Domů     Nejkrutější velitelé koncentračních táborů: Stihl je podobný osud jako jejich vězně?
Nejkrutější velitelé koncentračních táborů: Stihl je podobný osud jako jejich vězně?

Velí masovému vyhlazování. Někteří proto, že mají strach, jiní se ve vraždách vyžívají. Seznamte se s veliteli nejkrutějších vyhlazovacích táborů.

Voyeur smrti

Kdo: Karl Richard Baer

Kdy žil: 1911–1963

Kde velel: v táboře Osvětim-Březinka

Členem SS se vyučený pekař-cukrář stane v roce 1932 a svoji zvrhlost začne hned uplatňovat jako strážný v koncentračním táboře v Dachau.

Přes tábory Neuengamme, Oranienburg, Columbia-Haus a Sachsenhausen se dostane až do Osvětimi, kde v roce 1943 nahradí ve funkci velitele Arthura Liebehenschela (1901–1948).

Doslova se vyžívá zejména ve všem okolo vraždění vězňů v plynových komorách. Nechá postavit rampy, na kterých se konají selekce, jimž občas osobně přihlíží.

Pak následuje skupinu lidí, odsouzených pohybem ruky k okamžitému zplynování, ke komorám a kukátkem pozoruje, jak v bolestech dlouhých deset minut umírají, zvrací, škrábou si kůži a zatínají pěsti.

Podle situace v komoře smrti tato kreatura rozkazuje, jak dále dávkovat smrticí plyn. Leckdy osobně ještě zastřelí dítě, jež snad díky tomu, že leželo nízko, účinky smrtícího plynu přežilo.

Když se válka chýlí ke konci, podílí se na zahlazování stop a vraždění svědků i těch vězňů, kteří byli příliš slabí na přesuny.

Prozrazen díky tisku

Na konci války uprchne a žije pod změněným jménem poblíž Hamburku jako lesní dělník.

První seznamy válečných zločinců jeho jméno neobsahují, ale jakmile dojde i na něj a v novinách se objeví jeho fotografie, leckdo jej pozná a zjistí se i to, že ho tajně navštěvuje jeho žena.

V prosinci 1960 je zatčen, trestu smrti, který dostali dva jeho předchůdci, se ovšem nedožije, zubatá si pro něj přijde v roce 1963. Umírá na infarkt přímo ve své cele.

Karl Richard Baer nepatří mezi milé chlapíky.
Karl Richard Baer nepatří mezi milé chlapíky.

Bestie, nebo obětní beránek?

Kdo: Josef Kramer

Kdy žil: 1906–1945

Kde velel: v táborech Osvětim II a v Bergen–Belsen

Josef Kramer velí postupně několika táborům. Na konci války působí v Bergen-Belsenu. Tento vyučený elektrikář z přísně katolické rodiny má být znám svou mimořádnou krutostí, kvůli které se mu říká Belsenská bestie.

Pamětník Tomi Reichental (*1935), který přežil věznění v táboře Bergen-Belsen, o svém pobytu napsal knihu, v níž uvádí: „Aniž jsme to tušili, táborový velitel Josef Kramer se pro nás zoufale snažil sehnat jídlo.

Rozesílal dopisy svým nadřízeným, v nichž popisoval strašlivý stav tábora, dokonce vyslal nákladní vozy, aby objížděly okolní vesnice a vybíraly jídlo pro hladovějící vězně. Znamená to, že to byl dobrý člověk? Možná vás bude zajímat, co si o něm myslím já.

Nemohu pominout to, že v době, kdy dopisy psal, Německo jasně prohrávalo válku. Věděl, že se všechno záhy změní, a možná ho napadlo připravit si obhajobu proti případným budoucím obviněním. Ale pravdu se nikdy nedozvíme, ať byla jakákoli.“

Zůstane v táboře

Další jeho vzpomínky na Kramera se týkají dne osvobození Bergen–Belsenu britskou armádou: „Doslechli jsme se, že táborový velitel Josef Kramer byl zatčen spolu s dalšími důstojníky SS, zatímco jiní utekli.

Když se ho Britové ptali, proč se nepokusil o útěk, odpověděl: Zůstal jsem, takové byly rozkazy.“ Zatčen je 15. dubna 1945, v den osvobození tábora.

