Sláva, milionové honoráře, miliony fanoušků. Být slavným zpěvákem je skvělé. Ale někdy může jít o život. Víte, na které slavné osobnosti hudebního průmyslu byl spáchán atentát? A kdo jej nakonec nepřežil?
Mick Jagger: Zastal se chlapce, proto měl zemřít
Útočník: gang Hells Angels
Způsob provedení: utopení
Kdy: květen 1969
Kde: Long Island
Čas: v odpoledních hodinách
Status: útok přežil
V roce 1962 založil Mick Jagger (*1943) s Brianem Jonesem a Keithem Richardsem jednu z nejslavnějších skupin rockové historie. Sláva bohužel stoupla skupině The Rolling Stones hodně rychle do hlavy.
Svou podstatnou roli v tom hrály i neuvěřitelně nadčasově skladby. A tak není divu, že Mick Jagger společně s dlouholetým kamarádem Keithem propadli drogám.
Oba byli v roce 1967 odsouzeni k tříměsíčnímu trestu odnětí svobody, ten jim však byl nakonec zmírněn na podmíněný. Že by se ale poučili, se říct nedá.
Mnohdy měli během svých koncertů plných alkoholu, drog a krásných žen problémy s fanoušky, ochrankou či muži zákona. Bylo tak vlastně otázkou času, kdy naštvou někoho, kdo si to nenechá líbit.
Smrt na koncertě
Na jednom z jejich koncertů v Altamont Speedway v prosinci 1969 zmlátil jeden z členů motorkářského gangu Hells Angels, kterého si Rolling Stones najali jako ochranku, osmnáctiletého Mereditha Huntera přímo před tribunou.
Mladík na následky útoku zemřel a Rolling Stones okamžitě vypověděli Pekelným andělům smlouvu o zajišťování pořádkové služby na svých koncertech. „Členové gangu se pak Jaggerovi chtěli pomstít smrtí za to, že je vyhodil,“ uvedl agent FBI Mark Young.
Pekelní andělé se rozhodli Micka Jaggera chladnokrevně zabít. Gang chtěl využít toho, že Jagger právě pobýval ve své vile v luxusní čtvrti Hamptons u New Yorku.
I nejlépe připravený plán ale může ztroskotat na úplné maličkosti – a právě ta zachránila Micku Jaggerovi život.
„Plánovali útok z moře, do sídla chtěli vniknout přes zahradu a vyhnout se tak ochrance, která stála před vchodem,“ popsal vyšetřovatel FBI Tom Mangold. Zabránilo jim v tom však rozbouřené moře.
„Loď se dostala do silné bouřky, útočníky smetla z paluby a všichni skončili v moři. Přežili, ale z útoku sešlo. Nikdy už se o další pomstu nepokusili,“ dodal Mangold.
John Lennon: Před smrtí se vyfotil s vrahem!
Útočník: Mark David Chapman
Způsob provedení: střelba z pistole
Kdy: 8. prosinec 1980
Kde: před svým domem
Čas: kolem 22. hodiny
Status: útok nepřežil
Jedním z nejznámějších zpěváků 20. století byl zajisté John Lennon (1940–1980) ze skupiny Beatles. Ten byl znám pro svůj šarm a vřelý vztah k médiím. Rád cestoval a poskytoval rozhovory.
Ráno 8. prosince 1980, než nasedl do auta, aby odjel do nahrávacího studia, stál před jeho newyorským domem The Dakota Mark David Chapman. Požádal ho o fotografii a Lennon mu vyšel vstříc.
To ale ještě netušil, že hovoří se svým vrahem, který ho za pár hodin sprovodí ze světa.
Pět smrtících výstřelů
Když se tentýž den večer John Lennon vracel se svou ženou Yoko Ono domů, Mark Chapman na zpěváka čekal ukrytý ve stínu. Yoko šla první, několik kroků za ní John. Když prošli vstupní bránou, zavolal Chapman zezadu:
„Pane Lennone!“ Ten se stihl sotva otočit, když na něj Chapman pětkrát vystřelil. Lennon ještě stačil vyjít několik schodů a poté se zhroutil na zem. První kulka zasáhla Lennonovo okno, dvě prostřelily plíci, další roztříštila rameno.
Poslední, pátá kulka zasáhla aortu. Na místě byli velice záhy dva policisté, kteří se rozhodli vzhledem k vážnému stavu zraněného nečekat na sanitku a odvézt jej do nemocnice policejním autem.
