Mít prach v domácnosti rozhodně není nic příjemného. Nicméně s tímto nezvaným hostem lze pomocí prachovky či vysavače alespoň bojovat. Jsou však místa, kde sebelepší lux není nic platný.
Doma se prach usadí, a pokud jej nevyruší průvan, čeká na svém místě. Ovšem obyvatelé Mezinárodní kosmické stanice ISS žijí v poněkud jiných podmínkách. V mikrogravitaci prach poletuje a může způsobovat vážné problémy.
Prach tvoří jemné malé pevné částice, jejichž průměr nepřesahuje 500 mikrometrů. S lidským organismem a zejména s plícemi si příliš nerozumí. Způsobuje nejen různé nemoci jako třeba astma, ale také alergie. Některé prachové částice dokonce mohou působit i jako karcinogeny.
Samozřejmě, že moduly na ISS nejsou plné poletujícího prachu, stanice je vybavena filtry a i kosmonauti občas uklízejí. Jenže podobně jako v domácnosti na zemi i ve vesmíru na ISS je boj s prachem věčný.
Proto badatelé z Glenn Research Center vymysleli experiment, který by množství prachu měl výrazně snížit, a dočasným obyvatelům stanice tak ulevit.
Základem projektu jsou sběrače prachu. Jeden z nich funguje jako aktivní filtr. Nasává vzduch, poté ho vypustí, avšak prachové částice si ponechá pro sebe.
„Tento sběrač zvládne zachytit i částice o rozměrech v řádu nanometrů,“ přiblížil autor výzkumu Marit Meyer. Lapač prachu je navíc schopen analyzovat složení drobných částic.
Na Mezinárodní kosmické stanici bude umístěn ještě jeden druh prachového sběrače, který bude spíše pasivní.
V těchto lapačích budou umístěny destičky s lepivým povrchem, které se budou postupně uzavírat.
Až se exempláře prachu z ISS vrátí zpět na Zemi, vědci očekávají, že v nich naleznou nejen malé chuchvalce, ale i šupinky lidské kůže, které se přirozeně odlupují, nebo částečky z kovů.
Vzorky poté budou podrobeny analýze a na základě závěrů z ní budou navržena opatření, která by kosmonautům na ISS pomohla boj s prachem ulehčit.