Domů     Nejasná poselství spánku: Co o nás vypovídají sny a naše oblíbená spací poloha?
Nejasná poselství spánku: Co o nás vypovídají sny a naše oblíbená spací poloha?
29.6.2024

Je všeobecně známo, že spánek léčí. Probíhá při něm celková regenerace našeho těla. Zamýšleli jste se však někdy nad tím, v jaké poloze nejčastěji usínáte?

Právě tato skutečnost údajně vypovídá o naší osobnosti téměř stejně, jako je tomu i v případě řeči těla.

A jak usínáte vy? Naše oblíbená poloha o nás údajně hodně vypovídá. FOTO: pxfuel
A jak usínáte vy? Naše oblíbená poloha o nás údajně hodně vypovídá. FOTO: pxfuel

Usínáte-li pokaždé jinak, jste zřejmě mnohostrannou osobností. Pokud obvykle usínáte na břiše, ovšem ani jednu ruku neschováváte pod polštářem, jste zřejmě silná, iniciativní osobnost a vůdčí typ. Vaše vytrvalost vás předurčuje k úspěchu.

Jestliže pak většinou spíte na zádech s rukama podél těla, jste zřejmě cílevědomou osobou s jasně stanovenými cíli, za kterými si neochvějně jdete.

Usínáte-li pak na zádech, ovšem jinak než s rukama podél těla, pravděpodobně disponujete vysokým sebevědomím s pozitivním přístupem k životu.

Jestliže však upřednostňujete embryonální polohu na boku s pokrčenými koleny přitaženými k tělu, psychicky tak odpočíváte po svých velice náročných zážitcích…

Poloha na boku se spojenými koleny pak zase svědčí o skutečnosti, že jste optimistická, klidná a spolehlivá osoba.

Druhy snů a každodenní události

Se spánkem jsou nerozlučně spjaty sny. Naše sny jsou pro nás dokonce životně důležité, protože jsou přímo spjaty s naším základním biorytmem, tedy střídajícím se cyklem aktivity a odpočinku. Vědci se tudíž problematikou lidských snů čím dál častěji zabývají.

Sny vycházejí z vnějších i vnitřních podnětů, vzpomínek a představ spícího. I sen je tedy jakousi psychologickou událostí. Náš mozek během spánku dokáže vložit do snu i okolní zvuky, a to často též zcela smysluplně.

Obsahově pak jsou prý mužské sny agresivnější než sny ženské, které mají být emocionálnější. Jedná se však prozatím pouze o vědeckou hypotézu, neboť naše sny dle předpokladů vědců údajně souvisejí také s tím, jaké předměty během dne používáme.

Mužské snění se nám z tohoto úhlu pohledu může zdát dynamičtější, ráznější nebo též techničtější. Sen z tohoto hlediska v podstatě „čerpá“ z bdělého života. Zdá se, že události všedního dne tedy zpětně naše sny osvětlují…

Co myslíte, mohou mít sny i taková zvířata? Podle všeho ano, snění u nich však probíhá jinak. FOTO: pxfuel
Co myslíte, mohou mít sny i taková zvířata? Podle všeho ano, snění u nich však probíhá jinak. FOTO: pxfuel

Sny v říši zvířat

Některé naše sny někdy bývají až nebezpečně živé.

Abychom si ve spánku nějakým způsobem neublížili, a to ani ve snových situacích, kdy kupříkladu bojujeme o svůj vlastní život, mozek pomocí nervových impulzů „ochromí“ naše svaly takovým způsobem, že tělo i nadále zůstává v klidu.

Sny se údajně zdají i zvířatům. Zvířata však mají „divoké“ geny a jejich tělo během spánku není mozkem utlumeno podobně jako lidské tělo.

Tento fakt bývá dáván do souvislosti rovněž i se skutečností, že zvířata, žijící ve volné přírodě, jsou ohroženější než my v našich bezpečných domovech, a potřebují tak reagovat podstatně rychleji než lidé.