Podle vyjádření doktora Stephena Lynna, který té noci sloužil pohotovost v Rooseveltově nemocnici, byl Lennon mrtvý již v okamžiku, kdy ho do nemocnice přivezli, tj. krátce před 23. hodinou.
Mark byl nakonec odsouzen k doživotnímu trestu s možností omilostnění po dvaceti letech. Příčinou úmrtí bylo vykrvácení, podle lékařů měl přijít až o 80 % krve.
Marvin Gaye: Zabil ho vlastní otec
Útočník: Marvin Gay senior
Způsob provedení: střelba v afektu
Kdy: 1. duben 1984
Kde: před vlastním domem
Čas: kolem poledne
Status: útok nepřežil
Marvin Gaye (1939–1984) byl nadaný soulový zpěvák, který to v životě neměl jednoduché. Jeho otec byl církevní reverend a v žádném případě netoleroval synův vztah k hudbě.
Ke všemu se Marvin v dětství stal několikrát obětí šikany – kvůli své pleti, chudobě, nebo i za své příjmení, kvůli kterému se mu ostatní posmívali, že je gay, tedy homosexuál („e“ si přidal k příjmení až později).
Když se lidé ze sousedství začali o Marvinovi vyjadřovat, že skrývá svou skutečnou orientaci, Marvin senior jakožto věřící nemohl tuto pomluvu unést a začal syna fyzicky trestat.
O něco později, když ho proslavil hit What Going On, se rozhodl od rodiny odstěhovat. Po několika letech se vrátil, aby se pokusil s otcem udobřit. To se mu ale nepovedlo, došlo k zuřivé hádce. Marvin senior sáhl po zbrani a na svého syna dvakrát vystřelil. Zpěvák zemřel během převozu do nemocnice.
Zemřel, když se chtěl usmířit
Marvin senior nebyl z návratu svého syna z Belgie, v níž několik let žil a skládal hudbu, vůbec nadšený. Naopak. Nadaný zpěvák se přitom chtěl s otcem usmířit. Svědkem incidentu byl Marvinův dlouholetý kamarád, kterého si zpěvák pozval jako morální podporu.
Rozzuřený otec Marvina v afektu zabil poté, co se začali hádat kvůli penězům a majetku. Ihned po střelbě se k silně krvácejícímu synovi sklonil a plakal. I při soudním jednání upřímně litoval svého činu. Porota mu udělila šestiletý trest.
Podle soudní pitvy bylo v Marvinově těle nalezeno větší množství kokainu a chemické látky zvané andělský prach, která může v lidech vyvolat agresivní chování. Otec později vypověděl, že střílel v sebeobraně, protože se syna bál.
Podle jeho výpovědi byl Marvin zuřivý a běsnil. Protistrana tuto možnost ale zcela vyloučila – jednalo se prý o čistou spekulaci. V těle měl tak malé množství inkriminované látky, že vedlejší nepříznivé účinky nebyly možné.
Selena: Zabila ji fanynka
Útočník: Yolanda Saldivar
Způsob provedení: poprava střelnou zbraní
Kdy: 31. březen 1995
Kde: v domě vražedkyně
Čas: neznámý
Status: útok nepřežila
Zpěvačka hispánského původu Selena, celým jménem Selena Quintanilla-Pérez (1971–1995), se díky svému talentu proslavila především v 90. letech 20. století.
Selena byla původem z Texasu a většina jejích textů je španělských, což jí přineslo slávu i mimo Ameriku, především v Portugalsku a Španělsku. Na vrcholu se ocitla, když jí bylo kolem dvaceti let.
Tehdy začaly vznikat její četné fankluby, složené z mladých dívek i chlapců. Často se s nimi setkávala, aby rozdávala autogramy a byla tak svým fanouškům blíž.
Bohužel na ni 31. března 1995 zaútočila Yolanda Saldivar, prezidentka jednoho z fanklubů, se kterým zpěvačka velice aktivně pracovala. Proto bylo zjištění, že je vrahem právě Yolanda Saldivar, pro fanoušky naprosto šokující.
Vražedkyně neunesla vinu?
Yolanda byla v roce 1995 odsouzena k doživotnímu trestu. Několik let žádala o propuštění ze zdravotních důvodů, podle své výpovědi začala mít potíže s ledvinami. Soudy jí nikdy nevyhověly a po dvaceti letech ve vězení byla nakonec nalezena mrtvá.
I přes veškerou pomoc se ji už nepodařilo zachránit. Příčina smrti není dodnes známá, tvrdí se, že šlo o předávkování prášky nebo drogami.