Výše zmíněné dopisy mu jsou k ničemu, popraven je 13. prosince 1945 poté, co jej za válečné zločiny odsoudí britský válečný soud v Lüneburgu.

Joseph Kramer je za své prohřešky nakonec popraven.
Joseph Kramer je za své prohřešky nakonec popraven.

Skončí nahý na plotě

Kdo: Franz Ziereis

Kdy žil: 1905–1945

Kde velel: v táboře Mauthausen-Gusen

Jeho otec je obětí první světové války. Sám Franz Ziereis (1905–1945) však bude mít na svědomí tisíce obětí druhé světové války. Vojákem se stane kvůli tomu, že ztratí zaměstnání.

Pak vstoupí do SS a stane se výcvikovým instruktorem oddílu Totenkopfverbände, což byly jednotky určené ke strážní službě v koncentračních táborech.

9. února 1939 vystřídá Alberta Sauera (1898–1945) ve funkci velitele koncentračního tábora Mauthausen-Gusen. V táboře působí s celou rodinou a vyžívá se ve střílení vězňů, což podle svědků učí i svého jedenáctiletého syna.

Přizná se k válečným zločinům

Dva dny předtím, než je tábor americkou armádou 5. května 1945 osvobozen, uprchne i s manželkou a synem. Již 22. května je ale vypátrán v lovecké chatě v Horních Rakousích. Při pokusu o útěk je vážně zraněn třemi střelami do břicha.

Zranění mu nepomůže od toho, aby byl mnoho hodin vyslýchán. Přizná se k vraždě asi 4000 vězňů, kteří zaplatili smrtí jím nařízené trestné práce, zemřeli v jím řízených pojízdných plynových komorách a podobně.

Přizná se třeba i k tomu, že se za jeho velení z tetované lidské kůže vyráběly penály a stínítka lamp. Umírá krátce po výslechu, 25. května 1945. Jeho těla se zmocní bývalí vězni a pověsí jej na plot tábora.

Podle fotografií, které se dají dohledat, skončí pověšen nahý za kůži na krku a na hýždě mu kdosi posměšně namaluje dva hákové kříže.

Franz Ziereis skončí po smrti neslavně. Nikdo mu jeho válečné zločiny nedokáže odpustit.
Franz Ziereis skončí po smrti neslavně. Nikdo mu jeho válečné zločiny nedokáže odpustit.

Umím dobře organizovat masové vraždy

Kdo: Franz Stangl

Kdy žil: 1908–1971

Kde velel: v táborech Sobibor a Treblinka

Jeho přezdívka je Bílá smrt. Franz Stangl už jako mladý nacista překvapuje nadřízené svou chladnokrevností. Brzy dostane na starost vyhlazovací tábor v Sobiboru. Zabíjení zde značně zefektivní.

Jeho žena, která v táboře přítomná není, se zabíjením nesouhlasí a bombarduje ho nepříjemnými otázkami. Muž ji ujišťuje, že s ničím zlým nemá nic společného. Mezitím v rekordním čase nechá zplynovat 100 000 vězňů.

Je tak schopný, že ho přeloží do Treblinky, která se zdá nacistům málo efektivní továrnou na smrt. I tam se „osvědčí“, zvýší kapacitu plynových komor, aby mohlo vyhlazování probíhat rychleji. „Ukázal se být skvělým organizátorem masového vraždění.

Dokonce získal oficiální pochvalu, jako ‚nejlepší táborový velitel v Polsku‘. Byl vždy perfektně oblečený, mluvil mírným hlasem, choval se zdvořile a přátelsky.

Stangl nebyl sadista, ale byl pyšný na své dílo, činilo mu potěšení, když tábor smrti běžel jako hodinový strojek,“ píše se v knize Roberta S. Wistricha (1945–2015) Who’s Who in Nazi Germany.

Najde ho lovec nacistů

Je až tak dobrý, že se ho ke konci války snaží nacistický režim zbavit jako nepohodlného svědka a vyšle ho na italskou frontu. Přežije, vrací se do Rakouska a po konci války je zadržen, ale z vězení uniká a dostává se do Sýrie. Tam za ním odjede i rodina.

V roce 1951 se přesunou do Brazílie. Počínají si neopatrně a neskrývají svoji identitu. Lovec nacistů Simon Weisenthal (1908–2005) ho nakonec vypátrá a dopadne.