Potřeba spánku v živočišné říši

Potřeba spánku v živočišné říši je skutečně široká. Slon africký spolu s dalšími velkými býložravci je uváděn jako příklad savce, který vystačí s poměrně velmi krátkou dobou spánku.

Sloni spí nejen krátce, ale tuto krátkou dobu mají navíc ještě rozdělenou do několika dalších, ještě kratších úseků. Jejich předpokládaných tři až šest prospaných hodin denně kontrastuje například s některými druhy netopýrů, kteří denně prospí až dvacet hodin.

Ovšem v porovnání s některými zástupci živočišné říše jsou ještě i sloni pořádnými lenochy. Například rorýsi obecní tráví převážnou většinu času mezi podzimním odletem do teplých krajů a jarním návratem ve vzduchu.

Někteří z nich se po dobu až deset měsíců v podstatě nedotknou pevného podkladu. Po celou tuto dobu spí průběžně během letu, a usínají tak zřejmě pouze jen na skutečně velice malé okamžiky.

Rorýs obecný patří mezi nespavce. Většinu času tráví ve vzduchu. FOTO: Andrey Gulivanov/Creative Commons/CC BY 2.0
Rorýs obecný patří mezi nespavce. Většinu času tráví ve vzduchu. FOTO: Andrey Gulivanov/Creative Commons/CC BY 2.0

Spánek domácích mazlíčků

Co se domácích mazlíčků týče, jedním z velkých spáčů je bezpochyby krajta, která umí prospat až dvacet hodin denně. Kočky spí několikrát denně, celkem přibližně až šestnáct hodin, přičemž starší nebo nemocné kočky mohou prospat až osmnáct hodin za den.

Většinu tohoto času ale nepředstavuje hluboký spánek. Psi pak spí mezi deseti až čtrnácti hodinami. O jejich momentálním rozpoložení v průběhu spánku vypovídá rovněž i jejich spací poloha.

Například schoulený pes se snaží udržovat svoji tělesnou teplotu, pes spící na zádech s doširoka otevřenými tlapkami je zcela oddaný a spokojený a pes s břichem u země a hlavou položenou mezi předními tlapkami spí poněkud „v pozoru“.

Sny a nevidomí lidé

Vědecké výzkumy prokázaly, že sny se zdají všem lidem, i těm nevidomým, a to přesto, že často své sny částečně nebo i zcela zapomínáme. Lidé, kteří se s postižením zraku již narodili, ale nemívají obrazové sny.

Jejich snění bývá postaveno na zbývajících smyslech, tedy na sluchu, hmatu, čichu nebo chuti. Avšak rovněž jako ostatní, i nevidomí lidé ve svých snech pociťují a prožívají emoce.

Lidé, kteří o svůj zrak přišli až v průběhu života, pak mívají stejně vizuální sny jako lidé bez zrakového postižení. Každý však již nemusí nutně prožívat své sny barevně. Existují lidé, kteří sní pouze a výlučně jen černobíle.

Podle názoru vědců se naše barevné snění rozvinulo především až v rámci nástupu barevného televizního vysílání a rovněž i díky rozmachu barevných obrázkových časopisů.

Výkladové snáře

Snad odjakživa lidé věří, že sny mívají svůj konkrétní význam, a proto se snaží své sny určitým způsobem popsat a pak k nim přiřadit určité vysvětlení. Pro pohodlnější určování významu snů vznikly speciální výkladové knihy, zvané snáře.

Nejstarším dochovaným snářem je několikadílný snář z 2. poloviny 2. století, pocházející od Artemidora z Efesu (2. století), s názvem Výklad snů.

Tento snář se stal základem mnoha pozdějších prací ohledně vykládání snů. Artemidoros ve snech viděl uskutečnění božské prozřetelnosti.

Vykladači snů však v antice nebyli ničím výjimečným a Artemidoros navazoval již na práci řady svých předchůdců, z nichž některé ve svém díle i uvádí. Skutečně lze snad tedy přesný význam našich snů odhalit?