Tupac Shakur: Vraha natočila kamera!
Útočník: někdo z gangu Southside Crips
Způsob provedení: 4 výstřely
Kdy: 7. září 1996
Kde: před klubem 662
Čas: kolem 21. hodiny
Status: útok nepřežil
Tupac Amanu Shakur (1971–1996) byl americký rapper, herec i básník, který byl mnohem známější pod pseudonymy 2Pac či Makaveli.
Guinnessova kniha rekordů uvádí tohoto černošského umělce jako nejúspěšnějšího rappera historie se 75 miliony prodaných hudebních nosičů. Netušil ovšem, že mu sláva a talent přinese v pouhých 25 letech smrt.
7. září roku 1996 se Tupac společně se svým producentem Sugem Knightem z vydavatelství Death Row Records vracel z boxerského zápasu Mika Tysona.
Při jízdě domů jejich auto ale pronásledoval bílý Cadillac, ze kterého na jedné z méně frekventovaných ulic někdo čtyřikrát vystřelil. Všechny kulky Tupaca zasáhly a o šest dní později v nemocnici zemřel.
Policie pachatele dopadla díky kamerovému záznamu incidentu, který se odehrál o několik okamžiků dříve.
Bílý Cadillac přináší smrt
V hale hotelu MGM Grand totiž Tupac napadl Orlanda Andersona, člena gangu Southside Crips, který dříve okradl jiné zaměstnance vydavatelství Death Row Records. Vše zachytila hotelová kamera.
Později, když jeli do Tupacova Clubu 662 a zastavili na křižovatce ulic Flamingo-Koval, se k nim přiblížil zmiňovaný bílý Cadillac, ze kterého se spustila střelba na vůz, v němž jel Tupac a Suge Knight.
Tupac byl zpopelněn v pátek 13. září 1996. Suge Knight utrpěl poranění hlavy a přežil. Tupac se stal zhruba rok před smrtí členem poměrně kontroverzní skupiny lidí, vystupujících pod jménem Outlawz.
Jednalo se o americkou hiphopovou skupinu, která byla známá mnoha svými hudebními díly, ale ještě více se proslavila skandály.
Spousta členů Outlawz se dostalo do vězení kvůli drogám, ublížení na zdraví nebo znásilnění, i Tupac si odseděl pár měsíců, když byl přistižen v jednom z klubů s balíčkem drog.
50 cent: Zahrával si s podsvětím
Útočník: neznámý
Způsob provedení: 9 výstřelů
Kdy: 24. dubna 2000
Kde: před domem svých prarodičů v Queensu
Čas: kolem 10. hodiny
Status: útok přežil
Nadaný rapper Curtis James Jackson (*1975), známý pod pseudonymem 50 Cent, prožil krušné dětství. Jako dítě ulice velice rychle poznal, co znamená zákon přežití a zákon gangu. V osmi letech se stal sirotkem, pečovali o něj prarodiče.
Otec s ním nikdy nežil a matka, drogová dealerka, byla zavražděna. Rozhodl se proto začít trénovat box, aby se na ulici nemusel bát. Během puberty začal být nezvladatelný a skončil v polepšovně. Jeho největším prohřeškem bylo prokázané pašování drog.
Po propuštění se rozhodl nastartovat svou rapperskou kariéru pod záštitou nahrávací společnosti Hollywood Records a to se mu povedlo. Ovšem i v jeho případě mu sláva a minulost přinesla nejen peníze, ale i nepřítele.
V dubnu roku 2000 na něj byl spáchán atentát, kdy neznámý útočník vystřelil do hudebníkova těla 9 kulek. Byl okamžitě převezen do nemocnice a s velkou dávkou štěstí přežil. Dostal proto přezdívku „Neprůstřelný“.
Nikdy se nezjistilo, kdo po něm střílel, ale policie došla k závěru, že šlo o drogový kartel, se kterým v minulosti spolupracoval.
Dostal druhou šanci
Když se 50 cent zotavil, rozhodl se přehodnotit svůj dosavadní život. Založil nadaci, která pomáhá dětem z ulice se stejným osudem, jaký měl on. Začal produkovat vlastní filmy a napsal svou autobiografii.
Dokonce ho oslovil rapper a hudební producent Eminem, se kterým se zase dostal na výsluní. V roce 2002 založil společně s rappery Lloydem Banksem a Tonym Yayem skupinu G-Unit.
Ta se po pár letech rozpadla, nicméně 50 cent je aktivní dodnes a na svém kontě má několik desítek desek, ale i několik filmů i knih.