentračním táboře. V roce 1945 se opět […]
Přepadení v Paříži: Dámy si jdou pro šperky
Jeden zůstává stát u výlohy, vytáhne zbraň a neklidně se rozhlíží kolem. Dva lupiči si natahují dámské paruky a s vytaženými zbraněmi vtrhnou do luxusního klenotnictví. Všechny přítomné natlačí ke zdi a zdá se, že zaměstnance znají jménem, aby je jeden hlídal a druhý do připravených tašek naházel šperky a hodinky. Po jejich útěku na […]
Chcete být podvodníkem?
Britský major Charles Ingram má za sebou zářivou armádní kariéru včetně účasti v mezinárodní misi OSN v Bosně. Do dějin ovšem nevstoupí jako vojevůdce nebo frontový hrdina. Jeho boj se bude odehrávat v televizním studiu. Charles Ingram je bezesporu soutěživý typ. A tak když nabývá na popularitě televizní soutěž Chcete být milionářem?, nechce zůstat stranou. Tím spíš, že […]
Podvodníci, kteří se vydávají za jiné osoby
Někteří se skrývají, aby se zbavili obvinění z horšího druhu zločinu. Jiný se vydává za příslušníka panovnického rodu. Někdo proniká do blízkosti slavných osobností, aby se cítil spokojený. Vítejte ve světě zlodějů identit. Adresář slavných obětí David Hampton (viz úvodní foto) přichází na svět do amerického Buffala roku 1964. Jednou se s kamarádem vydávají za […]
reklama
zajímavosti
Chandra Bahadur Dangi, nejmenší člověk světa
Tipnete si, kolik centimetrů měřil prokazatelně nejmenší doložený člověk na světě? Pouhých 54,6 centimetru!   Když jeden z dodavatelů dřeva spatří v zapadlé nepálské vesničce Reemkholi z kabiny svého vozu poprvé Chandru Bahadura Dangiho (1939–2015), nevěří vlastním očím. Dangiho život vzápětí obrátí úplně naruby – za maličkým dospělákem, který nikdy neopustil rodnou hroudu ležící asi […]
Souboj sladkých gigantů o zdravější životní styl: Místo alkoholu pijte čokoládu!
Alkohol je metla lidstva,“ soudí nejspíš obchodník John Cadbury a usilovně přemýšlí, jak zabránit chudým Angličanům, aby ho nekonzumovali v tak hojné míře jako dosud. A už to má! „Čokoláda také chutná skvěle!“  Ve 2. polovině 19. století se vzácný sladký nápoj postupně mění v levnou potravinu a z luxusních salonů míří do pouličních stánků. O […]
Rekordní Čingischán nezrezne: Možná je to socha i vašeho předka!
Nejvyšší jezdecká skulptura světa. Pocta prvnímu Velkému chánovi Mongolů a jednomu z nejslavnějších vojevůdců historie. 40 metrů vysoká socha Čingischána na koni z nerezové oceli vás však dokáže překvapit několika bizarnostmi…   Turisté vyjedou výtahem umístěným v zadních nohou gigantického koně. „Mamí! My jsme v zadku!“ vykřikne nadšeně 6letý hoch. Několik lidí se znechuceně ohlédne, […]
Nebe jako druhý domov! Nejdelší let světa trvá úctyhodné dva měsíce!