Na naléhání mezinárodních sil je Stangl vydán do Německa k soudu, kde je roku 1970 odsouzen na doživotí. Umírá ve vězení roku 1971 na srdeční selhání.

Franz Stangl se z vězení na svobodu už nikdy nepodívá.
Franz Stangl se z vězení na svobodu už nikdy nepodívá.

Katolík vybuduje továrnu na smrt

Kdo: Rudolf Höss

Kdy žil: 1900–1947

Kde velel: v táboře Osvětim

Rudolf Höss pochází z katolické rodiny. Jeho otec vyžaduje přísnou poslušnost, proto Rudolf nemá později problém uposlechnout i ty nejkrutější rozkazy svých nadřízených. Před kariérou v SS si ještě stihne odsedět trest za vraždu.

Nejprve slouží v Dachau, později v Sechsenhausenu a nakonec v nově vznikající Osvětimi, kde se stává nejvyšším velitelem. To on přemění tábor původně určený pro politické vězně ve vyhlazovací mašinerii.

Jeho manželka a dcera žijí na dohled od tábora, ve vile s kuchaři, chůvami, zahradníky a ve veškerém přepychu. Ke konci války prchá na sever a rodinu ukryje v cukrovaru. Sám se skrývá jako dělník na farmě. Chtějí prchnout do Jižní Ameriky, ale nepodaří se to.

Úkryt svého muže nakonec prozradí Hössova žena, poté co vojáci zmlátí jejího druhého syna, Klause. Höss u sebe stále nosíval ampulku s kyanidem, ale několik dnů před zatčením se mu rozbila, takže je zatčen živý.

Identifikovat ho pomůže snubní prsten s nápisem „Rudolf a Hedwiga“. Octne se jako jeden z prvních válečných zločinců před soudem v Norimberku. Svět šokuje věcnost a lhostejnost, s jakou popisuje zabíjení. Oběšen je přímo v Osvětimi, kousek od svého domu, 16. dubna 1947.

