Banky patří ke starým finančním institucím. Kolébkou bankovnictví je Itálie. Právě zde se rodily první finanční domy. Jeden z nich nepřetržitě přetrval až do dnešních dnů.
Nejstarším dosud fungujícím bankovním institutem na světě je italská banka Monte dei Paschi v Sieně. K jejímu založení došlo 4. března 1472 nařízením radních městské republiky Siena. Šlo v podstatě o tzv.
Monte di Pietà (Horu zbožnosti), veřejnou kancelář katolické církve poskytující půjčky. Šlo vlastně o zastavárnu zrozenou na příkaz magistrátu Sienské republiky.
Výhodná pro dlužníka
Tyto půjčky pocházely ze sbírky finančních prostředků od dobře situovaných dobrovolných dárců, kteří netrvali na tom, že musí získat své peníze zpět. Úvěry byly výhodné pro dlužníka, neslibovaly obrovské zisky věřitelům.
Úroky bývaly proto v takové výši, aby pokryly provoz. Tento systém měl zabránit lichvě. Výslovným účelem bylo pomoci sociálně slabším vrstvám obyvatel v době, kdy má ekonomika velké potíže.
Činnost se rychle rozvíjela směrem ke klasickému bankovnictví, a to hlavně po reformách z let 1568 a 1624.
Státní záruka
Zejména charta z roku 1624 zahájila přijetí vyt vytváření nových provozních struktur banky, které ještě těsněji svázaly činnost Monte s ekonomikou oblasti, kde působila.
V důsledku této reformy banka změnila svůj název na Monte dei Paschi, pod kterým je známá dodnes;
při této příležitosti velkovévoda Ferdinand II. Toskánský udělil vkladatelům Monte státní záruku, která pro tento účel znamenala výnosy ze státních pastvin v Maremmě (známé jako „Paschi“).
Monte dei Paschi postupně rozšiřovala svou činnost do stále větších oblastí Toskánska a v době sjednocení Itálie byla jednou z nejsolidnějších bank v zemi a zahájila nové aktivity včetně pozemkových úvěrů, což bylo v Itálii poprvé.