Domů     Největší prohřešek v etiketě? Ukázat císaři Františku Josefovi I. záda!
Největší prohřešek v etiketě? Ukázat císaři Františku Josefovi I. záda!

Na toaletě vídeňského paláce v Hofburgu zazvoní telefon. „Počkej,“ zavolá František Josef I. jenže telefon zvoní dál. „Počkej,“ křikne znovu císař. Netuší, že osoba na druhém konci drátu ho slyšet nemůže. „Ketterle, Ketterle.

Někdo chce se mnou mluvit, podívejte se, kdo to je,“ osloví nakonec svého komorníka.

Rakousko-uherský císař František Josef I. (1830–1916) nemá technické novinky v oblibě. „Na pracovním stole tohle mít nechci,“ odmítne telefon. Nakonec mu proto aparát zapojí na toaletu.

Ovšem nemá chuť vzít sluchátko do ruky ani ve chvíli, když zrovna trůní na oné místnosti. Hovory proto přijímá jeho věrný komorník Eugen Ketterl (1859–1928). Na chuť nepřijde ani dalšímu novému vynálezu – autu.

Nedostal odvahu ani vyměnit tradiční brk na psaní za kovové pero. Ať už jde o každodenní chod jeho dvorské domácnosti nebo domácí politiky jeho velké mnohonárodnostní říše, ve všem vyžaduje přesný řád a dokonalý časový harmonogram.

Podle jeho pravidelných cest z Hofburgu do Schönbrunnu si Vídeňáci mohou řídit hodinky. V okamžiku, kdy v dubnu 1852 umírá premiér Felix Schwarzenberg (1800–1852), ztrácí v domácí politice oporu. Nemá totiž potřebný rozhled ani rozhodnost.

Záda se nesmí ukazovat

Sešněrovaný režim vytvořený na španělském dvoře funguje i ve Vídni. František Josef I. si nikoho nepustí k sobě příliš blízko. Je výjimka, když někomu podá při setkání ruku. Nikdo nesmí vládce rakousko-uherské říše oslovit jako první.

Tohle privilegium náleží jenom osobnímu komorníkovi. I ti se ale musí předem ohlásit slovy: „Kladu se k nohám Jeho Veličenstva.“ Při audiencích musí všichni čekat, dokud císař nezačne mluvit, a to platí pro prosté občany stejně jako pro ministry jeho vlády.

Během rozhovoru se tak dostane řeč jenom na témata, která zajímají císaře. Dvorská pravidla nepřipouští, aby se účastník setkání mohl na něco ptát, nebo dokonce zavést řeč na nějaké téma.

Úklona a odvrácený pohled jinam, případně sražení podpatků a krátký postoj v pozoru znamená při debatě jednoznačné císařské: „ne“. Při odchodu z audience je naprosté faux pas, když zpovídaný ukáže císaři záda. Vždy proto opouští místnost v předklonu a couvá směrem ke dveřím.

Pro modré louky nemá pochopení

V habsburském rodě se sice vyskytuje hodně milovníků hudby a nadšených hudebníků, Františka Josefa I. ale hudební múzy nepolíbily.

„Císařskou hymnu poznával jen podle toho, že během prvních taktů se všichni přítomní zvedali ze svých míst,“ neodpustí si dokonce někteří autoři jeho životopisů jízlivou poznámku. Zajímavé je, že má určitý výtvarný talent a skvěle kreslí.

Méně překvapivá jsou ale témata, která si vybírá ke zobrazení. Většinou jde o skicy s vojenskou tematikou. Vytvoří jich celou sbírku, a když je mu třináct let, daruje je jednomu ze svých vychovatelů. Jinak ale umění nijak zvlášť neholduje.

Pokud jde o architekturu, konzervativně se drží monumentálních klasicistních budov, ty přesně vyhovují jeho vkusu. Modernu nemá rád. V malířství dává jednoznačně přednost naturalismu. Oblíbí si hlavně obrazy s vojenskými a loveckými scénami.

Pro soudobé moderní malíře konce 19. století nemá žádné pochopení. „Louka přece není modrá,“ říká překvapeně, když narazí na jeden výtvor svého současníka.

Obnošené posílá do dražby

Vojenské přehlídky a uniformy, to je svět Františka Josefa I. už v útlém věku. Jsou mu dva roky, když se pyšní svojí malou uniformou.

Chlubí se i miniaturní puškou a šavlí, přestože z něj kromě krátkého vojančení v Itálii v roce 1848 pod velením maršála Josefa Václava Radeckého z Radče (1766–1858) nikdy žádný velký válečník nebude.

Jeho šatník ale obsahuje hlavně různé uniformy. Má jich ve skříních celkem 58, některé z nich jsou dárky od různých vládců. Za jejich perfektní stav ručí hned tři sloužící.

Císař sice dokonale ovládá, k jaké uniformě připadá jaká čepice, jinak se ale v garderobě vůbec nevyzná. Dokáže si vzít k tmavě modrému kabátu sytě rudé kalhoty a nevadí mu to. Nijak zvlášť se o oblečení nestará. „Já sám mám mnohem více šatstva.

A lepšího,“ prohlásí jeho komorník Ketterl, když při nástupu do své funkce prohlédne stav císařových skříní. Vezme si proto za úkol nastolit v nich pořádek. Panovník klidně nosí staré a obnošené věci, některé třeba dvacet let.

Na luxus si nepotrpí, ale na kvalitu dbá. Obnošené oblečení jde většinou jednou za rok po Vánocích do dražby. O výnos z celé akce se podělí služebnictvo.

Foto: pinterest.com, metmuseum.org, wikimedia.org
Související články
Historie
Operace Market Garden: Největší z největších
Z nebe prší muži s padáky. Jsou jich tisíce. Letadla hřmí oblohou, až se třese skleněné nádobí v příbornících. Na louce přistávají kluzáky s tunami vybavení. Je neděle 17. září, krátce po obědě, a začíná největší výsadková operace v dějinách vojenství. První výsadková divize dosedne na zem západně od Arnhemu. Zatímco vojáci dávají dohromady výzbroj a spěšně se vydávají […]
Historie
Piráti z Alp: Mladí Němci v odboji proti nacismu
Piráti z Alp byli jednou z nejaktivnějších skupin mladých Němců, kteří se postavili proti nacistickému režimu. Prozkoumejme jejich činnost a motivace. Převážně z dělnických, ale i studentských kruhů pocházela skupina zvaná Piráti proti černé. Ta byla v odporu proti nacistům obzvláště aktivní. Vizáž jejich členů byla charakteristická, nosili barevné šortky a kostkované košile. Skládali se […]
Historie
Interní zpráva gestapa: Swingová mládež a její odpor
Interní zpráva gestapa z roku 1940 poskytuje fascinující pohled na to, jak nacistický režim vnímal swingovou mládež a její nekonformní chování. Swingová mládež, která se stala symbolem odporu proti totalitnímu režimu, představovala pro nacisty nejen kulturní, ale i ideologickou hrozbu. Tato subkultura, inspirovaná angloamerickou hudbou a životním stylem, se odvážně postavila proti nacistickým pravidlům a […]
Historie
Leonardo da Vinci: Renesanční génius a jeho všestrannost
Leonardo da Vinci je známý jako jeden z největších umělců všech dob, ale jeho talent sahá mnohem dále. Byl nejen malířem, ale také sochařem, architektem, přírodovědcem a vynálezcem. Prozkoumejme jeho život, vzdělání a přístup k učení, který ho učinil jedinečným. Slavného italského umělce zná bez přehánění celý svět. Stejně tak jako jeho nejznámější dílo – […]
reklama
historie
Každodenní život obyvatel Incké říše
Ponořte se do fascinující historie jedné z největších předkolumbovských říší amerického kontinentu. Odhalte tajemství původu Inků, pronikněte do struktury jejich společnosti a seznamte se s morálním kodexem, který ovlivňoval každodenní život deseti milionů obyvatel rozlehlé říše v Andách. Jak vypadal jejich den, co jedli a jakou roli hrála práce v jejich životě? Patrně největší indiánská […]
Zákeřný útok na Pearl Harbor
Zatímco v Evropě se válčí už více než dva roky, Američané jsou zatím poměrně v klidu. A to i přesto, že už od poloviny 30. let císařské Japonsko významně expanduje do Tichomoří a dobývá jedno území za druhým. Cílem Japonců je rozšířit si přístup k nerostným surovinám v jihovýchodní Asii. Japonská generalita se však bojí, […]
Mamutí mládě ze zmrzlé Sibiře
Skupina vědců v bílých pláštích opatrně zkoumá výsledky nedávného pokusu. V univerzitní laboratoři v japonském městečku Kindai vládne napětí. Je slyšet dech, hučení počítačů. „Je to tu,“ ozve se nakonec radostný výkřik. „Máme pět živých buněk!“ Není to kdoví jaký zázrak, ale přesto – je to další významný krok k oživení mamutů. Příběh tohohle objevu začíná deset let předtím, […]
Starobylé město ukryté v prachu času
V prachu syrské pouště, pod nenápadným pahorkem Tell Mardích, se po tisíciletí skrývalo zapomenuté město. Jmenovalo se Ebla – a kdysi bývalo centrem moci, bohatství a mysterií. Jeho počátky sahají hluboko do 4. tisíciletí př. n. l., kdy se však jednalo jen o malou vesnici. Ale pak se něco změnilo. Ebla vyrostla v metropoli s […]
reklama
záhady a tajemství
Společnost a moc v Incké říši: Od panovníka k obětním pannám
Jak fungovala složitá sociální struktura Incké říše? Kdo stál na vrcholu moci a jaké povinnosti a výsady z toho plynuly? Ponořte se do světa panovníků, jejich sester-manželek a tajemných „panen Slunce“, které plnily důležitou roli v náboženském i politickém životě říše. Odhalíme také neobvyklé praktiky, jako byly lebeční deformace a přísné tresty za porušení zákonů. […]
Podsvětí a mýty: Cesty duší v antických kulturách
Starověké kultury si představovaly posmrtný život jako temné podsvětí, kam duše putují po smrti. Od řeckého Hádu s řekou Styx po vikinskou Helu a mayskou Xibalbu – tyto mýty o podsvětí odhalují, jak dávné civilizace chápaly smrt a co čeká duše na druhé straně. Objevte fascinující světy mrtvých, které inspirovaly i moderní představy o záhrobí. […]
Mýtus o Erovi: První pohled na onen svět
Co se děje po smrti? Tato otázka trápí lidstvo od počátku věků, a jedním z prvních, kdo se ji pokusil zodpovědět, byl antický filozof Platon. Jeho mýtus o pamfýlském vojákovi Erovi, který se vrátil z posmrtné cesty, nabízí fascinující pohled na nebe, podsvětí a koloběh duší. Ponořte se do starověké představy o životě po životě […]
Tajemné světélkující houby
V hlubinách nočních lesů se občas objeví podivuhodný jev: kmeny stromů a spadané větve jemně září zelenkavým světlem. Tento fenomén, známý jako „liščí oheň“ (foxfire), fascinoval lidi po staletí a inspiroval nespočet legend o lesních přízracích a bludičkách.​ Vědecké pozadí bioluminiscence Bioluminiscence u hub je výsledkem chemické reakce mezi luciferinem a enzymem luciferázou. Specifickým luciferinem […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz