Skip to content
reklama

Nejstarší dochovaný zákoník za vraždu předepisoval smrt

Ur-Nammovi se připisuje nejstarší skutečně dochovaný zákoník. Vznikl ve městě Ur kolem roku 2050 př. n. l. Tvoří ho ale jenom špatně dochovaná kopie tabulky. V prologu nechybí slova, že se Ur-Namm stal vládcem města Ur z božího rozhodnutí.

Zápis pokračuje výčtem Ur-Nammových významných činů.

Vypichuje, že dokázal potlačit korupci úředníků a nastavil ve společnosti jasné morální hodnoty. „Sirotek se nesmí stát kořistí bohatství, vdova kořistí moci a člověk s jedním šekelem kořistí toho, kdo vlastní minu (mina je měnovou jednotkou v hodnotě šedesáti šekelů – pozn.

red.),“ to je jeho hlavní zásada. Ze značně poškozené tabulky se dá rozluštit pouhých pět zákonů. U některých z nich je obtížné pochopit smysl, což se týká hlavně zkoušky vodou a vracení otroka majiteli.

Další tři už ovšem prozrazují mnohem více. „Jestliže člověk člověku pomocí nástroje odřízne nohu, musí zaplatit deset stříbrných šekelů.“ I poslední dva řeší ublížení na těle. Zlomení kosti jinému potom stojí pokutu ve výši rovné miny, uříznutí nosu dvě třetiny miny.

Vládce Ur-Namm dal světu nejstarší zachovalou právní normu. FOTO: Metropolitan Museum of Art/Creative Commons/CC0

Chrám jako autorita

Nemusíme se ale spoléhat jenom na pět rozluštěných pravidel. V urském chrámu se shromažďují soudci, žalující i obžalovaná strana a spousta diváků, kteří se těší na majetkový spor o půdu. Budou ho moci sledovat živě, o takové divadlo nikdo nechce přijít.

Chrám se teď na několik hodin změní v soudní dvůr. S vírou to ale nemá nic společného, především poskytuje největší prostor ve městě pro vedení líčení a zároveň zajišťuje morální autoritu.„Všechno zapisujte na distilly,“ klade ještě před začátkem procesu soudce na srdce podřízeným úředníkům.

Právě distilly se pro nás stávají bohatým pramenem o sumerských sporech. Zástupcem krále ve sporech je ensi, který zastává funkci guvernéra města a nejvyššího kněze. Profesionální soudci tu chybí, přestupky ostatních hodnotí lidé z různých společenských vrstev, kteří se v právu vzdělávají v chrámové škole zvané adubba.

blank
Ur-Nammuova dedikační deska pro chrám Nin-Sun v Uru. FOTO: Gary Todd/Creative Commons/CC0

Za krádež se platí

Iniciátorem sporu může být stát i soukromník, vždy ale musí být předloženy důkazy, které mají podobu prohlášení sepsaných pod přísahou. „Vrah dostane trest smrti,“ vypovídá jedna distilla. Většina prohřešků se ale trestá mírněji pokutou.

Na Ur-Nammovu práci navazuje Lipit-Ištar, král Isinu. Z jeho přibližně o století mladšího zákoníku pochází například toto nařízení: „Vstoupí-li člověk do sadu jiného člověka a bude tam chycen při krádeži, musí zaplatit deset šekelů ve stříbře.“

Foto: Creative Commons, Úvodní fotografie: Steve Harris, source/Creative Commons/CC BY-SA 2.0
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Historie
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články