Rudolf Hös všechny šokuje tím, jak lhostejné mu je zabíjení lidí.
Rudolf Hös všechny šokuje tím, jak lhostejné mu je zabíjení lidí.
Foto: wikipedie, youtube
Související články
Historie
Zrození povinné školní docházky u nás: Proč se jí církev a šlechta bála?
Vývoj jde v 18. století nezadržitelně kupředu, rozjíždí se manufakturní a strojní výroba, která si žádá obsluhu schopnou alespoň číst a psát. Nezbývá než podniknout radikální krok, posunout vzdělanost v rakouské monarchii alespoň na základní úroveň. Brzdou reformy škol je ale katolická církev a šlechta. Proč? Školy do té doby většinou fungují pod ochranou klášterů nebo bohatých […]
Historie
Váleční sloni: Tank s chobotem
Římská legie se řadí k boji. Zazní bubny a rozkazy centurionů. Vojáci se seřadí do linie, skryti za hradbou velkých štítů. Před nimi je řeka a za ní nepřítel. Překročit vodní tok nebude snadné, ale není nic, co by římská legie nezvládla. Na druhém břehu se pustí do boje. A začne vítězit! V roce 280 př.nl. stojí […]
Historie
Rozkvět a pád Babylonské říše
Babylonská říše se formovala postupně na břehu řeky Eufrat v dnešním Iráku již dva tisíce let před naším letopočtem. Dnes se v dané oblasti nachází převážně poušť, ale před čtyřmi tisíci lety se zde nacházela úrodná krajina s pravidelným přísunem srážek a teplým vlhkým podnebím. Nejprve se jednalo o městský stát v bezprostřední blízkosti města nazývaného v akkadštině Báb-ilí (Brána […]
Historie
Císař Leopold II. dal přednost nákupům před učenou diskusí
V 18. století se rodí nový fenomén – průmyslové výstavy. V Čechách se ta první odehrála v roce 1754 ve Veltrusích a nadšená z ní byla Marie Terezie. Z té další v roce 1791 v Praze zase císař Leopold II.   Když Marie Terezie projevuje zájem o všechno a během obchůzky se často zastavuje. Teď […]
reklama
zajímavosti
Hry v říši zvířat: Mají své zákonitosti?
Na základě důkazů zoologů z Univerzity v Idahu si zvířata hrají nejvíce v době, kdy se jejich nervové buňky a nervové systémy vyvíjejí nejrychleji. Hravější jsou prý pak údajně zvířata s delšími cykly dospívání, takže kupříkladu šimpanzi si hrají delší dobu a komplikovaněji než například ježci…   Prostřednictvím hraní poznávají mladá zvířata svět kolem sebe. […]
Výbuch Tambory: Nejničivější erupce novověku vyvolala hladomor
Erupce sopky byly tak mohutné, že se jejich celková energie vyrovná téměř 180 000 explozím hirošimské jaderné pumy! „Běsnění“ Tambory změní indonéský ostrov Sumbawa na nehostinnou pustinu a způsobí i krutou smrt statisíců lidí z celého světa! Z dálky se ozývá nepříjemné dunění. „Jako kdybyste naráz vystřelili ze dvou až tří děl,“ zapíše si tehdy do lodního […]
Jak a proč se jmenujeme? První příjmení se rodila ve 14. století
Jmenujete se třeba Martin Černý a sousedka například Jana Pekařová. Napadlo vás zamyslet se nad tím, odkud se vzalo vaše nebo její příjmení? Je to zajímavý příběh. Při jeho vyprávění se vrátíme o 700 let zpátky. Příjmení jsou hodně stará. Co na to říká jazykověda? Už po roce 1300 se u nás začínají objevovat první […]
Sladký lék: Kouzlu čokolády podléhali dobrodruzi, básníci i královské milenky
Jestli si bez čokolády nemůžete představit život, při diskusi s jejími odpůrci můžete argumentovat, že jde o lék. Opravdu je to tak. Léčivé účinky čokolády znali už Mayové a Aztékové, kteří je vypozorovali při dlouhodobé konzumaci nápoje. Čokoládu považovali hlavně za afrodiziakum. Její chuti z Evropanů podlehl například toskánský vévoda Cosimo III. de Medici (1642–1723) italský diplomat […]
reklama
svět zločinu
Neomylný střelec Wyatt Earp: Vždycky je rychlejší než jeho soupeř
Nástrahy prérie zná Wyatt Earp už od mládí, díky přísné výchově rodičů ale revolver nikdy nepoužívá jinak než v sebeobraně. Jeho rodinu zláká vidina kalifornského ráje. Proto sbalí věci a s koněm a vozem odjíždějí ze státu Iowa do San Bernardina v Kalifornii. Během sedmiměsíční cesty se šestnáctiletý kluk Wyatt Earp (1848–1929) stává znamenitým střelcem, ale se […]
Pistolník Billy the Kid: Prvního zločinu se dopustí v pouhých 12 letech
Řadí se ke kamarádům Jesseho Jamese, se kterým do sebe obrátil nejednu sklenku whiskey. Billy the Kid, vlastním jménem William H. Bonney, přichází na svět v New Yorku, ale rodina je stále na cestách. Zamíří do Kansasu, pak do Nového Mexika, kde jeho otec umírá. Z Billyho Kida (1859–1881) pak roste drzý a nezvladatelný kluk. Jeho matka […]
Postrach padouchů: Divoký Bill Hickok se stal obětí msty
Ačkoliv si Wild Bill Hickok vybuduje pověst proslulého rváče, nikde se nedostane mimo zákon. Se svým revolverem míří obávaný pistolník velice rychle, ale zároveň nikdy neútočí jako první. Kdo to proti němu zkusí, má obvykle smůlu. Wild Bill Hickok (1837–1876) patří ke krasavcům a na svůj zevnějšek je náležitě pyšný. Hezkou tvář, nazrzlé kadeřavé vlasy […]
Bandita Jesse James: Bývalý přítel ho zákeřně trefil zezadu
Dokáže střílet oběma rukama a pekelně rychle. Míří jistě, ruce se mu nikdy nezachvějí. Jesse James nejdříve bojuje ve válce Severu proti Jihu na jižanské straně. Válečné akce si ale vykládá po svém. Bojová jednotka Williama Quantrilla, které je Jesse Woodson James (1847–1882) členem, je totiž svérázná partička, která hlavně přepadá poštovní dostavníky Unie a […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz