Když se dveře zavřou, je to jako exploze naruby. Pod silou ohlušujícího ticha tělo ztrácí rovnováhu. O deset minut později přichází halucinace, o půl hodiny později odchází rozum.
Anechoická (zvukotěsná nebo bezdozvuková) komora je prostor navržený tak, aby absorboval odrazy zvukových nebo elektromagnetických vln. Současně je izolován od vnějších zdrojů hluku, což dohromady vytváří dokonale tichý prostor. Některé jsou malé jako mikrovlnky, jiné mají velikost leteckých hangárů.
Záleží na tom, čemu mají sloužit. Ta, která je v Guinessově knize rekordů zapsána jako úplně nejtišší, se nachází v americké Minnesotě, v Orfield Laboratories. Hladina akustického tlaku tu byla naměřena -9,4 decibelů.
„Pro srovnání, pokoj u vás doma má při tom, co považujete za ticho, zhruba 30 decibelů,“ upřesňuje konstruktér komory Steven Orfield.
Slyšíte i pohyb srdeční chlopně
Od hluku a vibrací venku místnost izolují dvojité ocelové stěny a betonové pilíře. Stěny, strop i podlahu kryjí metr silné sklolaminátové akustické klíny, které absorbují až 99,99 procent všech zvuků.
Takže nic, co je venku, se nedostane dovnitř, a co je uvnitř, to pohltí stěny. Vytváří se tak něco jako zvukové vakuum. „V tichu se uši přizpůsobují. Takže čím tišší místo, tím více věcí slyšíte,“ říká Orfield.
„V naší komoře je takové ticho, že se sami stanete zvukem.“ V absolutním tichu, kde chybí jakékoli jiné sluchové vjemy, uslyšíte nejen tlukot svého srdce či bublání žaludku, ale dokonce i to, jak se vám otvírají srdeční chlopně.
Musíte sedět, jinak upadnete
Pokud se dostanete do Minnesoty, můžete si to vyzkoušet na vlastní uši, protože laboratoř má návštěvní dny, kdy vás do komory pustí. „Nejpodivnější je tleskání,“ říká muzikant Charlie McCarron, který to zkusil.
„To, co považujete za zvuk tlesknutí, je ve skutečnosti zvuk odrážený od stěn. Tady ale slyšíte jen mělké ťuknutí přicházející přímo z vašich rukou.“ Stejně jako ostatní potvrzuje, že absolutní ticho není vůbec příjemný zážitek. Zejména pokud je zhasnuto.
Mozek potřebuje zvuky okolí, používá je k orientaci v prostoru. V anechoické komoře tak musíte sedět, protože pohyb je kvůli dezorientaci prakticky nemožný.
Za 15 minut se objeví halucinace
Však vás tu také nenechají déle než 10 minut. A i to je pro mnohé příliš dlouhá doba. Většina vydrží pár minut a musí pryč. Pokud zůstanete déle, přichází závratě a nevolnost. Mozek, který nedostává žádné podněty, si začne v sebeobraně vytvářet vlastní.
Objevují se halucinace, a kdo včas neuteče, zblázní se. Sám Orfield má osobní rekord půl hodiny a nejdelší doba, kterou tu podle něj někdo vydržel je 45 minut. „To byl opravdu výjimečný výkon, pro většinu lidí je nebezpečná i polovina času.“
Ukáže jak hlasité je světlo
K čemu taková komora slouží? Výrobci ji využívají k přesnému měření hlučnosti svých produktů. Mohou si vyzkoušet, jak hlasitý zvuk vydává displej mobilu, tlačítko na palubní desce auta nebo LED světlo. Podobných komor je na světě několik.
Svou vlastní má i NASA, která v ní například testuje reakce astronautů na nedostatek smyslových podnětů. Mimochodem, víte, která anechoická komora je největší? Vesmír.