Jak se u nás v 19. století rodily banky? Ta nejstarší přišla na svět už v polovině 18. století, ovšem u prvních bank fungoval hlavně rakouský a německý kapitál.
Na tu opravdu první českou si musíme počkat až do 2. poloviny 19. století.
Prvenství v oboru bankovnictví v našich zemích drží Brno, kde se v lednu 1751 objevuje první banka, která také půjčuje peníze.
Impulsem původem rakouského hraběte Jindřicha Kajetána Blümenega (1715-1788), uvedeného mezi moravskou šlechtu, vzniká Královská privilegovaná úvěrní banka v Brně.
Disponuje kapitálem 60-100 tisíc zlatých a nemalou měrou se podílí na rozkvětu města Brna. Zároveň má licenci na loterie a monopol na dražby. Dvojkou u nás se v roce 1824 stává Česká spořitelna. Česká je ovšem jenom podle jména. Nachází se totiž v rukou poněmčené šlechty a bankéřů.
Disponuje 11 pobočkami
Za skutečně první banku v českých rukou lze proto považovat Živnostenskou banku pro Čechy a Moravu, založenou 4. listopadu 1868. Jejím cílem je financovat malé a střední české podniky. Jde o první banku v Rakousku-Uhersku, kterou financuje pouze český kapitál.
Svoji činnost zahajuje v domě na rohu dnešních pražských ulic Na Příkopech a Panské. V 90. letech 19. století dosáhne takového rozmachu, že kupuje dva domy v ulici Na Příkopech, a to „U tří kaprů“ čp. 862 a „U železného muže“ čp.
863 a postaví si zde svoji vlastní novou budovu (dnes budova České národní banky). Před vypuknutím první světové války má už 1068 zaměstnanců a 11 poboček v Čechách a na Moravě, další potom v zahraničí.
První banka s klimatizací
Banky bohatnou, půjčování a správa peněz se stává výnosným byznysem.
Známý podnikatel Julius Petschek si v letech 1923–1929 nechává v Praze na Novém městě postavit pro svůj bankovní dům palác na nároží dnešních ulic Politických vězňů a Washingtonovy v hodnotě 76 000 000 korun.
V železobetonové budově se nachází takové moderní vymoženosti jako klimatizace. Ta má své srdce ve sklepě, kde ve vykachlíkované místnosti neustále kape voda na velkou kamennou desku, jíž vespod zahřívají plynové hořáky. Odsud se vzduch rozvádí dutinami umístěnými ve stěnách k výdechovým mřížkám.