Skip to content

Nejstarší stávka v historii: Faraonovi se vzepřeli stavitelé hrobky

Hospodářský úpadek, neustálé nájezdy mořských národů. Ramesse III. neví, co má řešit dřív. Za jeho panování v polovině 12. století př. n. l. se královská moc v Egyptě otřásá v základech. I když je faraon stále považován za živoucího boha, objevují se lidé, kteří se mu odváží postavit.

Přitom jsou to ti, na než spoléhá nejvíc – stavitelé jeho hrobky!

Neferhotep navštěvoval kreslířskou školu přímo ve vesnici Dér el-Medína, která patří stavitelům hrobek v Údolí králů a nachází se v jeho blízkosti, necelou hodinku cesty pěšky. Má obrovský talent. Bude svými kresbami zdobit stěny faraonovy hrobky.

V den svého přijetí mezi řemeslníky Neferhotep získává vlastní dům v Dér el-Medíně (na ploše o něco větší než fotbalové hřiště jich je zhruba 70), místo na hrobku, chatrč v Údolí králů, pár kusů dobytka a dva otroky.

Výzdoba chrámů a hrobek v Údolí králů byla velmi náročná – stejně jako životní podmínky staroegyptských stavitelů a řemeslníků.

Zároveň mu písař, jenž zastupuje vezíra, slibuje pravidelný měsíční příděl v podobě obilí. Neferhotep bude mít nárok na 4 chary pšenice na pečení chleba a 1,5 charu ječmene na vaření piva (jeden char odpovídá téměř 77 litrům) i další naturálie (oděvy, sandály, dřevo na otop).

„Vítej mezi služebníky v Místě pravdy,“ uzavírá „pracovní pohovor“ písař.

Opustit Údolí králů smějí pracovníci každý desátý den nebo o nařízených svátcích.

Půlroční čekání na výplatu

Postupem času si Neferhotep získává mezi kolegy obrovskou autoritu. Přicházejí za ním se svými problémy. Kolem roku 1155 př. n. l. jich je víc než dost. Podle pravidel by stavitelé faraonovy hrobky měli být vypláceni z královské pokladnice vždy v poslední den měsíce.

Platby v naturáliích se však obvykle opožďují v průměru o půl měsíce. Na to si již všichni tak nějak zvykli. Tentokrát je ale situace jiná. Faraon Ramesse III. (vláda v letech 1186–1155 př. n. l.) má úplně jiné starosti a nejspíš je má i jeho vezír, odpovědný za vyplácení stavitelů hrobky.

Měsíc utekl jako voda a pak druhý, třetí, a po odměnách pro řemeslníky a dělníky z Údolí králů stále není ani památky. Uběhne snad půl roku, a když se přesto nic nestane, rozhodnou se rozčarovaní muži jednat na vlastní pěst…

Stavitele a řemeslníky z královských hrobek má na starosti vezír.

Pomoci mají kněží

Takhle to už dál nejde,“ obracejí se na svého předáka Neferhotepa. Po společné dohodě zastavují práci na stavbě hrobky a vydávají se k zádušním chrámům v nedalekém městě Vesetu (Thébách). Obklopují jejich ohradní zdi, protože doufají, že jim alespoň zdejší kněží vyplatí část mzdy, na kterou mají nárok.

Vždyť jsou tu bohatě zásobené sýpky a sklady. Z hladu a žízně jsme sem vtrhli. Nejsou oděvy, není olej, nejsou ryby, není zelenina. Napište o tom faraonovi, našemu dobrému pánu, napište vezírovi, našemu představenému, ať nám dají prostředky k obživě,“ žádají kněží zoufalí muži podle Papyru č. 1880, který je dodnes uchován v Egyptském muzeu v italském Turíně. Svědectví o první historicky doložené stávce podává písař Amennacht, který je do celé situace zainteresován. Právě on také stávkujícím vyhrožuje sankcemi, pokud se okamžitě nevrátí k práci.

Z opomíjených chudáků se stávají úspěšní vykradači hrobek.

Nouze z nich dělá vykradače

Další faraonovi úředníci slibují hory doly, ale stávkující muže nepřesvědčí. Drží pospolu. „Stalo se nám bezpráví na tomto pozemku faraonově,“ odpovídají jako jeden. S drobnými přestávkami prostávkují přibližně sedm měsíců.

„Dává se vám polovina přídělu. Já sám pak vám ji rozdělím,“ oznamuje jim až po té době písař Hori. Zda jeho slova na stávkující dostatečně zapůsobila a vrátili se do Údolí králů, už ovšem není známo.

Úpadek faraonovy moci se však promítne do stavby královských hrobek i jinak. Začínají se budovat mnohem menší a méně okázalé příbytky pro vznešené nebožtíky, často se recyklují starší. Z nejednoho šikovného stavitele hrobky se stává její vykradač, aby vylepšil rodinný rozpočet.

Foto: wikipedia.org, reddit.com, d-infinity.net
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Záhady a tajemství
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Kapr na bílém víně
tisicereceptu.cz

Kapr na bílém víně

Tak tohle je opravdová lahůdka a...
Osudová cesta
skutecnepribehy.cz

Osudová cesta

Nikdy jsem nebyla velký...
Hemofilici jsou při pandemii pod tlakem
epochalnisvet.cz

Hemofilici jsou při...

Stres a psychické vyčerpání zažívá při pandemii...
Po svatbě doma vládne převážně „Itálie“
nasehvezdy.cz

Po svatbě doma vládne převážně...

Hádky u nich vzplanou...
Nevysvětlitelný hukot trápí obyvatele měst po celém světě
enigmaplus.cz

Nevysvětlitelný hukot trápí...

Přímořské letovisko Nairn na severovýchodě Skotska je...
Dny otevřených ambulancí pro pacienty s lupénkou online
21stoleti.cz

Dny otevřených ambulancí pro...

Lupénka není pouze kosmetickou záležitostí,...
Ve Špindlu září Soyka: Parádní ukázka moderní české kuchyně
iluxus.cz

Ve Špindlu září Soyka: Parádní...

Jednoduché kombinace, prvotřídní kvalita surovin,...
Zničí svému synovi manželství?
nasehvezdy.cz

Zničí svému synovi manželství?

Herečka Lucie...
Mocný duch Podhory: Vládne silnou energií?
epochanacestach.cz

Mocný duch Podhory: Vládne...

Tři kilometry severovýchodně...
Klimatizace: Vybírejte s chladnou hlavou
panidomu.cz

Klimatizace: Vybírejte s...

Také si v rozpálených zdech svého domova...
Cholera jako „tajná“ zbraň prusko-rakouské války
enigmaplus.cz

Cholera jako „tajná“ zbraň...

Válka vedené mezi Pruským královstvím a...
Křídlová dveřní klasika
rezidenceonline.cz

Křídlová dveřní klasika

Hodí se všude, kde máme na otevírání tohoto typu dveří...