Domů     Největší vědecké spory historie: A přece se posouvají…
Největší vědecké spory historie: A přece se posouvají…
1.7.2018

V dějinách vědy se čas od času vyskytne jedinec, který hlásá teorii, jež se na první pohled zdá naprosto bláznivá. Vědecká obec se na něj sesype a málem jej uklove. Osamělý badatel však bojuje dál a čas mu dá později za pravdu.

Typickým příkladem, který potvrzuje předchozí slova, je nesmiřitelný boj mezi německým meteorologem a astronomem Alfredem Wegenerem a jeho zavilým odpůrcem, britským geologem Philipem Lakem.

Když začátkem 20. století nahodil Wegener myšlenku, že kontinenty se postupně posouvají neboli driftují, téměř všichni vědci si ťukali na čelo. V reakcích na Wenegerovu teorii se objevovala slova jako nebezpečná, nesmyslná či nezodpovědná.

Rozvrtvení kontinentů nebylo v minulosti stejné jako nyní.
Rozvrtvení kontinentů nebylo v minulosti stejné jako nyní.

Alfred Wegener přichází na svět 1. listopadu 1880 v hlavním městě tehdy čerstvě sjednoceného Německa Berlíně. Později vystuduje meterologii a astronomii. Lákají ho severní kraje, od roku 1906 podniká pravidelné výpravy do Grónska. Ve svých 28 letech pak začíná přednášet na univerzitě v Marburgu.

Polovinu roku 1914 prořízne sedm sarajevských výstřelů, které míří na srdce následníka rakouského trůnu Ferdinanda d´Este. Poklidná doba prvního desetiletí 20. století plná valčíků a operet je u konce a evropští muži se chystají do zákopů.

Alfred Wegener není výjimkou. Již v prvním roce války je raněn a poté pro aktivní vojenskou službu shledán neschopen. To ovšem neznamená, že by jej armáda propustila do civilu. Militantní pruské důstojnictvo jej posílá k vojenské meteorologické službě.

V roce 1915 Wegener vydává knihu s názvem O původu kontinentů a oceánů. Název, který nápadně připomíná Darwinovo dílo O původu druhů, jistě nebyl vybrán náhodně. Základní myšlenkou Wegenerovy studie byl postupný pohyb kontinentů.

Podobně jako Darwinova kniha, i ta Wegenerova vyvolala ve své době vzrušení a znepokojení.

Že obrysy kontinentů do sebe zapadají podobně jako puzzle, si všiml již proslulý anglický filosof Francis Bacon. Ani Wegenerovi tento fakt nemohl uniknout.

Potíž je v tom, že Wegener je meteorolog a vědecká obec je udivena, proč se tenhle drzý mladík míchá do oboru, se kterým nemá nic společného.

Alfred Wegener.
Alfred Wegener.

Wegener si všiml, že na stranách dvou vzdálených oceánů dochází k zvláštním souhrám náhod. Podobně se zde utvářejí horniny i organismy. Na různých místech světa byly nacházeny velmi podobné zkameněliny.

To by ovšem znamenalo, že před mnoha lety mezery mezi kontinenty nebyly. Wegener nemá k dispozici moderní techniku, kterou by svou domněnku mohl potvrdit, ale nápad je na světě.

Jenže, ptá se sám sebe Wegener, jakým způsobem se vlastně světadíly posouvají? Má na tento jev vliv rotace Země? Či snad gravitace Slunce a Měsíce? Wegener si je vědom, že tohle asi nebude úplně to pravé a ve své studii na to i poukáže. „Newton teorie posuvu kontinentů zatím neobjevil,“ píše v nadsázce.

Ač Wegener přizná určité nedostatky své teorie, rychle se na něj sesype hromada kritiky.

Britský matematik a geofyzik Harold Jeffreys okamžitě poukazuje na to, že síly působící směrem od pólů a stejně tak i gravitační síly jsou asi milionkrát slabší než ty, které by byly nutné k přesunu kontinentů.

