Skip to content

Kde se nachází nejstarší strom v Evropě?

Nástup Renesance i její pád, bezpočet válek sporů a změn. To vše a ještě mnohem více zažila bílá borovice stojící na kopci v Jižní Itálii. Zatímco se vše okolo tohoto stromu rodí a zase hyne, tento strom pojmenovaný Italus stojí na svém vyvýšeném trůnu už více než tisíc dva tisíce let.

Italus je podle vědeckých zjištění nejstarším stromem v Evropě. Pokud byste ho chtěli navštívit, stojí jižně od Neapole v národním parku Pollino. Zjistit přesné stáří Italuse ale nebyl ani pro zkušené vědce jednoduchý úkol.

“Vnitřek kmene stromu byl jako prach, nic podobného jsem nikdy neviděl,” okomentoval určování stáří stromu profesor zemědělské univerzity Alfredo Di Filippo. V nitru stromu tak chybí přibližně dvacet centimetrů dřeva, a to představuje opravdu hodně let, jejichž počet nelze přesně určit.

Nakonec se věk borovice podařilo přiblížit na přibližně 1230 let.

Zatímco vnitřek stromu naznačuje, že si Italus prošel těžkým obdobím, tak vnější vrstvy kmene naopak vypadají velmi zdravě. Je tedy dost dobře možné, že se Italus dožije věku 1300 let a možná i více. Objevením tohoto stromu byla z pozice nejstaršího evropského stromu sesazena 1077 let stará borovice z Řecka se jménem Adonis.

Oba tyto stromy jsou ale ještě dětmi ve srovnání s nejstarším stromem na světě, borovicí v horách v Kalifornii, která je přes 5000 let stará.

Foto: mnn.com. Video: YouTube (United News International)
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Věda a technika
Zobrazit více …