Cestující prochází lasvegaským letištěm, jen pohledy některých skončí na stroji zavěšenému u stropu haly. Kdyby jen věděli, že mají před očima stroj, který absolvoval rekord, jež už více než 60 let odolává všem pokusům! Rok 1958 je pro rekordy zaslíbený. V létě přistává dvojice pilotů, která ve vzduchu vydrží 50 dní. Jenže Robert Timm (1926-1976) […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Osvěžující zeleninový salát
tisicereceptu.cz
Osvěžující zeleninový salát
Lehký zeleninový salát vám jistě přijde vhod, navíc jej vykouzlíte pouze během necelé půlhodinky. Ingredience 1 květák 2 rajčata 1 červená cibule salátová okurka malé mozarellky 150 ml bílé
Péči o muže jsem nezvládla
skutecnepribehy.cz
Péči o muže jsem nezvládla
Vláďa byl vždy veselý chlapík. Hodně sportoval, takže nikdy by mě nenapadlo, že bude nemohoucí. Stačil ale banální úraz. Můj muž dělal spoustu nebezpečných sportů. Lezl po skalách, závodil. A nakonec se mu stal osudným žebřík. Byl úplně jiný Spadl na záda. I když se mohl hýbat, po letech se zjistilo, že páteř utrpěla zranění, která ji
Americký kosmický aparát po více než půl století znovu dosedl na Měsíc
21stoleti.cz
Americký kosmický aparát po více než půl století znovu dosedl na Měsíc
Robotický modul Odysseus je prvním americkým modulem na Měsíci od Apolla 17, které v roce 1972 naposledy dovezlo na našeho vesmírného souseda lidskou posádku. Od té doby hvězdy a pruhy na Měsíci chybě
Raffaelovy gobelíny: Papež za ně zaplatil horentní sumu
epochalnisvet.cz
Raffaelovy gobelíny: Papež za ně zaplatil horentní sumu
Sixtinská kaple je svědkem mimořádné podívané. 26. prosince 1519 jsou její zdi ověšeny obřími gobelíny, jejichž autorem je Raffael Santi. Celkem jich v Sixtinské kapli tehdy visí sedm.   P
Šlechtici modrou krev nemají, někteří živočichové ano!
21stoleti.cz
Šlechtici modrou krev nemají, někteří živočichové ano!
Když se hovoří o modré krvi, mluví se zpravidla o krvi šlechtické. Tento historický mýtus je už dnes naštěstí překonaný. Přesto se v přírodě najdou živočichové, kteří modrou krev skutečně mají, a dále
Při procházce obejděte celý (rybník) Svět!
epochanacestach.cz
Při procházce obejděte celý (rybník) Svět!
Jihočeské rybníky jsou pojmem, který asi zná každý turista. Na některou ze zdejších vodních plopch narazíme takřka na každíém krokuj, Některé z rybníků mají ale delší historii a zaslouží si etaké výjimečnou pozornost. Třeba ten, který ve svém názvu zahrnuje celý Svět. Kariéra naší rybníkářské legendy Jakuba Krčína z Jelčan začala nenápadně. Do školy chodil v Kolíně, tedy
Plnil starobylý italský klášter tajnou funkci? A nenašel snad proto dodnes duch první abatyše klid?
enigmaplus.cz
Plnil starobylý italský klášter tajnou funkci? A nenašel snad proto dodnes duch první abatyše klid?
Městečko Cairate najdeme v Itálii v provincii Vares. Původně zde v 1. století našeho letopočtu stála římská vila. V 6. století se toto místo mění na lombardskou vojenskou pevnost a poté středověkou ve
Tajný vztah s kolegou?
nasehvezdy.cz
Tajný vztah s kolegou?
Soukromí si střeží a povídá se, že Markéta Stehlíková (39) k tomu má pádný důvod. Proslýchá se totiž, že randí s pohledným kolegou. V seriálu Ulice jsou manželé a právě během natáčení mezi nimi měl
Zelenina za syrova? Tyhle druhy rozhodně ne!
panidomu.cz
Zelenina za syrova? Tyhle druhy rozhodně ne!
V módě jsou zeleninové saláty a rozmixované nápoje smoothies. Mají prospívat zdraví, to ale platí jen v případě, že nesáhnete vedle. Mýtus je představa, že se můžeme s chutí a bez kuchyňské úpravy pustit do všeho, co na zeleninovém záhonu vyroste. U některých druhů totiž za syrova hrozí zažívací potíže, někdy i mírná otrava, u
Fantastické Moby Dick od Hanhart jsou zpět
iluxus.cz
Fantastické Moby Dick od Hanhart jsou zpět
Nádherná edice chronografů inspirovaná minulostí se opět hlásí o slovo. Německá značka, která se koncentruje na tvorbu pilotních hodinek, vzkřísila své legendární hodinky 417 ES Moby Dick, které si v
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Létající pevnost přistála jako letadlo duchů: Posádka chyběla!
enigmaplus.cz
Létající pevnost přistála jako letadlo duchů: Posádka chyběla!
Bombardéru B-17, který se v listopadu 1944 poblíž belgického Kortenbergu připravoval na nouzové přistání, si ještě ve vzduchu všimli vojáci zde dislokované protiletecké jednotky britské RAF. Letounu s