Foto: viz popisky
Související články
Zajímavosti
Co nám hrozí v elektronickém světě?
Na internetu hrajeme hry, nakupujeme, sledujeme i sdílíme videa, filmy, čteme knihy. Je ale důvod mít se na pozoru, hlavně v dnešní složité a hektické době, neboť nevíme, jaké nebezpečí na nás může číhat. Hrozby se rozhodně nevyplatí podceňovat. Kromě sexuálních predátorů jsou tu hackeři a nejrůznější podvodníci, co by se rádi dostali k našim […]
Zajímavosti
Cukrovka, strašák moderní doby
Není cukrovka jako cukrovka. Zatímco diabetem 1. typu trpí zejména děti, 2. typ postihuje dospělé a je označován za jednu z civilizačních chorob. U nás jím trpí 10 % populace, přičemž do budoucna se dá očekávat, že diabetem 2. typu onemocní během svého života každý třetí Čech. A to nejen z řad starší populace, ale i […]
Zajímavosti
Neohrožená Bertha Benzová: Při první dálkové jízdě automobilem riskovala všechno
Automobil to v počátcích neměl snadné. Lidé se kočáru bez koní báli a připadal jim nespolehlivý a zbytečný. O opaku se je rozhodla přesvědčit Bertha Benzová, žena jednoho z prvních konstruktérů. Na voze sedí dobře oblečená dáma a dva mladí chlapci. Ale kde mají koně? Přestože kočár nic netáhne, s vrčením a boucháním se šine ulicí. Lidé se na něj nevěřícně dívají a někteří […]
Zajímavosti
Vlčí mák: Symbol válečných obětí i inspirace k pohádce
S přicházejícím létem se v polích objevuje rudá záplava. I když mají vlčí máky také jiné odstíny, nepřehlédnutelná červená barva z nich udělala atribut letních měsíců. Jsou léčivkou, dekorací i inspirací k pohádkám, básním a legendám. A rovněž symbolem, který připomíná padlé vojáky v 1. světové válce. Pleskanec, kokýšek, makůvka, ohníček, červánčí nebo kohoutek. Tato […]
reklama
historie
Ideál krásy napříč staletími
Starověk (3500 př. n.l. – 6./7. stol n.l.) – ve starověkém Egyptě byla ideálem krásy štíhlá žena s úzkými rameny, vysokým pasem a symetrickým obličejem. Oproti tomu v Řecku byla uctívána především mužská krása, ženy mohly být i baculaté, jejich kůže však neměla být vystavována slunci.   Renesance (1400-1700) – krásu představovalo zaoblené tělo, včetně plných boků […]
Historická hádanka: Odkud přišli Avaři? A kam zmizeli?
Lepší chvíli si nemohl vybrat. Občanská válka mezi stoupenci chána a hlavního kněze dokáže Avary oslabit víc, než hordy nepřátel. Karel I. Veliký (747–814) proti nim vede již druhou výpravu. A konečně, roku 796, si může na hlavu posadit vavříny vítězství. Avarské říši zvoní umíráček. Poslední záznam o ní najdeme z roku 822…   Na […]
Proč slavný orientalista Bedřich Hrozný třel bídu s nouzí?
Nadějný talent na luštění orientálních jazyků Bedřich Hrozný se po skončení 1. světové války se vrací z Vídně do Prahy a konečně získává vytoužené místo profesora klínopisného studia a dějin starého Orientu na Karlově univerzitě. Brzy se Bedřichovi Hrozném (1879‒1952) dostane zadostiučinění, když i pochybovači uznají, že starodávný jazyk Chetitů rozluštil správně. Věnuje se přednáškám, […]
Slavného luštitele jazyka Chetitů inspirovala k vědecké kariéře Bible
Nejstaršího syna z pěti dětí evangelického faráře z Lysé nad Labem provázejí celým dětstvím biblické příběhy. Doslova hltá každé slovo.   V malém Bedřichovi Hrozném (1879‒1952), který se v dospělosti proslaví tím, že rozluští jazyk Chetitů, zasejí příběhy z knihy knih semínko zájmu o dějiny starověkého Předního východu. Na pražském Akademickém gymnáziu si oblíbí latinu a řečtinu […]
věda a technika
Zachraňte svá záda! Proč nejčastěji bolí?
Bolesti zad patří mezi nejrozšířenější civilizační choroby, které trápí hlavně obyvatele vyspělých zemí. Během života potrápí bolavá záda zhruba 80 % lidí, asi u 10 % z nich přejdou bolesti do chronického stadia. Postihují zejména oblast krční, hrudní nebo bederní páteře. Jak se bránit?  Páteř tvoří důležitou oporu lidského těla, drží hlavu i celý trup a […]
Nástrahy procházky českými luhy a háji: Zabije vás jedovatý kousanec?
Víte, co u nás potkáte v přírodě jedovatého? Samozřejmě, zmije. A víte, že zmije není jediný jedovatý had, který v České republice volně žije? A už jste se u nás setkali s invazivním jedovatým pavoukem? A to ještě nepřišla ani řeč na velké májky.   Druhý český jedovatý had! Užovka podplamatá V polštině se říká […]
Alergie: Když si naše tělo splete nepřítele
Bez našeho imunitního systému bychom ve světě dlouho nepřežili. Někdy se ale organismus začne bránit ohrožení tak přehnaně, že on sám se stává příčinou problémů. Nepřiměřená reakce našeho těla na vnější podněty se v posledních desetiletích stará o rozkvět speciálního lékařského oboru – alergologie. Alergie tu byly zřejmě odnepaměti, ale jméno dostaly až v roce 1906. Rakouský […]
Katastrofa se šťastným koncem: Posádka Apolla 13 téměř zmrzne!
Rutinně zkontroluje displeje. V houstonském řídícím centru to tentokrát nehučí jako v úlu, naopak nálada je poklidně ospalá. Inženýr v pravidelných intervalech navazuje spojení s astronauty a zdá se, že vše proběhne hladce. Noční můra udeří až za pár hodin. Posádku ve složení Jim Lovell (*1928), John Swigert (1931-1982) a Fred Haise (*1933) čeká náročná mise, mají totiž dosednout […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Efektivita moderních dveří
rezidenceonline.cz
Efektivita moderních dveří
Dotvářejí interiér, jemuž kromě stylového vyznění propůjčují dokonalou funkčnost. I když jsou k dispozici v mnoha oblíbených a osvědčených materiálových variantách, nelze si nevšimnout panujících preferencí zejména prosklených křídel. Všechny současné trendy mají i v segmentu vnitřních i venkovních dveří společného jmenovatele, a sice především jednoduchost a minimalismus. Jinak se samozřejmě liší materiály, strukturou, dekory
7 nejvýraznějších postav direktoria: Komu šel císař po porážce stavů po krku?
historyplus.cz
7 nejvýraznějších postav direktoria: Komu šel císař po porážce stavů po krku?
Dvacet kroků dlouhé i široké pódium, potažené černým suknem, je připraveno. Císařské vojsko obsazuje náměstí, aby zpacifikovalo možné nespokojence. Nikdo se ale nebouří. Všichni nejvýznamnější čeští rebelové už se shromažďují na cestu ke katovi, jsou dávno po smrti nebo za hranicemi. V Českém království to vře. Téměř stoletá nadvláda Habsburků už začíná být nesnesitelná. Stavové se
Všechno je najednou u Krampola jinak
nasehvezdy.cz
Všechno je najednou u Krampola jinak
Náročné dny má za sebou herec Jiří Krampol (85), který už pár měsíců pobývá v nemocnici. To ho velmi stresuje a pochopitelně se nemůže dočkat momentu, až tamější pokoj opustí. Ještě nedávno mohl do
Z pohádky do pohádky, ze skanzenu do skanzenu
epochanacestach.cz
Z pohádky do pohádky, ze skanzenu do skanzenu
Jejich stavení, dvorky a návsi zná snad každý Čech, který někdy oddechoval na gauči u televize po vánočním nášupu. České pohádky jsou u nás jedním z nejoblíbenějších filmových žánrů. Snad pro svou nevinnost a šťastný konec. Aby jim filmaři vdechli opravdového pohádkového ducha, vydávají se pro záběry do středočeských skanzenů už celá desetiletí. Střední Čechy
Experiment se snažil rozluštit mechanismy šíření ptačí chřipky u krav. Přinesl dobré zprávy
21stoleti.cz
Experiment se snažil rozluštit mechanismy šíření ptačí chřipky u krav. Přinesl dobré zprávy
Ptačí chřipka, která napadla několik stád skotu ve Spojených státech, zneklidnila jak vědce, tak chovatele, ale i širokou veřejnost. Čerstvý pokus, který se zaobíral možnostmi šíření choroby, přináší
Moje vnučka mě postavila zázračně na nohy
skutecnepribehy.cz
Moje vnučka mě postavila zázračně na nohy
Už jsem nebyla ta vitální babička, která by se mohla starat o svá vnoučata a chodit s nimi na procházky. Myslela jsem, že jsem odepsaná. Je zázrak, že dnes zase běhám! Moc jsem se těšila, až budu běhat s vnoučaty po lesích, jezdit na výlety, vymýšlet různá dobrodružství. S manželem jsme si to krásně plánovali. Jenže můj muž zemřel v padesáti na
Manšestrový svět
panidomu.cz
Manšestrový svět
Jak dobrý oráč musel být ten, který vyoral řádky manšestru, píše Ramón Goméz de la Serna ve své knize Gregérie. A manšestr je opravdu látka, která inspiruje a zároveň hladí. Také rádi přejíždíte prsty po jejích rovných liniích? Provází nás od dětství. A jen málokdo může říci, že neměl někdy nějaký ten manšestrový kousek oděvu.
Jak na to: Šmrncovně zastřižená ofina
nejsemsama.cz
Jak na to: Šmrncovně zastřižená ofina
S úpravou ofiny je celkem dost práce, ale za omlazení tváře trocha té námahy stojí. Hlavně když víte, jak na ni. Ofinu si můžete zkusit ostříhat sama doma, ale jistější asi bude návštěva kadeřnice. Mírný oblouček Nad nosem trochu kratší a směrem k uším se prodlužující pramínky vypadají půvabně a zjemňují obličej. Ofina vynikne, když
Čerstvá vajíčková pomazánka
tisicereceptu.cz
Čerstvá vajíčková pomazánka
Zbyla vám vejce? Tak šup s nimi do báječně vaječné pomazánky. Potřebujete 6 vajec 150 g pomazánkového másla 2 lžíce majonézy 1 lžičku plnotučné hořčice 1 jarní cibulku sůl, pepř pažitku, p
Přípitek se šampaňským Moët & Chandon na podporu Nadace Jakuba Voráčka
iluxus.cz
Přípitek se šampaňským Moët & Chandon na podporu Nadace Jakuba Voráčka
V sobotu 29. června se na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech připíjelo s šampaňským domem Moët & Chandon na podporu Nadace Jakuba Voráčka. Tento rok si hvězdy připíjely na podporu
Japonská bestie Raijū: Padá prý z nebe a útočí na vnitřnosti
enigmaplus.cz
Japonská bestie Raijū: Padá prý z nebe a útočí na vnitřnosti
Z temně černých mračen se na zem snášejí provazce deště. Co chvíli z nich s ohlušujícím rachotem sjede blesk. Obyvatelé japonského ostrova Honšú jsou nebývale ostražití. Nejen kvůli bouřce, ale i
Nepostradatelné mýdlo: Kdy jsme se začali mydlit?
epochalnisvet.cz
Nepostradatelné mýdlo: Kdy jsme se začali mydlit?
Naši předkové nemají k dispozici moderní technologie, které by jim usnadnily život. Nezbývá jim, než se více rozhlížet kolem sebe a všímat si i maličkostí. Třeba když si opékají maso: kdyby je zajímalo jen to, jak se dobře najíst, výroba mýdla by se zřejmě vyvíjela jinak.   Mýdlo totiž pravděpodobně vznikne jako vedlejší produkt opékání