Skip to content

Nejsou to pavouci, kdo takto změnil strom k nepoznání: Na vině jsou housenky!

Zdá se, že pavoučí pozice těch nejschopnějších tvůrců sítí je ohrožena. Kým? Housenkami, které se očividně také nebojí vynaložit obrovské úsilí při stavbě svých domovů z vláken. Několik stovek takových housenek přetvořilo k obrazu svému jeden ze stromů v anglickém městě Yorkshire.

Strom se tak rázem změnil ve strašidelnou kulisu, kterou vyfotografoval místní policejní strážník.

Housenky, které za výtvorem stojí jsou housenky molí. Říká se jím také “ermine”, neboli hermelínové. Tento druh běžně vytváří sítě okolo stromů a jiných objektů, například automobilů, ovšem jen zřídkakdy dosahují jejich stavby podobných rozměrů.

Příbytek z vláken chrání housenky před predátory a parazity, například před některými druhy vos, které do housenek kladou svá vajíčka. Larvy vos si pak po vylíhnutí se z housenek prokousávají svou cestu ven.

Druhou funkcí domova housenek je potrava. Zatímco housenky strom obalí sítí, začnou ho požírat. Housenky si vždy natahují své sítě tam, kde se zrovna krmí, a zatímco se pohybují po stromě za další a další potravou, vytvářejí takovéto kolosy.

Sítě však nejsou pro strom smrtelné, po jejich zmizení se ve většině případů strom dokáže na další rok dostatečně zregenerovat.

Foto: twitter.com
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Věda a technika
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články