Skip to content

Strom jako z ráje: Plodí 40 odrůd ovoce!

Nemusíte mít celý sad, abyste měli různé ovoce v různou dobu. Stačí jediný strom. Na jaře vykvete mnoha barvami a od časného léta do podzimu nese plody. Nejde samozřejmě o dílo přírody, ale o počin velkého srdce a šikovných rukou umělce, který chce zachránit staré odrůdy pro budoucí generace.

Stromy bývají vděčnými náměty obrazů i sochařských výtvorů. Ale i ony samotné se mohou stát živoucím uměleckým dílem. To, co předvedl americký výtvarník a profesor umění Sam Van Aken vyráží dech odborníkům i laikům.

Jeho strom dává lidem neuvěřitelných 40 odrůd ovoce a zároveň potěší oko každého estéta. Umělec tvrdí, že každá jeho práce byla vždy inspirována přírodou a jeho vztahem k ní. Ten u něj zapustil pevné kořeny v dětství, kdy vyrůstal na rodinné farmě v Readingu (americký stát Pensylvánie).

Sam Van Aken v plné práci.

Skvělý nápad

Příběh jeho magického stromu začíná v roce 2008, kdy se Sam dozvídá, že sad při Newyorské zemědělské experimentální stanici bude zrušen pro nedostatek financí. Ztratit ho by znamenalo přijít o řadu starých a vzácných odrůd ovoce, starých až 200 let.

Výtvarník se rozhodne jej zakoupit a pak dostane nápad, že by nebylo špatné vytvořit jediný strom, na kterém by se daly tyto odrůdy zachovat a šířit dále mezi farmáře a pěstitele. Následujících několik let stráví tím, že svou myšlenku převádí do reality.

Nejdříve bylo nutné si práci pořádně naplánovat.

Pět let snažení

Nejprve si vytvoří časovou osu, jak by mělo probíhat kvetení a dozrávání a pak začne vybírat ze zhruba 250 už téměř neznámých a komerčně nepěstovaných odrůd ty nejvhodnější. Několik jich na zkoušku naroubuje na tzv.

„pracovní strom“. V dalších letech začíná postupně přidávat další odrůdy. Vše trvá přibližně 5 let, než je dokončen strom, nesoucí 40 ovocných odrůd. Na to, proč si zvolil právě tento počet, má Sam Van Aken jednoduchou odpověď.

„Číslo 40 je významnou cifrou napříč různými náboženstvími. Tato myšlenka se mi vždy zdála zajímavá, proto mi toto číslo přišlo vhodné i pro můj strom,“ vysvětluje.

Na stromě rostou staré a vzácné odrůdy peckovin

Od června do října

Jeho dílo se na jaře rozzáří bílými, růžovými, fialovými i karmínovými květy. Postupně na něm také dozrává ovoce, v jeden čas vždy několik druhů najednou. Zatímco některé jsou už jsou vhodné ke konzumaci, jiné jsou ještě drobné a nezralé.

Majitelé tak mají k dispozici po několik měsíců různé druhy ovoce, od broskví a meruněk přes třešně či nektarinky až ke švestkám nebo dokonce mandlím. Jednotlivé druhy dozrávají od června do října. V současné době je na území USA podobných stromů vysazena necelá dvacítka.

Taková opravdu malá ukázka toho, co krásný strom dokáže.

Háj kouzelných stromů

Profesor Van Aken by podle svých slov chtěl dále pokračovat v umisťování těchto okouzlujících dřevin po celé zemi. Protože tvorba každého stromu je zdlouhavý, celých 5 let trvající proces, neuvažuje o tom, že by se staly předmětem komerčního ovocnářství.

Každý z nich je malým uměleckým dílem a nostalgickou vzpomínkou na staré sady našich předků. „Rád bych uchoval toto dědictví, staré a původní druhy peckovin. A nakonec bych chtěl vytvořit háj nebo malý sad těchto stromů v městském prostředí,“ nastínil své další plány.

Foto: www.youtube.com,www.samacharnama.com,www.treeof40fruit.com, www.businessinsider.com.au,
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Věda a technika
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články