Jiní odborníci spíše souhlasí s tím, že kontinenty v minulosti byly propojeny úzkými pásy pevniny, podobně jako je propojena Severní a Jižní Amerika. Tyto úzké pásy se postupem času měly propadnout do moře. Ale nějaké posouvání kontinentů?

Naprostá hloupost, která hraničí se šílenstvím. „Ať se ten meteorolog vrátí ke svým mráčkům a neplete se do poctivé vědy,“ zní z řad učenců.

V roce 1922 se na scéně objevuje největší Wegenerův protivník – britský geolog Philip Lake. „On nehledá pravdu,“ píše Lake, „on obhajuje soudní případ a je slepý ke každému faktu, který hovoří proti němu.

Je snadné složit kousky skládanky dohromady, avšak, když to uděláte, není váš úspěch žádným důkazem, že jste je umístili na jejich původní místa.

A není ani dokázáno, že tyto kousky patří do téže skládanky nebo že jsou skutečně všechny.“ Lake volí argumentaci protkanou jak věrohodnými důkazy, tak osobními ataky.

Zvolený jazyk rychle zaujme odbornou i širší veřejnost a Wegener v některých kruzích získává cejch cvoka.

Polární oblasti se Wegenerovi nakonec staly osudnými...
Polární oblasti se Wegenerovi nakonec staly osudnými…

Na druhé straně Atlantiku se Wegener také nesetká s pochopením.

Například geolog Thomas Chamberlin se ptá zda „může být geologie ještě pokládána za seriózní vědu, když je možné, aby takhle zdivočela.“ Hovoří se zde o pohádkách a fantasmagoriích, které mohou studentům zatemnit mozek. Proti nešťastnému německému vědci se postaví téměř celý svět.

Mezi nejsilnější námitky patří ty, které pocházejí od geofyziků. Wegener argumentuje tím, že kontinenty se skládají ze skalnatého materiálu zvaného sial a pak kloužou po hustším, avšak měkčím podloží, které nazýval sima.

Měkkost vysvětloval předpokladem, že sima přechází tavením do tekutého stavu při nižší teplotě než sial. Fyzikální pokusy ale tento předpoklad neprokážou. Kromě toho výzkum seismických vln prokazuje, že oceánské dno je tuhé a ne měkké.

Koneckonců, ještě v roce 1943, kdy už je Alfred Wegener 13 let po smrti, americký paleontolog George Simpson píše: „Rozšíření savců s konečnou platností podporuje hypotézu, že světadíly byly po celou dobu existence savců v podstatě stabilní.“

Když se v polovině 19. století pokládá první transatlantický podmořský kabel, je na dně Atlantiku objeven zvláštní masiv.

Po podrobnějším zkoumání se ukazuje, že tento masiv je součástí dlouhého hřebenu, který velmi zhruba kopíruje jak americké, tak evropsko-africké pobřeží. Později se ukáže, že na dně oceánů je takových hřbetů více.

Pozdější výzkumy ve 20. století dokumentují, že žádná část mořského dna není starší než 200 000 000 let, což oproti pevnině je téměř dětský věk. Tento objev na kusy rozmetá teorii, že pevnina i oceánské dno vznikly ve stejné chvíli.

A navíc, pevninská kůra má jiné složení než kůra oceánská, která je zároveň i tenčí.

Záhada kontinentů pomalu spěje k rozluštění. Podle současných výzkumů se ukazuje, že oceánské dno vzniká z lávy, která pomalu vytéká z horských hřebenů. Nicméně až v posledních padesáti letech se záhadu podaří rozluštit.

Vnější část Země je rozdělena na několik tuhých desek. Pod oceány desky dosahují tloušťky 6 až 130 kilometrů, pod pevninou pak 30 až 300 kilometrů. Toto seskupení desek je nazýváno litosférou.

Desky pak zvolna plavou po plastické vrstvě z roztavené horniny na spodní části zemského pláště. A když se potká deska s deskou, může takové setkání způsobit značnou neplechu v podobě zemětřesení.

Himálaj vznikl tlakem indické desky na euroasijskou.
Himálaj vznikl tlakem indické desky na euroasijskou.

Nicméně, dodnes se vedou spory, co vlastně pohyb desek způsobuje. Řada vědců je přesvědčena, že pevninské desky jsou natolik tlusté, že jejich způsobilost k „plavbě“ je nejistá. Výzkum však neustává.

Asi nejzajímavějším jevem v této oblasti je tlak indického subkontinentu na zbytek Asie, jehož důsledkem je vznik Himalájí.

(Indie „frčí“ směrem do nitra Asie rychlostí pět centimetrů za rok.) Zdá se, že pod touto oblastí je jakýsi tavící kotel, který by mohl odpovědět na otázku, proč je Tibet plochý, zatímco kolem něj jsou všude ohromné horské masivy.

Měkký podklad zřejmě umožňuje, aby se zde zem zplošťovala, stejně jako se dokáže po čase zploštit třeba arašídové máslo.

Každopádně, Alfred Wegener položí k těmto výzkumům solidní základy. Dokonce se mu podaří velmi přesně odhadnout, že prakontinent Pangea se začal lomit před 200 miliony let.

Mimochodem, poslední odhady ukazují, že za nějakých 100 milionů let se všechny kontinenty opět spojí do jednoho.

Wegener je sice smutný z toho, jak je jeho teorie ve své době přijímána, ale nezatrpkne. Věnuje se meteorologii a přednáší ji na německých a rakouských univerzitách. V roce 1930 se chystá na svou další výpravu do Grónska.

Když se však pokouší přejít po ledovci do základního tábora, umírá. Je mu pouhých 50 let. Jeho tělo je nalezeno až následujícího polárního léta.

Foto: Pinterest, Illinois University, Wikipedie
Související články
Věda a technika
V čem na Měsíc? Výrobu skafandrů drží v rukou módní značky!
Na Měsíci zatím bez skafandru nepřežijeme. A jestli nám sluší, nebo ne, bychom asi v zásadní chvíli neřešili. Mají tyto funkční obleky vůbec něco společného s módou? Rozhodně ano! Na návrat lidí na Měsíc čekáme už přes 50 let. Příprava mise Artemis III, která tam má dopravit posádku poprvé i s ženskou účastí, je však […]
Věda a technika
Perly podzemní dopravy! Santiago de Chile: Ráj výtvarníků
Bývaly doby, kdy lidé věřili, že pod zemí číhají všelijací duchové, démoni, ba i peklo zde mělo mít své sídlo. To dnešní moderní člověk vstupuje do podzemních prostor v klidu a beze strachu. Vždyť právě zde se nachází spolehlivý a levný způsob městské hromadné dopravy. V současnosti si žádné milionové město asi nedokáže představit svou […]
Věda a technika
Přírodní antibiotikum, houba housenice čínská
V současné době, kdy je péče o naše zdraví na prvním místě, se zvyšuje zájem o přírodní prostředky, které zvyšují imunitu. Jedním z takových, které nám pomohou udržet si zdraví, je houba housenice čínská, známá také pod jménem Cordyceps (Cordyceps sinensis).      Číňané se skutečně domnívali, že se jedná o housenku, čemuž odpovídá i […]
Věda a technika
Thomas Alva Edison: Génius, který osvětlil svět
Vyrůstal v Michiganu, jako malý býval často nemocný. Do školy chodil Thomas jen krátce, protože poté, co o něm učitel prohlásil, že je mentálně postižený, a proto nemá cenu, aby školu navštěvoval, ho jeho matka vzdělávala doma. Ve skutečnosti byl hodně zvídavý a řadu věcí se čtením naučil sám. Fascinovala ho technika a rád prováděl nejrůznější […]
reklama
lifestyle
Tajemství Beatles: Je Paul McCartney skutečně mrtvý?
Patrně neexistuje nikdo, kdo by neznal britskou kapelu Beatles. I s touto liverpoolskou čtveřicí jsou spojeny některé nepravdy, mýty a konspirace. Tou nejznámější, která se na povrchu drží již neuvěřitelných 55 let, je tvrzení, že baskytarista, zpěvák a autor či spoluautor mnoha hitů Paul McCartney je již od roku 1966 po smrti a na jeho […]
Krajka: Krása lehká jako dech
Krajka je vzdušná, krásná a křehká. A stejně jako existuje množství různých způsobů výroby, také je více verzí o jejich původu. Víte, že nošení krajek upravují v minulosti zákony? A napadá vás, proč se do dnešních dnů dochovalo jen málo opravdu starých kousků anebo kde hledat muzeum krajek? Nádherná krajka dodává i jednoduchému oděvu punc […]
Palec nahoru i vztyčený prostředníček. Sociální sítě vrátily do hry gesta
Pojď sem, podívej se támhle… Spoustu gest používáme, aniž bychom si to uvědomovali. A stejně tak je i jen tak mimochodem čteme. Jsou rodiny, kde jsou běžnou součástí komunikace. Jinde se drží toho, že „na veřejnosti se neukazuje“. Kde se ale tahle gesta vzala? Jejich historie sahá daleko před náš letopočet. Významů pro stejný posunek […]
Z malé české vesničky do Hongkongu: Město nákupů a luxusního jídla za pár korun
S batohem na zádech napříč Asií! Přinášíme exkluzivní reportáž z cesty na neobyčejná místa, kam nevedou kroky turistů, ale předčí všechny oblíbené destinace. Vydejte se s námi do Hongkongu, poznejte místní život a ochutnejte zdejší neotřelý street food!  Cestovat znamená především snít s cílem objevovat, prožívat, měnit své postoje, hranice a návyky, a mnohdy i odmazávat předsudky.  Pozitivních přínosů […]
reklama
záhady a tajemství
Chemtrails aneb co se na nás sype z oblohy?
Proč vznikla konspirace, že letouny rozprašují nebezpečné látky? Stačí se podívat na oblohu a vždy tam objevíme nějakou dlouhou bílou čáru. Letadla letící ve výšce 8 až 12 kilometrů za sebou totiž v prostředí s dostatečnou vlhkostí nebo nízkou teplotou zanechávají kondenzační stopu v podobě vodních kapek či ledových krystalků, které vznikají po promíchání chladného […]
Černé vrtulníky? Výmysl, nebo smrtící agenti?
Černé vrtulníky mohou být pro někoho samozřejmě jen pouhé stroje natřené načerno. Ale v rámci konspiračních teorií spojených s nastolením NWO existuje jiné, mnohem šílenější, vysvětlení. Jsou to speciální autonomní formy života. Agenti, kteří šmírují svět a v případě potřeby razantně zasáhnou. Agentury starající se o nastolení a blaho Nového světového řádu vytvořily pomocí nanobiotechnologie […]
„My jsme lepší,“ tvrdí konspirátoři
Přestože je již 21. století a vzdělávání většiny lidí na planetě Zemi je na takové úrovni, o jaké se ještě před nedávnem nikomu ani nesnilo, konspirační teorie se tvrdošíjně drží v povědomí široké skupiny lidí, a dokonce se stále více šíří i mezi ty, kteří zatím nebyli podobnými teoriemi zasaženi. Před nedávnem se uskutečnil mezinárodní […]
Falešné přistání Apolla 11: Američané dobyli Měsíc! Nebo snad ne?
Dne 20. července 1969 poprvé stanula lidská noha na povrchu Měsíce. Kroky astronauta Neila Armstronga tehdy sledoval prakticky celý svět. Už v 70. letech se však objevily konspirační teorie, podle kterých k přistání vůbec nedošlo. Záznam byl údajně pořízen ve filmovém studiu. Na základě jakých „neprůstřelných“ argumentů to popírači přistání Apolla 11 na Měsíci tvrdí? […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz