Skip to content

Mediální svět: Bez zpravodajských agentur by to nešlo!

I když drtivá většina zpravodajských médií má své redakce, žurnalistický svět se neobejde bez tiskových agentur. Tou nejstarší je francouzská Agence France-Press (AFP), založená v roce 1835 a fungující dodnes.

Slavný Reuters vznikl v roce 1851 v Londýně. Agentura nejprve vysílala komerční zprávy, v roce 1858 se staly jejím předplatitelem první vydavatelé novin. V roce 1865 otevřela svou první pobočku mimo Evropu a to v egyptské Alexandrii.

2
Nejstarší a nejvýznamnější světovou zpravodajskou agenturou je Reuters.

Mezi další významné světové agentury patří americká Associated Press, Bloomberg nebo německá DPA. V začátcích svého působení spoléhaly zpravodajské agentury na telegraf, později na dálnopis (Reuters už v roce 1927) a v současnosti se neobejdou bez internetu.

3 - Zlaté časy dálnopisu jsou již minulostí
Zlaté časy dálnopisu jsou již minulostí

V českých zemích hraje dominantní roli na poli zpravodajských agentur Česká tisková kancelář (ČTK). Ta vznikla z původní Československé tiskové kanceláře v době dělení federace. Patří mezi veřejnoprávní média, nicméně poslední dotaci od státu získala v roce 1995 a od té doby žije jen z vlastních prostředků.

4
Zkratka ČTK se objevila už na začátku první války, kdy ve Washingtonu představitelé českého exilu založili samostatnou zpravodajskou agenturu Českou tiskovovou kancelář.

V dnešní době to zní neuvěřitelně, ale i v mediálních a agenturních dějinách se najde den s nepopsaným papírem. Osmnáctý dubnový den roku 1930 se v době zpráv z rozhlasových vln BBC ozvalo: „Dobrý den, dnes je Velký pátek.

A nemáme pro Vás žádné zprávy.“ Následoval čtvrthodinový poslech klavírní skladby…

Journalist documenting events at the Independence square. Clashes in Ukraine, Kyiv. Events of February 18, 2014.
Povolání novináře patří mezi ty nejnáročnější a nejnebezpečnější.
Foto: sigmalive, wikipedia, reuters, internationaljournalism
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Zajímavosti
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články