Je to vůbec nejstarší národní park ve Spojených státech a kdo se tam jednou dostane, nikdy na to nezapomene. Yellowstone, pověstný svými gejzíry, sirnými prameny a divokou, nespoutanou přírodou, láká i dnes davy turistů.
A právě proto, aby tento div přírody jednou navždy nezmizel, je to už téměř sto třicet let, co bylo toto území vyhlášeno za národní park.
V březnu 1873 jej vyhlásil za chráněné území prezident Grant.
INDIÁNI POVAŽOVALI MÍSTO ZA PROKLETÉ
O nádherné krajině, která však může být smrtelně nebezpečná, věděli mnohé už Indiáni. Kmen Siouxů, který v jejím okolí žil, ji pojmenoval „Řekou žlutého kamene“ a tento název zůstal údolí prakticky dodnes.
Výpravy prozkoumávající na začátku 19. století americký kontinent se však údolí vyhýbaly a prozkoumalo ho až několik trapperských výprav.
Svou roli při tom jistě sehrály i pověry Indiánů, kteří věřili, že park je prokletým místem, kde sídlí Zlý duch a vyvrhuje ze země smrduté sirné výpary, kterými se otráví člověk i zvíře.
Teprve v roce 1871 území parku detailně prozkoumal geolog Ferdinand Hayden a podal obsáhlou zprávu prezidentu Grantovi. Ten na jejím základě rozhodl o začlenění území do národního parku.
Vůbec prvního v Americe a druhého nejstaršího na světě po parku Bogd Khan Uul v Mongolsku.
HROZÍ SVĚTOVÁ KATASTROFA?
Území parku rozkládajícího se na skoro devíti tisících kilometrech čtverečních dnes přitahuje turisty z celého světa. Především gejzíry, z nichž nejznámější, Old Faithful, chrlí žhavou vodu a páry zhruba každých devadesát minut, jsou vyhledávanou atrakcí.
Parku však dominují i rozlehlé kaňony a mohutné lesy, v nichž žije a roste mnoho unikátních druhů.
Yellowstonský park však zároveň hrozí celosvětovou katastrofou. Yellowstonské jezero totiž leží v kráteru supervulkánu, který v minulých dvou milionech letech několikrát s obrovskou silou vybuchl.
Tektonické procesy probíhající pod povrchem parku tam způsobí ročně na dva tisíce zemětřesení, což dokazuje, že vulkán je stále aktivní.
Vědci spočítali, že kdyby se kaldera probudila k životu, výbuch by byl tak silný, že by nejspíš uvrhl celou severní polokouli na několik let do stavu sopečné tmy a úplně by zdevastoval celé Spojené státy.
Tato hrozba tak jako obrovský černý mrak visí nad zřejmě jedním z nejúžasnějších míst na naší planetě.